futsalplanet.com - European Futsal Golden Shoe 2005/2006 - 4thEdition
(Futsalplanet Awards)

futsalplanet.com - European Futsal Golden Shoe 2005/2006


Dear Futsal friends,

We are proud to announce the winner of the 4th European Futsal Golden Shoe for the current season 2005/2006, in all UEFA futsal-playing countries.

As you will see, then, futsal will now be joining 11-a-side football in honouring the best goalscorer of all the European national league championships played under UEFAĺs auspices.

Using a similar procedure to that applied for 11-a-side football to determine the Golden Shoe ranking compiled by ESM (European Sports Magazine), consideration will given to the degree of difficulty of playing in the various leagues. Consequently, the different leagues have been assigned coefficients, taking into account as well the number of matches that have to be played over a regular season, excluding play-off or ôplay-outö matches.

Once the three different levels have been determined (A, B and C) and the six coefficients assigned to these (Level A: 2.0 and 1.8; Level B: 1.6 and 1.4; Level C: 1.2 and 1.0), the final ranking list is calculated by multiplying the total number of goals a player has scored by the coefficient assigned to the league championship in which he is playing. The coefficient for each level (e.g. 2.0 or 1.8 for level A) is also determined on the basis of the number of matches played during the regular season.

The names of the top five goalscorers for each league championship registered in the Golden Shoe competition will be listed.

The decision to use six coefficients for this futsal ranking, rather than the three that are used for the ESM ranking, stems from the fact that there are greater differences between the various European futsal leagues as far as the number of matches that have to be played over a season is concerned. The results will also serve to highlight that many countries with a strong tradition of 11-a-side football are still novices in the world of futsal. The countries are assigned to the different classification levels solely on the basis of the standard they have achieved in European futsal.

Yours faithfully,

The Management Team of www.futsalplanet.com




GENERAL STANDING

Pos. Name
Club (Country)
Gls Val Pts
1 Betinho - CN Morlanwelz (Belgium) 58 1.8 104.4
2 Bokeria - Centrpoint Tbilisi (Georgia) 104 1 104
3 Stoica - Municipal Constanta (Romania) 62 1.6 99.2
4 Kakashvili - Saburtalo Tbilisi (Georgia) 99 1 99
5 Gyulambaryan - Adana Yerevan (Armenia) 98 1 98
6 Didi - Malabata (Netherlands) 58 1.6 92.8
7 Paulinho - Sporting Clube de Portugal (Portugal) 46 2 92
8 Qopekaj - Flamurtari (Albania) 87 1 87
9 Alex - Charleroi Action 21 (Belgium) 48 1.8 86.4
9 Butrin - Kairat Almaty (Kazakhstan) 54 1.6 86.4
11 Fernandao - Martorell FS (Spain) 40 2 80
12 Schumacher - Boomerang Intervi˙ (Spain) 39 2 78
13 Bachar - Forcom Antwerpen 2000 (Belgium) 43 1.8 77.4
14 Nefaridze - Centrpoint Tbilisi (Georgia) 76 1 76
15 SerjŃo - Spartak Moscow (Russia) 42 1.8 75.6
16 El Haoual - CP Hasselt (Belgium) 41 1.8 73.8
17 Simon P. - Kanarik (Hungary) 46 1.6 73.6
18 Michalis - Athina '90 (Greece) 52 1.4 72.8
19 Amoroso - Arzignano (Italy) 34 2 68
20 Roest - FC MarlŔne (Netherlands) 42 1.6 67.2
21 Lulofs - Leekster Eagles (Netherlands) 41 1.6 65.6
22 Cha´ba´ - GDL ChÔtelet (Belgium) 36 1.8 64.8
23 BetŃo - Lobelle de Santiago (Spain) 32 2 64
23 Mucollari - Tirana (Albania) 64 1 64
23 Wilde - ElPozo Murcia TurÝstica (Spain) 32 2 64
26 Ivanov - Norilsky Nickel (Russia) 35 1.8 63
27 Erick - Lazio (Italy) 31 2 62
28 Taranchuk - Univer Loko Kharkiv (Ukraine) 34 1.8 61.2
29 Mikaelyan - Politekhnik Yerevan (Armenia) 61 1 61
30 AndrŔ Lima - SL Benfica (Portugal) 30 2 60
30 Chaladze - Iberia 2003 Tbilisi (Georgia) 60 1 60
30 Dani Salgado - Playas de Castellˇn (Spain) 30 2 60
30 Lenisio - Polaris World Cartagena (Spain) 30 2 60
34 Levus - Mapid (Belarus) 37 1.6 59.2
35 Pridaenkovski - Alfa Parf Skopje (Macedonia) 42 1.4 58.8
36 de Jongh - FCK De Hommel (Netherlands) 36 1.6 57.6
37 Bulosas - Nafta Mazeikiai (Lithuania) 41 1.4 57.4
38 Totladze - Iberia 2003 Tbilisi (Georgia) 57 1 57
39 Kovacsics - Rubeola FC Csomor + Kanarik (Hungary) 35 1.6 56
39 Mourdoukoutas - Dias Ilioupolis (Greece) 40 1.4 56
41 Moskvichov - Shakhtar Donetsk (Ukraine) 31 1.8 55.8
42 Poulios - Ermis (Greece) 39 1.4 54.6
42 Sulejmani - SEE Univerzitet Tetovo (Macedonia) 39 1.4 54.6
44 Cacau - Kairat Almaty (Kazakhstan) 34 1.6 54.4
44 Grdovic - Gospic (Croatia) 34 1.6 54.4
46 Cirilo - Dinamo Moscow (Russia) 30 1.8 54
46 Moskvin - Taim Lviv (Ukraine) 30 1.8 54
48 Ajnane - FC MarlŔne (Netherlands) 33 1.6 52.8
48 Marechal - FCK De Hommel (Netherlands) 33 1.6 52.8
48 Martovskiy - Aktyubrentgen Aqtobe (Kazakhstan) 33 1.6 52.8
48 Rajic - Marbo Beograd (Serbia) 33 1.6 52.8
48 Shpichka - Aktyubrentgen Aqtobe (Kazakhstan) 33 1.6 52.8
53 Pavlenko - Interkas Kyiv (Ukraine) 29 1.8 52.2
54 Mide - Freixieiro (Portugal) 26 2 52
54 Ricardinho - SL Benfica (Portugal) 26 2 52
56 Drikos - Paneleusiniaki (Greece) 37 1.4 51.8
56 Kavvadias - Platon (Greece) 37 1.4 51.8
56 Sidiropoulos - Kosmos VP (Greece) 37 1.4 51.8
59 Legchanov - Energy Lviv (Ukraine) 28 1.8 50.4
60 Mkrtchyan - Gyumri (Armenia) 50 1 50
60 Pinilla - Arzignano (Italy) 25 2 50
62 Nazkovski - Kratovo (Macedonia) 35 1.4 49
63 Mikan - Nejzbach Vysoke Myto (Czech Republic) 27 1.8 48.6
63 Shayakhmetov - Viz Sinara Ekaterinburg (Russia) 27 1.8 48.6
63 Sluka - CC LKW Jistebnik (Czech Republic) 27 1.8 48.6
66 Gochev Petrov - SC Piccadilly Varna (Bulgaria) 34 1.4 47.6
66 Nemanis - Nautara Kaunas (Lithuania) 34 1.4 47.6
68 Vander Carioca - Norilsky Nickel (Russia) 26 1.8 46.8
69 Balaz - SK Mima Trnava (Slovakia) 29 1.6 46.4
69 Raducanu - Eurolines Bucuresti (Romania) 29 1.6 46.4
69 Saletic - Cd Shop Mozart (Montenegro) 29 1.6 46.4
72 Leveski Z. - Vardar Skopje (Macedonia) 33 1.4 46.2
73 Arrepiu - Lazio (Italy) 23 2 46
73 Foglia - Arzignano 7 - Montesilvano 16 (Italy) 23 2 46
73 Jony - S.L. Olivais (Portugal) 23 2 46
73 Myftiu - Besa (Albania) 46 1 46
73 Nino - Sporting de Pombal (Portugal) 23 2 46
78 Szocs Las. - A.C.S. Odorheiu Secuiesc (Romania) 28 1.6 44.8
79 Osmani - SEE Univerzitet Tetovo (Macedonia) 31 1.4 43.4
80 Chadzidis - Helas Keloc Brno (Czech Republic) 24 1.8 43.2
80 Csuri - Elso Beton Szeged (Hungary) 27 1.6 43.2
80 Kusiak - Radan Gliwice (Poland) 27 1.6 43.2
80 Lagoutko - Borisov-900 (Belarus) 27 1.6 43.2
80 Mihaly - A.C.S. Odorheiu Secuiesc (Romania) 27 1.6 43.2
80 Szucs - MVFC Berettyˇ˙jfalu (Hungary) 27 1.6 43.2
86 Baesu - Camelot Chisinau (Moldova) 30 1.4 42
86 Matveev - Raba Riga (Latvia) 30 1.4 42
86 Pantelic - Serbia - Group B (Malta) 35 1.2 42
89 Gyurcsanyi - Rubeola FC Csomor + Godolloi Futsal Klub (Hungary) 26 1.6 41.6
89 Stres - Dobovec (Slovenia) 26 1.6 41.6
91 Tautvydas - Nafta Mazeikiai (Lithuania) 29 1.4 40.6
92 Canavoiu - Poli Timisoara (Romania) 25 1.6 40
92 Marzec - Clearex Chorzow (Poland) 25 1.6 40
92 Skadorva - Mapid (Belarus) 25 1.6 40
92 Sumskii - Energetik (Belarus) 25 1.6 40
92 Zaric - Municipijum Pljevlja (Montenegro) 25 1.6 40
97 Bojanovic - Municipijum Pljevlja (Montenegro) 24 1.6 38.4
97 Bozovic - Municipijum Pljevlja (Montenegro) 24 1.6 38.4
97 Nemeth - SK Mima Trnava (Slovakia) 24 1.6 38.4
100 Snidl - Benago Praha (Czech Republic) 21 1.8 37.8
101 Romeiko - Aktas Vilnius (Lithuania) 27 1.4 37.8
101 Steinas - Nautara Kaunas (Lithuania) 27 1.4 37.8
103 Bojovic - Ekonomac Kragujevac (Serbia) 23 1.6 36.8
103 Grendel - Program Dubnica (Slovakia) 23 1.6 36.8
103 Novak - Uspinjaca (Croatia) 23 1.6 36.8
103 Pavlovic - Futsal Team Nitra (Slovakia) 23 1.6 36.8
107 Mustafaraj - Teuta (Albania) 36 1 36
107 Polasek - Mikeska Ostrava (Czech Republic) 20 1.8 36
109 Demjanovich - Borisov-900 (Belarus) 22 1.6 35.2
109 Fehervari - FC Semic Atletico Bratislava (Slovakia) 22 1.6 35.2
109 Gegetchkori - BTEU Gomel (Belarus) 22 1.6 35.2
109 Serginho - Brodosplit Inz. Split (Croatia) 22 1.6 35.2
109 Trojanovic - Koska Nis (Serbia) 22 1.6 35.2
114 Dedja - Erzeni (Albania) 35 1 35
115 Bernetsyan - Gyumri (Armenia) 34 1 34
116 Jelev - FC Mladost Sofia (Bulgaria) 24 1.4 33.6
116 Mamedkerimov - Azfen Baku (Azerbaijan) 24 1.4 33.6
118 Yedigaryan - Politekhnik Yerevan (Armenia) 33 1 33
119 Vukanovic - Hibernians - Group A (Malta) 27 1.2 32.4
120 Hristov - SC Piccadilly Varna (Bulgaria) 23 1.4 32.2
120 Piney - Araz Naxcivan (Azerbaijan) 23 1.4 32.2
122 Hertl - Orkan Profectus Zagreb (Croatia) 20 1.6 32
122 Zirojevic - Kvart Niksic Pljevlja (Montenegro) 20 1.6 32
124 Craig - Glasgow City (Scotland) 31 1 31
125 Blagoev - FC Mladost Sofia (Bulgaria) 22 1.4 30.8
125 Iliev - Academica Mix Sofia (Bulgaria) 22 1.4 30.8
125 Romaniuc - Camelot Chisinau (Moldova) 22 1.4 30.8
128 Bajrusevic - Gospic (Croatia) 19 1.6 30.4
128 Korczynski - Inpuls Alpol Siemianowice (Poland) 19 1.6 30.4
128 Krawczyk - Grembach Lodz (Poland) 19 1.6 30.4
128 Mihelic - MI&Co Extrem Ribnica (Slovenia) 19 1.6 30.4
128 Strunje - Kijevo Jako Sport (Croatia) 19 1.6 30.4
128 Tomin - SAS Zrenjanin (Serbia) 19 1.6 30.4
134 Sarkisian - Ararat (Cyprus) 25 1.2 30
135 Alekseev - Raba Riga (Latvia) 21 1.4 29.4
135 Svets - Sokol Tiraspol (Moldova) 21 1.4 29.4
137 Dabrowski - Rekord Bielsko Biala (Poland) 18 1.6 28.8
137 Stanojevic - Liman Novi Sad (Serbia) 18 1.6 28.8
137 Szlapa - Clearex Chorzow (Poland) 18 1.6 28.8
137 Zilbert - Akademia Slowa Poznan (Poland) 18 1.6 28.8
141 Yeliseev - LSPA Riga (Latvia) 19 1.4 26.6
142 Prokopiou - Apok (Cyprus) 22 1.2 26.4
143 Bozic - Slovenica Kravos NG (Slovenia) 16 1.6 25.6
143 Ursic - Oplast Kobarid (Slovenia) 16 1.6 25.6
145 Busuttil - El Mundos - Group A (Malta) 21 1.2 25.2
145 Rashadad - Araz Naxcivan (Azerbaijan) 18 1.4 25.2
145 Toutic - Pneumatics Omonoia (Cyprus) 21 1.2 25.2
148 Cabacas - FC Echichens (Switzerland) 24 1 24
148 Manoli - Parnassos (Cyprus) 20 1.2 24
148 Mijailovic - Serbia - Group B (Malta) 20 1.2 24
148 Osojnik - Svea Lesna Litija (Slovenia) 15 1.6 24
152 Frolov - Camelot Chisinau (Moldova) 17 1.4 23.8
152 Hilotii - Toligma Chisinau (Moldova) 17 1.4 23.8
152 Sebastian Bj÷rkstrand - TP-Kaarle (Finland) 17 1.4 23.8
155 Watt - Glasgow City (Scotland) 23 1 23
156 Babot - Granvalira Encamp (Andorra) 19 1.2 22.8
156 Chysostomou - Parnassos (Cyprus) 19 1.2 22.8
156 Hirsch - Ararat (Cyprus) 19 1.2 22.8
159 Duvnjak - Seljak Livno - South Group (Bosnia and H.) 14 1.6 22.4
159 Smjecanin - Partizan Sarajevo - North Group (Bosnia and H.) 14 1.6 22.4
161 Mackain - Edinburgh United (Scotland) 22 1 22
162 Barbosa - Granvalira Encamp (Andorra) 18 1.2 21.6
162 Bray - Southenders - Group B (Malta) 18 1.2 21.6
162 Perpi˝an - Pans & Co. PVE 93 (Andorra) 18 1.2 21.6
165 Dzabiradze - Araz Naxcivan (Azerbaijan) 15 1.4 21
165 Henri Lehtonen - TPK (Finland) 15 1.4 21
165 Kocherygin - Raba Riga (Latvia) 15 1.4 21
165 Veliu - FC Seefeld ZH (Switzerland) 21 1 21
169 Martisella - Escale UE Sta Coloma (Andorra) 17 1.2 20.4
170 Vaqueiro - Union 7 Futsal Club ZH (Switzerland) 20 1 20
171 Djomin - Raba Riga (Latvia) 14 1.4 19.6
171 Ilari ─ijńlń - VALO (Finland) 14 1.4 19.6
171 Petteri Kinnunen - Ruutupaidat (Finland) 14 1.4 19.6
171 Tom Svarvar - Ruutupaidat (Finland) 14 1.4 19.6
175 Rodriguez - Escale UE Sta Coloma (Andorra) 16 1.2 19.2
176 Bastah - SL Benfica Rorschach Futsal Club (Switzerland) 19 1 19
177 Horozovic - Bosna Kompred Tuzla - North Group (Bosnia and H.) 11 1.6 17.6
178 Da Motta - ASC Gordola (Switzerland) 17 1 17
179 Grant - Perth North Muirton (Scotland) 16 1 16
179 Holt - Perth North Muirton (Scotland) 16 1 16
179 Schlecht - USC Eugendorf (Austria) 16 1 16
182 El Senosy - Stella Rossa Tipp 3 (Austria) 13 1 13
182 Mladenovic - Partizan Wien (Austria) 13 1 13
182 R÷cher - Murexin All Stars (Austria) 13 1 13
182 Stanirovic - Partizan Wien (Austria) 13 1 13
186 Cemalovic - Mostarske Kise Mostar - South Group (Bosnia and H.) 8 1.6 12.8
186 Krcic - Bosna Kompred Tuzla - North Group (Bosnia and H.) 8 1.6 12.8
186 Ramic - Partizan Sarajevo - North Group (Bosnia and H.) 8 1.6 12.8
186 Sabljic - Hercegovina Mostar - South Group (Bosnia and H.) 8 1.6 12.8
190 Ferrage - Ipswich Wolves (England) 10 1.2 12
191 Barkol - Tel Aviv (Israel) 11 1 11
192 Lescinskis - Baltic FC (England) 9 1.2 10.8
193 Hogan - Doncaster College for the Deaf (England) 7 1.2 8.4
194 Dabah - Rosh Haayin (Israel) 8 1 8
194 Hazan - Beer Sheva (Israel) 8 1 8
194 Kazar - Petach Tikva (Israel) 8 1 8
197 Bacalhau - Tranmere Victoria (England) 5 1.2 6
197 Goodhand - Nicol Magpies (England) 5 1.2 6
197 Uzeri - Rosh Haayin (Israel) 6 1 6

4th European Futsal Golden Shoe - 2005/2006 - From the left: Betinho - Bokeria - Stoica



Countries Levels and Coefficients

Country N░ Matches Difficulty Coeffic.
Albania 24 Low (C2) 1.0
Andorra 14 Low (C1) 1.2
Armenia 20 Low (C2) 1.0
Austria 5/9 Low (C2) 1.0
Azerbaijan 20/22 Medium (B2) 1.4
Belarus 24 Medium (B1) 1.6
Belgium 26 High (A2) 1.8
Bih Fed Pr. League 10 Medium (B1) 1.6
Bulgaria 18 Medium (B2) 1.4
Croatia 20 Medium (B1) 1.6
Cyprus 12 Low (C1) 1.2
Czech Republic 22 High (A2) 1.8
England 3/6 Low (C1) 1.2
Finland 11 Medium (B2) 1.4
Georgia 18 Low (C2) 1.0
Greece 22 Medium (B2) 1.4
Hungary 22 Medium (B1) 1.6
Israel 5 Low (C2) 1.0
Italy 26 High (A1) 2.0
Kazakhstan 24 Medium (B1) 1.6
Latvia 15 Medium (B2) 1.4
Lithuania 14 Medium (B2) 1.4
Macedonia 18 Medium (B2) 1.4
Malta 12 Low (C1) 1.2
Moldova 16 Medium (B2) 1.4
Montenegro 16 Medium (B1) 1.6
Netherlands 26 Medium (B1) 1.6
Poland 22 Medium (B1) 1.6
Portugal 26 High (A1) 2.0
Romania 26 Medium (B1) 1.6
Russia 36 Medium (B1) 1.6
Scotland 10 Low (C2) 1.0
Serbia 18 Medium (B1) 1.6
Slovakia 22 Medium (B1) 1.6
Slovenia 18 Medium (B1) 1.6
Spain 30 High (A1) 2.0
Switzerland 6/8 Low (C2) 1.0
Ukraine 32 High (A2) 1.8


LEVEL A:
Coefficient 2.0 (A1)
: Italy, Portugal, Spain
Coefficient 1.8 (A2): Belgium, Czech Republic, Ukraine

LEVEL B:
Coefficient 1.6 (B1)
: Belarus, Bosnia & Herzegovina (Fed Pr. League), Croatia, Hungary, Kazahkstan, Montenegro, Netherlands, Poland, Romania, Russia, Serbia, Slovakia, Slovenia
Coefficient 1.4 (B2): Azerbaijan, Bulgaria, Finland, Greece, Latvia, Lithuania, Macedonia, Moldova

LEVEL C:
Coefficient 1.2 (C1)
: Andorra, Cyprus, England, Malta
Coefficient 1.0 (C2): Albania, Armenia, Austria, Georgia, Israel, Scotland, Switzerland

Note 1:
UEFA COUNTRIES STILL NOT RUNNING FUTSAL NATIONAL LEAGUES: Denmark, Estonia, Faroe Islands, Iceland, Liechtenstein, Luxembourg, Northern Ireland, Norway, Republic of Ireland, San Marino, Turkey, Wales

Note 2:
DATA NOT AVAILABLE FROM: Bosnia & Herzegovina (Rep. of Srpska), France, Germany, Sweden



The Best Scorer Nations by Nations

Country Name (Club) Gls
AlbaniaQopekaj (Flamurtari)87
AndorraBabot (Granvalira Encamp)19
ArmeniaGyulambaryan (Adana Yerevan)98
AustriaSchlecht (USC Eugendorf)16
AzerbaijanMamedkerimov (Azfen Baku)24
BelarusLevus (Mapid)37
BelgiumBetinho (CN Morlanwelz)58
Bosnia and H.Duvnjak (Seljak Livno - South Group)14
BulgariaGochev Petrov (SC Piccadilly Varna)34
CroatiaGrdovic (Gospic)34
CyprusSarkisian (Ararat)25
Czech RepublicMikan (Nejzbach Vysoke Myto)27
EnglandFerrage (Ipswich Wolves)10
FinlandSebastian Bj÷rkstrand (TP-Kaarle)17
GeorgiaBokeria (Centrpoint Tbilisi)104
GreeceMichalis (Athina '90)52
HungarySimon P. (Kanarik)46
IsraelBarkol (Tel Aviv)11
ItalyAmoroso (Arzignano)34
KazakhstanButrin (Kairat Almaty)54
LatviaMatveev (Raba Riga)30
LithuaniaBulosas (Nafta Mazeikiai)41
MacedoniaPridaenkovski (Alfa Parf Skopje )42
MaltaPantelic (Serbia - Group B)35
MoldovaBaesu (Camelot Chisinau)30
MontenegroSaletic (Cd Shop Mozart)29
NetherlandsDidi (Malabata)58
PolandKusiak (Radan Gliwice)27
PortugalPaulinho (Sporting Clube de Portugal)46
RomaniaStoica (Municipal Constanta)62
RussiaSerjŃo (Spartak Moscow)42
ScotlandCraig (Glasgow City)31
SerbiaRajic (Marbo Beograd )33
SlovakiaBalaz (SK Mima Trnava)29
SloveniaStres (Dobovec)26
SpainFernandao (Martorell FS)40
SwitzerlandCabacas (FC Echichens)24
UkraineTaranchuk (Univer Loko Kharkiv)34



Top Goalscorers, Country by Country
 
Albania
1) Qopekaj (Flamurtari) 87
2) Mucollari (Tirana) 64
3) Myftiu (Besa) 46
4) Mustafaraj (Teuta) 36
5) Dedja (Erzeni) 35
 
Andorra
1) Babot (Granvalira Encamp) 19
2) Barbosa (Granvalira Encamp) 18
3) Perpi˝an (Pans & Co. PVE 93) 18
4) Martisella (Escale UE Sta Coloma) 17
5) Rodriguez (Escale UE Sta Coloma) 16
 
Armenia
1) Gyulambaryan (Adana Yerevan) 98
2) Mikaelyan (Politekhnik Yerevan) 61
3) Mkrtchyan (Gyumri) 50
4) Bernetsyan (Gyumri) 34
5) Yedigaryan (Politekhnik Yerevan) 33
 
Austria
1) Schlecht (USC Eugendorf) 16
2) R÷cher (Murexin All Stars) 13
3) Mladenovic (Partizan Wien) 13
4) Stanirovic (Partizan Wien) 13
5) El Senosy (Stella Rossa Tipp 3) 13
 
Azerbaijan
1) Mamedkerimov (Azfen Baku) 24
2) Piney (Araz Naxcivan) 23
3) Rashadad (Araz Naxcivan) 18
4) Dzabiradze (Araz Naxcivan) 15
 
Belarus
1) Levus (Mapid) 37
2) Lagoutko (Borisov-900) 27
3) Skadorva (Mapid) 25
4) Sumskii (Energetik) 25
5) Gegetchkori (BTEU Gomel) 22
6) Demjanovich (Borisov-900 ) 22
 
Belgium
1) Betinho (CN Morlanwelz) 58
2) Alex (Charleroi Action 21) 48
3) Bachar (Forcom Antwerpen 2000) 43
4) El Haoual (CP Hasselt) 41
5) Cha´ba´ (GDL ChÔtelet) 36
 
Bosnia and H.
1) Smjecanin (Partizan Sarajevo - North Group) 14
2) Duvnjak (Seljak Livno - South Group) 14
3) Horozovic (Bosna Kompred Tuzla - North Group) 11
4) Krcic (Bosna Kompred Tuzla - North Group) 8
5) Ramic (Partizan Sarajevo - North Group) 8
6) Cemalovic (Mostarske Kise Mostar - South Group) 8
7) Sabljic (Hercegovina Mostar - South Group) 8
 
Bulgaria
1) Gochev Petrov (SC Piccadilly Varna) 34
2) Jelev (FC Mladost Sofia) 24
3) Hristov (SC Piccadilly Varna) 23
4) Iliev (Academica Mix Sofia) 22
5) Blagoev (FC Mladost Sofia) 22
 
Croatia
1) Grdovic (Gospic) 34
2) Novak (Uspinjaca) 23
3) Serginho (Brodosplit Inz. Split) 22
4) Hertl (Orkan Profectus Zagreb) 20
5) Strunje (Kijevo Jako Sport) 19
6) Bajrusevic (Gospic) 19
 
Cyprus
1) Sarkisian (Ararat) 25
2) Prokopiou (Apok) 22
3) Toutic (Pneumatics Omonoia) 21
4) Manoli (Parnassos) 20
5) Hirsch (Ararat) 19
6) Chysostomou (Parnassos) 19
 
Czech Republic
1) Sluka (CC LKW Jistebnik) 27
2) Mikan (Nejzbach Vysoke Myto) 27
3) Chadzidis (Helas Keloc Brno) 24
4) Snidl (Benago Praha) 21
5) Polasek (Mikeska Ostrava) 20
 
England
1) Ferrage (Ipswich Wolves) 10
2) Lescinskis (Baltic FC) 9
3) Hogan (Doncaster College for the Deaf) 7
4) Goodhand (Nicol Magpies) 5
5) Bacalhau (Tranmere Victoria) 5
 
Finland
1) Sebastian Bj÷rkstrand (TP-Kaarle) 17
2) Henri Lehtonen (TPK) 15
3) Tom Svarvar (Ruutupaidat) 14
4) Petteri Kinnunen (Ruutupaidat) 14
5) Ilari ─ijńlń (VALO) 14
 
Georgia
1) Bokeria (Centrpoint Tbilisi) 104
2) Kakashvili (Saburtalo Tbilisi) 99
3) Nefaridze (Centrpoint Tbilisi) 76
4) Chaladze (Iberia 2003 Tbilisi) 60
5) Totladze (Iberia 2003 Tbilisi) 57
 
Greece
1) Michalis (Athina '90) 52
2) Mourdoukoutas (Dias Ilioupolis) 40
3) Poulios (Ermis) 39
4) Kavvadias (Platon) 37
5) Sidiropoulos (Kosmos VP) 37
6) Drikos (Paneleusiniaki) 37
 
Hungary
1) Simon P. (Kanarik) 46
2) Kovacsics (Rubeola FC Csomor + Kanarik) 35
3) Csuri (Elso Beton Szeged) 27
4) Szucs (MVFC Berettyˇ˙jfalu) 27
5) Gyurcsanyi (Rubeola FC Csomor + Godolloi Futsal Klub) 26
 
Israel
1) Barkol (Tel Aviv) 11
2) Dabah (Rosh Haayin) 8
3) Hazan (Beer Sheva) 8
4) Kazar (Petach Tikva) 8
5) Uzeri (Rosh Haayin) 6
 
Italy
1) Amoroso (Arzignano) 34
2) Erick (Lazio) 31
3) Pinilla (Arzignano) 25
4) Arrepiu (Lazio) 23
5) Foglia (Arzignano 7 - Montesilvano 16) 23
 
Kazakhstan
1) Butrin (Kairat Almaty) 54
2) Cacau (Kairat Almaty) 34
3) Martovskiy (Aktyubrentgen Aqtobe ) 33
4) Shpichka (Aktyubrentgen Aqtobe ) 33
 
Latvia
1) Matveev (Raba Riga) 30
2) Alekseev (Raba Riga) 21
3) Yeliseev (LSPA Riga) 19
4) Kocherygin (Raba Riga) 15
5) Djomin (Raba Riga) 14
 
Lithuania
1) Bulosas (Nafta Mazeikiai) 41
2) Nemanis (Nautara Kaunas) 34
3) Tautvydas (Nafta Mazeikiai) 29
4) Steinas (Nautara Kaunas) 27
5) Romeiko (Aktas Vilnius) 27
 
Macedonia
1) Pridaenkovski (Alfa Parf Skopje ) 42
2) Sulejmani (SEE Univerzitet Tetovo) 39
3) Nazkovski (Kratovo ) 35
4) Leveski Z. (Vardar Skopje) 33
5) Osmani (SEE Univerzitet Tetovo) 31
 
Malta
1) Pantelic (Serbia - Group B) 35
2) Vukanovic (Hibernians - Group A) 27
3) Busuttil (El Mundos - Group A) 21
4) Mijailovic (Serbia - Group B) 20
5) Bray (Southenders - Group B) 18
 
Moldova
1) Baesu (Camelot Chisinau) 30
2) Romaniuc (Camelot Chisinau) 22
3) Svets (Sokol Tiraspol) 21
4) Frolov (Camelot Chisinau) 17
5) Hilotii (Toligma Chisinau) 17
 
Montenegro
1) Saletic (Cd Shop Mozart) 29
2) Zaric (Municipijum Pljevlja) 25
3) Bojanovic (Municipijum Pljevlja) 24
4) Bozovic (Municipijum Pljevlja) 24
5) Zirojevic (Kvart Niksic Pljevlja) 20
 
Netherlands
1) Didi (Malabata) 58
2) Roest (FC MarlŔne) 42
3) Lulofs (Leekster Eagles) 41
4) de Jongh (FCK De Hommel) 36
5) Marechal (FCK De Hommel) 33
6) Ajnane (FC MarlŔne) 33
 
Poland
1) Kusiak (Radan Gliwice) 27
2) Marzec (Clearex Chorzow) 25
3) Korczynski (Inpuls Alpol Siemianowice) 19
4) Krawczyk (Grembach Lodz) 19
5) Szlapa (Clearex Chorzow) 18
6) Zilbert (Akademia Slowa Poznan) 18
7) Dabrowski (Rekord Bielsko Biala) 18
 
Portugal
1) Paulinho (Sporting Clube de Portugal) 46
2) AndrŔ Lima (SL Benfica) 30
3) Mide (Freixieiro) 26
4) Ricardinho (SL Benfica) 26
5) Jony (S.L. Olivais) 23
6) Nino (Sporting de Pombal) 23
 
Romania
1) Stoica (Municipal Constanta) 62
2) Raducanu (Eurolines Bucuresti) 29
3) Szocs Las. (A.C.S. Odorheiu Secuiesc) 28
4) Mihaly (A.C.S. Odorheiu Secuiesc) 27
5) Canavoiu (Poli Timisoara) 25
 
Russia
1) SerjŃo (Spartak Moscow) 42
2) Ivanov (Norilsky Nickel) 35
3) Cirilo (Dinamo Moscow) 30
4) Shayakhmetov (Viz Sinara Ekaterinburg) 27
5) Vander Carioca (Norilsky Nickel) 26
 
Scotland
1) Craig (Glasgow City) 31
2) Watt (Glasgow City) 23
3) Mackain (Edinburgh United) 22
4) Holt (Perth North Muirton) 16
5) Grant (Perth North Muirton) 16
 
Serbia
1) Rajic (Marbo Beograd ) 33
2) Bojovic (Ekonomac Kragujevac ) 23
3) Trojanovic (Koska Nis ) 22
4) Tomin (SAS Zrenjanin) 19
5) Stanojevic (Liman Novi Sad) 18
 
Slovakia
1) Balaz (SK Mima Trnava) 29
2) Nemeth (SK Mima Trnava) 24
3) Grendel (Program Dubnica) 23
4) Pavlovic (Futsal Team Nitra) 23
5) Fehervari (FC Semic Atletico Bratislava) 22
 
Slovenia
1) Stres (Dobovec) 26
2) Mihelic (MI&Co Extrem Ribnica) 19
3) Bozic (Slovenica Kravos NG) 16
4) Ursic (Oplast Kobarid) 16
5) Osojnik (Svea Lesna Litija) 15
 
Spain
1) Fernandao (Martorell FS) 40
2) Schumacher (Boomerang Intervi˙) 39
3) BetŃo (Lobelle de Santiago ) 32
4) Wilde (ElPozo Murcia TurÝstica) 32
5) Dani Salgado (Playas de Castellˇn) 30
6) Lenisio (Polaris World Cartagena) 30
 
Switzerland
1) Cabacas (FC Echichens) 24
2) Veliu (FC Seefeld ZH) 21
3) Vaqueiro (Union 7 Futsal Club ZH) 20
4) Bastah (SL Benfica Rorschach Futsal Club) 19
5) Da Motta (ASC Gordola) 17
 
Ukraine
1) Taranchuk (Univer Loko Kharkiv) 34
2) Moskvichov (Shakhtar Donetsk) 31
3) Moskvin (Taim Lviv) 30
4) Pavlenko (Interkas Kyiv) 29
5) Legchanov (Energy Lviv ) 28



4th European Futsal Golden Shoe Winner: Betinho (Photo courtesy: Cedric Bouillon - Futsal Echo)

Betinho celebrating a goal (Photo courtesy: Cedric Bouillon - Futsal Echo)


























































Visualize all Polls