UMBRO European Futsal Golden Shoe 2006/2007
5th Edition by Futsalplanet.com
(Futsalplanet Awards)

futsalplanet.com - UMBRO European Futsal Golden Shoe 2006/2007











Dear Futsal friends,

We are proud to announce the winner of the 5th UMBRO European Futsal Golden Shoe for the current season 2006/2007, in all UEFA futsal-playing countries.

As you will see, then, futsal has joined 11-a-side football in honouring the best goalscorer of all the European national league championships played under UEFA’s auspices.

Using a similar procedure to that applied for 11-a-side football to determine the Golden Shoe ranking compiled by ESM (European Sports Magazine), consideration will given to the degree of difficulty of playing in the various leagues. Consequently, the different leagues have been assigned coefficients, taking into account as well the number of matches that have to be played over a regular season, excluding play-off or “play-out” matches.

Once the three different levels have been determined (A, B and C) and the six coefficients assigned to these (Level A: 2.0 and 1.8; Level B: 1.6 and 1.4; Level C: 1.2 and 1.0), the final ranking list is calculated by multiplying the total number of goals a player has scored by the coefficient assigned to the league championship in which he is playing. The coefficient for each level (e.g. 2.0 or 1.8 for level A) is also determined on the basis of the number of matches played during the regular season.

The names of the top five goalscorers for each league championship registered in the Golden Shoe competition will be listed.

The decision to use six coefficients for this futsal ranking, rather than the three that are used for the ESM ranking, stems from the fact that there are greater differences between the various European futsal leagues as far as the number of matches that have to be played over a season is concerned. The results will also serve to highlight that many countries with a strong tradition of 11-a-side football are still novices in the world of futsal. The countries are assigned to the different classification levels solely on the basis of the standard they have achieved in European futsal.

Yours faithfully,

The Management Team of www.futsalplanet.com




GENERAL STANDING


Pos. Name
Club (Country)
Gls Val Pts
1 Gyulambaryan - Adana Yerevan (Armenia) 129 1 129
2 Jakupi - Elita Tetovo (Macedonia) 68 1.4 95.2
3 Betinho - Paraske Bowl Morlanwelz (Belgium) 49 1.8 88.2
4 Vander Carioca - Norilsky Nickel (Russia) 54 1.6 86.4
5 Ricardinho - SL Benfica (Portugal) 39 2 78
6 Fernandao - Playas de Castellón (Spain) 38 2 76
7 Cardinal - Alpendorada (Portugal) 35 2 70
8 Afranio - MFK Tyumen (Russia) 43 1.6 68.8
9 Lenisio - Polaris World Cartagena (Spain) 34 2 68
9 Sandrinho - Alter Ego Luparense (Italy) 34 2 68
11 Todorovski - Kumanovo 1903 (Macedonia) 47 1.4 65.8
12 Bachar - Forcom Antwerpen Elite (Belgium) 36 1.8 64.8
13 Amoroso - Samia Arzignano (Italy) 32 2 64
13 Mide - Freixieiro (Portugal) 32 2 64
13 Shayakhmetov - VIZ-Sinara Ekaterinburg (Russia) 40 1.6 64
16 Grdovic - Uspinjaca Zagreb (Croatia) 39 1.6 62.4
16 M. Toth - Cso-Montage BFC (Hungary) 39 1.6 62.4
18 Betăo - A. Lobelle de Santiago (Spain) 31 2 62
19 Matheus - Brussels United (Belgium) 34 1.8 61.2
20 Mikaelyan - Politekhnik Yerevan (Armenia) 61 1 61
21 De Jongh - Blok/Carillon Boys (Netherlands) 38 1.6 60.8
22 Mourdoukoutas - G.S Ilioupoli (Greece) 43 1.4 60.2
23 Andrč Lima - SL Benfica (Portugal) 30 2 60
23 Cohen - Kiryat Ata (Israel) 50 1.2 60
23 Schumacher - Boomerang Interviú (Spain) 30 2 60
26 Nino - Sporting de Pombal (Portugal) 29 2 58
27 Levus - Mapid Minsk (Belarus) 36 1.6 57.6
27 Simon - Kanárik (Hungary) 36 1.6 57.6
27 Svyadish - Borisov-900 Borisov (Belarus) 36 1.6 57.6
30 Stefanovski - Zelezarec Skopje (Macedonia) 41 1.4 57.4
31 Fernandinho - Azkar Lugo (Spain) 28 2 56
32 Waard - Zeemacht (Netherlands) 34 1.6 54.4
33 Ricardinho - Paraske Bowl Morlanwelz (Belgium) 30 1.8 54
34 Bali - Forcom Antwerpen Elite (Belgium) 29 1.8 52.2
35 Micev - Crna Reka Kavadarci (Macedonia) 37 1.4 51.8
36 Pavlenko - Aktybrentgen Aqtobe (Kazakhstan) 32 1.6 51.2
36 Skumskii - Energetik Novolukoml (Belarus) 32 1.6 51.2
36 Tatu - Dinamo Moscow (Russia) 32 1.6 51.2
39 Sargsyan - Amik Yerevan (Armenia) 50 1 50
40 Butrin - Kairat Almaty (Kazakhstan) 31 1.6 49.6
40 Cacau - Kairat Almaty (Kazakhstan) 31 1.6 49.6
40 Koridze - Spartak Shelkovo (Russia) 31 1.6 49.6
40 Trojanovic - Koska Nis (Serbia) 31 1.6 49.6
44 Björkstrand - TP-Kaarle Kokkola (Finland) 35 1.4 49
44 Nemanis - Nautara Kaunas (Lithuania) 35 1.4 49
46 Tsvelyh - Lug.T.K. Lugansk (Ukraine) 27 1.8 48.6
47 Badir - Bnei Kfar Kasem (Israel) 40 1.2 48
47 Baptistella - Legea Napoli (Italy) 24 2 48
47 Cris - ASD Roma C/5 (Italy) 24 2 48
47 Pica Pau - Kairat Almaty (Kazakhstan) 30 1.6 48
47 Vampeta - Alter Ego Luparense (Italy) 24 2 48
52 Chekhovskii - BTEU Gomel (Belarus) 29 1.6 46.4
52 Dimic - Marbo Beograd (Serbia) 29 1.6 46.4
52 Halko - Slov-matic FOFO Bratislava (Slovakia) 29 1.6 46.4
52 P. Drndic - Gospic (Croatia) 29 1.6 46.4
56 Brunko - Energy Lvov (Ukraine) 25 1.8 45
57 Kostyukevich - Gornyak Soligorsk (Belarus) 28 1.6 44.8
57 Kovalev - CKK Svetlogorsk (Belarus) 28 1.6 44.8
57 Martovskiy - Alem Almaty (Kazakhstan) 28 1.6 44.8
57 Stojanovic - Nis 92 Nis (Serbia) 28 1.6 44.8
57 Thies - FCM/KRAS SterVakanties (Netherlands) 28 1.6 44.8
62 Lioutas - Doukas (Greece) 32 1.4 44.8
63 Csernai - Colorspectrum Aramis (Hungary) 27 1.6 43.2
63 Elajjouri - LZV/Marku Bouw (Netherlands) 27 1.6 43.2
63 Sylchenko - DSS Zaporozhia (Ukraine) 24 1.8 43.2
66 Mkrtchyan - Gyumri (Armenia) 43 1 43
67 Nuńez - DDS Madriu (Andorra) 35 1.2 42
67 Zarkov - Crna Reka Kavadarci (Macedonia) 30 1.4 42
69 Svec - Sped-Trans Levice (Slovakia) 26 1.6 41.6
70 Slama - Eco-Investment Praha (Czech Republic) 23 1.8 41.4
71 Zisman - Kiryat Ata (Israel) 34 1.2 40.8
72 Bousbouras - Athina '90 (Greece) 29 1.4 40.6
72 Bulosas - Nafta Mazeikiai (Lithuania) 29 1.4 40.6
72 Gritzalis - Ethnikos Asteras (Greece) 29 1.4 40.6
72 Y. Sikaras - Kosmos V.P. (Greece) 29 1.4 40.6
76 Balaz - MIMA Trnava (Slovakia) 25 1.6 40
76 Carle - North Muirton (Scotland) 40 1 40
76 Gochev Petrov - SC Piccadilly Varna (Bulgaria) 25 1.6 40
79 Cetkovic - Piramida Podgorica (Montenegro) 24 1.6 38.4
79 Gvozden - GOSK Dubrovnik (Croatia) 24 1.6 38.4
79 Hajossy - Fortuna Jadberg FT (Hungary) 24 1.6 38.4
79 Lebiedzinski - Akademia Slowa Poznan (Poland) 24 1.6 38.4
79 Stoica - Athletic Club Bucuresti (Romania) 24 1.6 38.4
79 Tamas - Mezei-Vill FC (Hungary) 24 1.6 38.4
79 Turza - Program Dubnica n/V (Slovakia) 24 1.6 38.4
86 Djala - Beselidhja Lezha (Albania) 32 1.2 38.4
87 Ivanov - Kiev Unisport (Ukraine) 21 1.8 37.8
87 Sityn - Shakhtar Donetsk (Ukraine) 21 1.8 37.8
89 Kocherygin - RABA (Latvia) 27 1.4 37.8
90 Kakashvili - Saburtalo Tbilisi (Georgia) 31 1.2 37.2
91 Meyer - Uni Futsal Team Bulle (Switzerland) 37 1 37
92 Krawczyk - Grembach Kolejarz Lódz (Poland) 23 1.6 36.8
92 Rakic - Liman Novi Sad (Serbia) 23 1.6 36.8
92 Rebel - Ter Beek (Netherlands) 23 1.6 36.8
95 Alekseev - RABA (Latvia) 26 1.4 36.4
95 Frolov - Camelot Chisinau (Moldova) 26 1.4 36.4
95 Zhukov - Nikars (Latvia) 26 1.4 36.4
98 Anicic - Jeepers Handyman Centre (Malta) 30 1.2 36
98 Jesse - Iberia 2003 Tbilisi (Georgia) 30 1.2 36
100 Chivu - Energoconstructia Craiova (Romania) 22 1.6 35.2
100 Peric - Marbo Beograd (Serbia) 22 1.6 35.2
100 Polasek - Jango Myslowice (Poland) 22 1.6 35.2
100 Radmilo - Inero Split (Croatia) 22 1.6 35.2
100 Stankovic - SAS DalPonte Zrenjanin (Serbia) 22 1.6 35.2
100 Sukeník - Across Pinerola Bratislava (Slovakia) 22 1.6 35.2
100 Varady - Slov-matic FOFO Bratislava (Slovakia) 22 1.6 35.2
107 Baesu - Tornado Chisinau (Moldova) 25 1.4 35
107 Baldi - Peseux Comčte (Switzerland) 35 1 35
107 Cameron - FC Santos (Scotland) 35 1 35
110 Bokeria - Centrpoint Tbilisi (Georgia) 29 1.2 34.8
110 Ezra - Meuhedet Rosh Haayin (Israel) 29 1.2 34.8
112 Filinger - Benago Praha (Czech Republic) 19 1.8 34.2
112 Kasicky - CC LKW Jistebnik (Czech Republic) 19 1.8 34.2
114 Hirsch - Akademia Slowa Poznan (Poland) 21 1.6 33.6
114 Juric - Kijevo Knin (Croatia) 21 1.6 33.6
114 Matei - CIP Deva (Romania) 21 1.6 33.6
114 Nazaretian - AGBU Ararat (Cyprus) 28 1.2 33.6
114 Qopekaj - Flamurtari Vlore (Albania) 28 1.2 33.6
114 Snofl - Gip Beton MTO Zagorje (Slovenia) 21 1.6 33.6
120 Formanek - Era-Pack Chrudim (Czech Republic) 18 1.8 32.4
121 Francioli - Uni Futsal Team Bulle (Switzerland) 32 1 32
121 Jasinski - Hurtap Leczyca (Poland) 20 1.6 32
121 Wojtas - Jango Myslowice (Poland) 20 1.6 32
124 Neves da Silva - Futsal Club Cosmos Genčve (Switzerland) 31 1 31
125 Kuusisto - Loiske (Finland) 22 1.4 30.8
125 Nevanpera - Ruutupaidat Vaasa (Finland) 22 1.4 30.8
127 Molomfalean - CIP Deva (Romania) 19 1.6 30.4
128 Ayvazyan - Hrazdan (Armenia) 30 1 30
128 Caldow - FC Santos (Scotland) 30 1 30
128 Elias Andrč - Iberia 2003 Tbilisi (Georgia) 25 1.2 30
128 Kalif - Ironi Rishon Lezion (Israel) 25 1.2 30
128 Kulijci - Futsal team Schaffhausen (Switzerland) 30 1 30
133 Abdulov - Miri Grand Saatli (Azerbaijan) 21 1.4 29.4
133 Romeiko - Aktas Vilnius (Lithuania) 21 1.4 29.4
135 Kucera - Indoss Plzen (Czech Republic) 16 1.8 28.8
135 Smiljanic - Svea Litija (Slovenia) 18 1.6 28.8
135 Ursic - Puntar Mercator Tolmin (Slovenia) 18 1.6 28.8
135 Vodopivec - Kix Ajdovscina (Slovenia) 18 1.6 28.8
135 Vojsk - MNK Zivex Celje (Slovenia) 18 1.6 28.8
140 Azimov - Araz Naxcivan (Azerbaijan) 20 1.4 28
141 Carvallo - Gest. JR CE Principat (Andorra) 23 1.2 27.6
141 Nefaridze - Centrpoint Tbilisi (Georgia) 23 1.2 27.6
143 Agayev - Star GSM Baku (Azerbaijan) 19 1.4 26.6
143 Lamminen - Porin Palloilijat Pori (Finland) 19 1.4 26.6
145 Ramirez - DDS Madriu (Andorra) 22 1.2 26.4
146 Holt - North Muirton (Scotland) 26 1 26
147 Lupu - CIP Deva (Romania) 16 1.6 25.6
147 Vreco - Municipium Pljevlja (Montenegro) 16 1.6 25.6
149 Autio - Golden FT Espoo (Finland) 18 1.4 25.2
149 Dassaev - AGBU Ararat (Cyprus) 21 1.2 25.2
149 Derik - Camelot Chisinau (Moldova) 18 1.4 25.2
149 Mamedkerimov - Araz Naxcivan (Azerbaijan) 18 1.4 25.2
149 Rantala - VALO Vantaa (Finland) 18 1.4 25.2
149 Soriano - GBG Esports Pic Negre (Andorra) 21 1.2 25.2
149 Tautvydas - Rodiklis Kaunas (Lithuania) 18 1.4 25.2
156 Fabian - Futsal Saalfelden (Austria) 24 1 24
156 Glumac - European Pilot Academy (Malta) 20 1.2 24
156 Iankov - Mirinex Russe (Bulgaria) 15 1.6 24
156 Llort - Gran Valira Encamp (Andorra) 20 1.2 24
156 Ruivo - Ranger's FC (Andorra) 20 1.2 24
161 Faradj-zade - Araz Naxcivan (Azerbaijan) 17 1.4 23.8
161 Lipenits - RTU (Latvia) 17 1.4 23.8
161 Steinas - Nautara Kaunas (Lithuania) 17 1.4 23.8
161 A. Kolesnikov - RTU (Latvia) 17 1.4 23.8
165 Bray - Southenders (Malta) 19 1.2 22.8
165 Hackovija - Teuta Durres (Albania) 19 1.2 22.8
167 Barovic - Piramida Podgorica (Montenegro) 14 1.6 22.4
167 Filipov - Academica Mix Sofia (Bulgaria) 14 1.6 22.4
167 Omerdic - Drugari Zenica (Bosnia and H.) 14 1.6 22.4
167 Vladisavljevic - Karaka Mostar (Bosnia and H.) 14 1.6 22.4
167 Zaric - Municipium Pljevlja (Montenegro) 14 1.6 22.4
167 Zekovic - Municipium Pljevlja (Montenegro) 14 1.6 22.4
173 Potter - FC Santos (Scotland) 22 1 22
174 Danielyan - AGBU Ararat (Cyprus) 18 1.2 21.6
174 Martinovic - Hibernians (Malta) 18 1.2 21.6
174 Papadopoulos - AGBU Ararat (Cyprus) 18 1.2 21.6
174 Polyviou - Parnassos (Cyprus) 18 1.2 21.6
174 Totladze - Omonoia Target (Cyprus) 18 1.2 21.6
179 Hilotii - Rapid Chisinau (Moldova) 15 1.4 21
179 Svet - Sokol Tiraspol (Moldova) 15 1.4 21
179 Todorov - Camelot Chisinau (Moldova) 15 1.4 21
179 Yacovenco - Camelot Chisinau (Moldova) 15 1.4 21
183 Hristov - SC Piccadilly Varna (Bulgaria) 13 1.6 20.8
184 Milic - European Pilot Academy (Malta) 17 1.2 20.4
185 Iliev - Nadin Sofia (Bulgaria) 12 1.6 19.2
186 Sykes - Vaughans FC (England) 16 1.2 19.2
186 Thanasi - KS Ali Demi Tirana (Albania) 16 1.2 19.2
188 Veliu - 1 Maji Tirana (Albania) 15 1.2 18
189 Ramic - Kaskada Gracanica (Bosnia and H.) 11 1.6 17.6
190 Kilduff - Shamrock Rovers (Ireland) 17 1 17
191 T. Rocher - Murexin All Stars (Austria) 15 1 15
192 Orucevic - Kaskada Gracanica (Bosnia and H.) 9 1.6 14.4
192 Es. Crnalic - Mostarske Kise Mostar (Bosnia and H.) 9 1.6 14.4
194 Lynch - Bohemians (Ireland) 14 1 14
194 O’Sullivan - Bray Wanderers (Ireland) 14 1 14
196 Purcell - U.C.D. (Ireland) 13 1 13
197 Divcovic - FV Eppelborn (Germany) 11 1 11
197 Kraxner - 1. FC Futsal Innsbruck (Austria) 11 1 11
197 Obradovic - 1. FC Futsal Innsbruck (Austria) 11 1 11
197 J. Rocher - Murexin All Stars (Austria) 11 1 11
201 M. Corran - Tranmere Victoria (England) 9 1.2 10.8
202 Crowther - St. Patrick's Athletic (Ireland) 10 1 10
202 McDonagh - Bohemians (Ireland) 10 1 10
202 Woods - Dundalk (Ireland) 10 1 10
205 Salaghishvili - London White Bear (England) 8 1.2 9.6
206 Otmani - Issy Futsal (France) 9 1 9
207 Horigold - Nichol Magpies (England) 7 1.2 8.4
208 Birgisson - KR (Iceland) 8 1 8
208 Rafn Pálmason - Valur (Iceland) 8 1 8
210 Ballinger - Chippenham Futsal Club (England) 6 1.2 7.2
210 Everson - Middlesbrough Futsal Club (England) 6 1.2 7.2
210 Jones - Futsal Preston (England) 6 1.2 7.2
210 Morris - Potbelly Fc (England) 6 1.2 7.2
214 Ametovski - VfV 06 Borussia Hildesheim (Germany) 7 1 7
214 Khrouf - Roubaix Futsal (France) 7 1 7
216 Steinţórsson - KR (Iceland) 6 1 6
217 Dumontant - FC Erdre (France) 5 1 5
217 Kawar - VfV 06 Borussia Hildesheim (Germany) 5 1 5
217 Markovic - Issy Futsal (France) 5 1 5
217 Quack - FV Eppelborn (Germany) 5 1 5
217 Schmitz - 1. MSC Strandkaiser Krefeld (Germany) 5 1 5
217 Sigurjónsson - Víkingur R. (Iceland) 5 1 5
223 Ali Khan - Grótta (Iceland) 4 1 4
223 Friđriksson - KR (Iceland) 4 1 4
223 Gunnarsson - Grótta (Iceland) 4 1 4
226 Demirbag - Skövde AIK (Sweden) 3 1.2 3.6
226 Yasar - Söderhamns FF (Sweden) 3 1.2 3.6
226 J. David - Skövde AIK (Sweden) 3 1.2 3.6
229 Abraham - Skövde AIK (Sweden) 2 1.2 2.4
229 Albornoz - IF Brommapojkarna (Sweden) 2 1.2 2.4
229 Benyahia - IF Brommapojkarna (Sweden) 2 1.2 2.4
229 Eismar - Söderhamns FF (Sweden) 2 1.2 2.4
229 Jansson - Skövde AIK (Sweden) 2 1.2 2.4
229 Olofsson - Söderhamns FF (Sweden) 2 1.2 2.4
229 Stomberg - Skövde AIK (Sweden) 2 1.2 2.4
229 Stomberg - Skövde AIK (Sweden) 2 1.2 2.4

5th UMBRO European Futsal Golden Shoe - From the left: Gyulambaryan - Jakupi - Betinho



Countries Levels and Coefficients


Country N° Matches Difficulty Coeffic.
Albania 14 Low (C1) 1.2
Andorra 14 Low (C1) 1.2
Armenia 20 Low (C2) 1.0
Austria 9 Low (C2) 1.0
Azerbaijan 20 Medium (B2) 1.4
Belarus 26 Medium (B1) 1.6
Belgium 24 High (A2) 1.8
Bih Fed Pr. League 10/12 Medium (B1) 1.6
Bulgaria 10 Medium (B1) 1.6
Croatia 22 Medium (B1) 1.6
Cyprus 14 Low (C1) 1.2
Czech Republic 22 High (A2) 1.8
England 3/6 Low (C1) 1.2
Finland 18 Medium (B2) 1.4
France 4/5 Low (C2) 1.0
Georgia 18 Low (C1) 1.2
Germany 4/6 Low (C2) 1.0
Greece 22 Medium (B2) 1.4
Hungary 27 Medium (B1) 1.6
Iceland 6 Low (C2) 1.0
Ireland (Republic of) 7 Low (C2) 1.0
Israel 21 Low (C1) 1.2
Italy 26 High (A1) 2.0
Kazakhstan 24 Medium (B1) 1.6
Latvia 19 (14+5) Medium (B2) 1.4
Lithuania 16 Medium (B2) 1.4
Macedonia 25 Medium (B2) 1.4
Malta 12 Low (C1) 1.2
Moldova 14 Medium (B2) 1.4
Montenegro 18 Medium (B1) 1.6
Netherlands 22 Medium (B1) 1.6
Poland 20 Medium (B1) 1.6
Portugal 26 High (A1) 2.0
Romania 26 Medium (B1) 1.6
Russia 44 Medium (B1) 1.6
Scotland 13 Low (C2) 1.0
Serbia 22 Medium (B1) 1.6
Slovakia 22 Medium (B1) 1.6
Slovenia 18 Medium (B1) 1.6
Spain 30 High (A1) 2.0
Sweden 2 Low (C1) 1.2
Switzerland 8 Low (C2) 1.0
Ukraine 26 High (A2) 1.8


LEVEL A:
Coefficient 2.0 (A1)
: Italy, Portugal, Spain
Coefficient 1.8 (A2): Belgium, Czech Republic, Ukraine

LEVEL B:
Coefficient 1.6 (B1)
: Belarus, Bosnia & Herzegovina (Fed Pr. League), Bulgaria, Croatia, Hungary, Kazahkstan, Montenegro, Netherlands, Poland, Romania, Russia, Serbia, Slovakia, Slovenia
Coefficient 1.4 (B2): Azerbaijan, Finland, Greece, Latvia, Lithuania, Macedonia, Moldova

LEVEL C:
Coefficient 1.2 (C1)
: Albania, Andorra, Cyprus, England, Georgia, Israel, Malta, Sweden
Coefficient 1.0 (C2): Armenia, Austria, France, Germany, Iceland, Ireland (Republic of), Scotland, Switzerland

Note 1:
UEFA COUNTRIES STILL NOT RUNNING OFFICIAL FUTSAL NATIONAL LEAGUES: Denmark, Faroe Islands, Liechtenstein, Luxembourg, Northern Ireland, Norway, Turkey

Note 2:
DATA NOT AVAILABLE FROM: Bosnia & Herzegovina (Rep. of Srpska League), Estonia, San Marino, Wales

Note 3:
NETHERLANDS: Goalscorers list is referred to GROUP A only

Note 4:
LATVIA: Due to the singular league formula both Group A and Final Stage tournament were taken in consideration




The Best Scorer Nation by Nation


Country Name (Club) Gls
AlbaniaDjala (Beselidhja Lezha )32
AndorraNuńez (DDS Madriu)35
ArmeniaGyulambaryan (Adana Yerevan )129
AustriaFabian (Futsal Saalfelden)24
AzerbaijanAbdulov (Miri Grand Saatli)21
BelarusSvyadish (Borisov-900 Borisov )36
BelgiumBetinho (Paraske Bowl Morlanwelz)49
Bosnia and H.Omerdic (Drugari Zenica)14
BulgariaGochev Petrov (SC Piccadilly Varna)25
CroatiaGrdovic (Uspinjaca Zagreb )39
CyprusNazaretian (AGBU Ararat )28
Czech RepublicSlama (Eco-Investment Praha)23
EnglandSykes (Vaughans FC)16
FinlandBjörkstrand (TP-Kaarle Kokkola)35
FranceOtmani (Issy Futsal)9
GeorgiaKakashvili (Saburtalo Tbilisi)31
GermanyDivcovic (FV Eppelborn )11
GreeceMourdoukoutas (G.S Ilioupoli )43
HungaryM. Toth (Cso-Montage BFC)39
IcelandRafn Pálmason (Valur)8
IrelandKilduff (Shamrock Rovers)17
IsraelCohen (Kiryat Ata)50
ItalySandrinho (Alter Ego Luparense)34
KazakhstanPavlenko (Aktybrentgen Aqtobe)32
LatviaKocherygin (RABA)27
LithuaniaNemanis (Nautara Kaunas)35
MacedoniaJakupi (Elita Tetovo)68
MaltaAnicic (Jeepers Handyman Centre)30
MoldovaFrolov (Camelot Chisinau)26
MontenegroCetkovic (Piramida Podgorica )24
NetherlandsDe Jongh (Blok/Carillon Boys)38
PolandLebiedzinski (Akademia Slowa Poznan)24
PortugalRicardinho (SL Benfica)39
RomaniaStoica (Athletic Club Bucuresti)24
RussiaVander Carioca (Norilsky Nickel)54
ScotlandCarle (North Muirton)40
SerbiaTrojanovic (Koska Nis)31
SlovakiaHalko (Slov-matic FOFO Bratislava )29
SloveniaSnofl (Gip Beton MTO Zagorje)21
SpainFernandao (Playas de Castellón)38
SwedenJ. David (Skövde AIK)3
SwitzerlandMeyer (Uni Futsal Team Bulle)37
UkraineTsvelyh (Lug.T.K. Lugansk)27



Top Goalscorers, Country by Country
 
Albania
1) Djala (Beselidhja Lezha ) 32
2) Qopekaj (Flamurtari Vlore) 28
3) Hackovija (Teuta Durres ) 19
4) Thanasi (KS Ali Demi Tirana) 16
5) Veliu (1 Maji Tirana ) 15
 
Andorra
1) Nuńez (DDS Madriu) 35
2) Carvallo (Gest. JR CE Principat) 23
3) Ramirez (DDS Madriu) 22
4) Soriano (GBG Esports Pic Negre) 21
5) Ruivo (Ranger's FC ) 20
6) Llort (Gran Valira Encamp) 20
 
Armenia
1) Gyulambaryan (Adana Yerevan ) 129
2) Mikaelyan (Politekhnik Yerevan) 61
3) Sargsyan (Amik Yerevan ) 50
4) Mkrtchyan (Gyumri) 43
5) Ayvazyan (Hrazdan) 30
 
Austria
1) Fabian (Futsal Saalfelden) 24
2) T. Rocher (Murexin All Stars) 15
3) J. Rocher (Murexin All Stars) 11
4) Kraxner (1. FC Futsal Innsbruck) 11
5) Obradovic (1. FC Futsal Innsbruck) 11
 
Azerbaijan
1) Abdulov (Miri Grand Saatli) 21
2) Azimov (Araz Naxcivan) 20
3) Agayev (Star GSM Baku ) 19
4) Mamedkerimov (Araz Naxcivan) 18
5) Faradj-zade (Araz Naxcivan) 17
 
Belarus
1) Levus (Mapid Minsk) 36
2) Svyadish (Borisov-900 Borisov ) 36
3) Skumskii (Energetik Novolukoml) 32
4) Chekhovskii (BTEU Gomel) 29
5) Kovalev (CKK Svetlogorsk) 28
6) Kostyukevich (Gornyak Soligorsk) 28
 
Belgium
1) Betinho (Paraske Bowl Morlanwelz) 49
2) Bachar (Forcom Antwerpen Elite) 36
3) Matheus (Brussels United) 34
4) Ricardinho (Paraske Bowl Morlanwelz) 30
5) Bali (Forcom Antwerpen Elite) 29
 
Bosnia and H.
1) Vladisavljevic (Karaka Mostar) 14
2) Omerdic (Drugari Zenica) 14
3) Ramic (Kaskada Gracanica) 11
4) Orucevic (Kaskada Gracanica) 9
5) Es. Crnalic (Mostarske Kise Mostar) 9
 
Bulgaria
1) Gochev Petrov (SC Piccadilly Varna) 25
2) Iankov (Mirinex Russe) 15
3) Filipov (Academica Mix Sofia) 14
4) Hristov (SC Piccadilly Varna) 13
5) Iliev (Nadin Sofia) 12
 
Croatia
1) Grdovic (Uspinjaca Zagreb ) 39
2) P. Drndic (Gospic ) 29
3) Gvozden (GOSK Dubrovnik) 24
4) Radmilo (Inero Split ) 22
5) Juric (Kijevo Knin) 21
 
Cyprus
1) Nazaretian (AGBU Ararat ) 28
2) Dassaev (AGBU Ararat) 21
3) Totladze (Omonoia Target) 18
4) Danielyan (AGBU Ararat) 18
5) Papadopoulos (AGBU Ararat ) 18
6) Polyviou (Parnassos) 18
 
Czech Republic
1) Slama (Eco-Investment Praha) 23
2) Filinger (Benago Praha) 19
3) Kasicky (CC LKW Jistebnik) 19
4) Formanek (Era-Pack Chrudim) 18
5) Kucera (Indoss Plzen) 16
 
England
1) Sykes (Vaughans FC) 16
2) M. Corran (Tranmere Victoria) 9
3) Salaghishvili (London White Bear) 8
4) Horigold (Nichol Magpies) 7
5) Morris (Potbelly Fc) 6
6) Everson (Middlesbrough Futsal Club) 6
7) Jones (Futsal Preston) 6
8) Ballinger (Chippenham Futsal Club) 6
 
Finland
1) Björkstrand (TP-Kaarle Kokkola) 35
2) Nevanpera (Ruutupaidat Vaasa) 22
3) Kuusisto (Loiske) 22
4) Lamminen (Porin Palloilijat Pori) 19
5) Autio (Golden FT Espoo) 18
6) Rantala (VALO Vantaa) 18
 
France
1) Otmani (Issy Futsal) 9
2) Khrouf (Roubaix Futsal) 7
3) Dumontant (FC Erdre) 5
4) Markovic (Issy Futsal) 5
 
Georgia
1) Kakashvili (Saburtalo Tbilisi) 31
2) Jesse (Iberia 2003 Tbilisi) 30
3) Bokeria (Centrpoint Tbilisi) 29
4) Elias Andrč (Iberia 2003 Tbilisi) 25
5) Nefaridze (Centrpoint Tbilisi) 23
 
Germany
1) Divcovic (FV Eppelborn ) 11
2) Ametovski (VfV 06 Borussia Hildesheim) 7
3) Kawar (VfV 06 Borussia Hildesheim) 5
4) Schmitz (1. MSC Strandkaiser Krefeld) 5
5) Quack (FV Eppelborn) 5
 
Greece
1) Mourdoukoutas (G.S Ilioupoli ) 43
2) Lioutas (Doukas) 32
3) Bousbouras (Athina '90) 29
4) Gritzalis (Ethnikos Asteras) 29
5) Y. Sikaras (Kosmos V.P. ) 29
 
Hungary
1) M. Toth (Cso-Montage BFC) 39
2) Simon (Kanárik) 36
3) Csernai (Colorspectrum Aramis) 27
4) Tamas (Mezei-Vill FC) 24
5) Hajossy (Fortuna Jadberg FT) 24
 
Iceland
1) Birgisson (KR) 8
2) Rafn Pálmason (Valur) 8
3) Steinţórsson (KR) 6
4) Sigurjónsson (Víkingur R.) 5
5) Gunnarsson (Grótta) 4
6) Friđriksson (KR) 4
7) Ali Khan (Grótta) 4
 
Ireland
1) Kilduff (Shamrock Rovers) 17
2) Lynch (Bohemians) 14
3) O’Sullivan (Bray Wanderers) 14
4) Purcell (U.C.D.) 13
5) Crowther (St. Patrick's Athletic) 10
6) McDonagh (Bohemians) 10
7) Woods (Dundalk) 10
 
Israel
1) Cohen (Kiryat Ata) 50
2) Badir (Bnei Kfar Kasem) 40
3) Zisman (Kiryat Ata) 34
4) Ezra (Meuhedet Rosh Haayin) 29
5) Kalif (Ironi Rishon Lezion) 25
 
Italy
1) Sandrinho (Alter Ego Luparense) 34
2) Amoroso (Samia Arzignano ) 32
3) Cris (ASD Roma C/5) 24
4) Vampeta (Alter Ego Luparense) 24
5) Baptistella (Legea Napoli) 24
 
Kazakhstan
1) Pavlenko (Aktybrentgen Aqtobe) 32
2) Cacau (Kairat Almaty) 31
3) Butrin (Kairat Almaty) 31
4) Pica Pau (Kairat Almaty) 30
5) Martovskiy (Alem Almaty) 28
 
Latvia
1) Kocherygin (RABA) 27
2) Zhukov (Nikars) 26
3) Alekseev (RABA) 26
4) A. Kolesnikov (RTU) 17
5) Lipenits (RTU) 17
 
Lithuania
1) Nemanis (Nautara Kaunas) 35
2) Bulosas (Nafta Mazeikiai) 29
3) Romeiko (Aktas Vilnius) 21
4) Tautvydas (Rodiklis Kaunas) 18
5) Steinas (Nautara Kaunas) 17
 
Macedonia
1) Jakupi (Elita Tetovo) 68
2) Todorovski (Kumanovo 1903) 47
3) Stefanovski (Zelezarec Skopje) 41
4) Micev (Crna Reka Kavadarci) 37
5) Zarkov (Crna Reka Kavadarci ) 30
 
Malta
1) Anicic (Jeepers Handyman Centre) 30
2) Glumac (European Pilot Academy) 20
3) Bray (Southenders) 19
4) Martinovic (Hibernians) 18
5) Milic (European Pilot Academy) 17
 
Moldova
1) Frolov (Camelot Chisinau) 26
2) Baesu (Tornado Chisinau) 25
3) Derik (Camelot Chisinau) 18
4) Yacovenco (Camelot Chisinau) 15
5) Todorov (Camelot Chisinau) 15
6) Hilotii (Rapid Chisinau) 15
7) Svet (Sokol Tiraspol) 15
 
Montenegro
1) Cetkovic (Piramida Podgorica ) 24
2) Vreco (Municipium Pljevlja) 16
3) Zaric (Municipium Pljevlja) 14
4) Zekovic (Municipium Pljevlja) 14
5) Barovic (Piramida Podgorica) 14
 
Netherlands
1) De Jongh (Blok/Carillon Boys) 38
2) Waard (Zeemacht) 34
3) Thies (FCM/KRAS SterVakanties) 28
4) Elajjouri (LZV/Marku Bouw ) 27
5) Rebel (Ter Beek) 23
 
Poland
1) Lebiedzinski (Akademia Slowa Poznan) 24
2) Krawczyk (Grembach Kolejarz Lódz) 23
3) Polasek (Jango Myslowice) 22
4) Hirsch (Akademia Slowa Poznan ) 21
5) Jasinski (Hurtap Leczyca) 20
6) Wojtas (Jango Myslowice) 20
 
Portugal
1) Ricardinho (SL Benfica) 39
2) Cardinal (Alpendorada) 35
3) Mide (Freixieiro) 32
4) Andrč Lima (SL Benfica) 30
5) Nino (Sporting de Pombal) 29
 
Romania
1) Stoica (Athletic Club Bucuresti) 24
2) Chivu (Energoconstructia Craiova) 22
3) Matei (CIP Deva) 21
4) Molomfalean (CIP Deva) 19
5) Lupu (CIP Deva) 16
 
Russia
1) Vander Carioca (Norilsky Nickel) 54
2) Afranio (MFK Tyumen) 43
3) Shayakhmetov (VIZ-Sinara Ekaterinburg) 40
4) Tatu (Dinamo Moscow) 32
5) Koridze (Spartak Shelkovo) 31
 
Scotland
1) Carle (North Muirton) 40
2) Cameron (FC Santos) 35
3) Caldow (FC Santos) 30
4) Holt (North Muirton) 26
5) Potter (FC Santos) 22
 
Serbia
1) Trojanovic (Koska Nis) 31
2) Dimic (Marbo Beograd) 29
3) Stojanovic (Nis 92 Nis) 28
4) Rakic (Liman Novi Sad) 23
5) Peric (Marbo Beograd) 22
6) Stankovic (SAS DalPonte Zrenjanin) 22
 
Slovakia
1) Halko (Slov-matic FOFO Bratislava ) 29
2) Svec (Sped-Trans Levice) 26
3) Balaz (MIMA Trnava) 25
4) Turza (Program Dubnica n/V) 24
5) Varady (Slov-matic FOFO Bratislava) 22
6) Sukeník (Across Pinerola Bratislava) 22
 
Slovenia
1) Snofl (Gip Beton MTO Zagorje) 21
2) Smiljanic (Svea Litija) 18
3) Ursic (Puntar Mercator Tolmin) 18
4) Vodopivec (Kix Ajdovscina) 18
5) Vojsk (MNK Zivex Celje) 18
 
Spain
1) Fernandao (Playas de Castellón) 38
2) Lenisio (Polaris World Cartagena) 34
3) Betăo (A. Lobelle de Santiago) 31
4) Schumacher (Boomerang Interviú) 30
5) Fernandinho (Azkar Lugo) 28
 
Sweden
1) Demirbag (Skövde AIK) 3
2) J. David (Skövde AIK) 3
3) Yasar (Söderhamns FF) 3
4) Jansson (Skövde AIK) 2
5) Abraham (Skövde AIK) 2
6) Stomberg (Skövde AIK) 2
7) Stomberg (Skövde AIK) 2
8) Benyahia (IF Brommapojkarna) 2
9) Albornoz (IF Brommapojkarna) 2
10) Eismar (Söderhamns FF) 2
11) Olofsson (Söderhamns FF ) 2
 
Switzerland
1) Meyer (Uni Futsal Team Bulle) 37
2) Baldi (Peseux Comčte) 35
3) Francioli (Uni Futsal Team Bulle) 32
4) Neves da Silva (Futsal Club Cosmos Genčve) 31
5) Kulijci (Futsal team Schaffhausen) 30
 
Ukraine
1) Tsvelyh (Lug.T.K. Lugansk) 27
2) Brunko (Energy Lvov) 25
3) Sylchenko (DSS Zaporozhia) 24
4) Sityn (Shakhtar Donetsk) 21
5) Ivanov (Kiev Unisport) 21



5th UMBRO European Futsal Golden Shoe Winner: Armen Gyulambaryan  (Photo courtesy:  Ashot Martirosyan (Football +, Yerevan)


























































Visualize all Polls