UMBRO European Futsal Golden Shoe 2007/2008
6th Edition by Futsalplanet.com
(Futsalplanet Awards)

futsalplanet.com - UMBRO European Futsal Golden Shoe 2007/2008



Dear Futsal friends,

We are proud to announce the winner of the 6th UMBRO European Futsal Golden Shoe for the current season 2007/2008, in all UEFA futsal-playing countries.

As you will see, then, futsal has joined 11-a-side football in honouring the best goalscorer of all the European national league championships played under UEFA’s auspices.

Using a similar procedure to that applied for 11-a-side football to determine the Golden Shoe ranking compiled by ESM (European Sports Magazine), consideration will given to the degree of difficulty of playing in the various leagues. Consequently, the different leagues have been assigned coefficients, taking into account as well the number of matches that have to be played over a regular season, excluding play-off or “play-out” matches.

Once the three different levels have been determined (A, B and C) and the six coefficients assigned to these (Level A: 2.0 and 1.8; Level B: 1.6 and 1.4; Level C: 1.2 and 1.0), the final ranking list is calculated by multiplying the total number of goals a player has scored by the coefficient assigned to the league championship in which he is playing. The coefficient for each level (e.g. 2.0 or 1.8 for level A) is also determined on the basis of the number of matches played during the regular season.

The names of the top five goalscorers for each league championship registered in the Golden Shoe competition will be listed.

The decision to use six coefficients for this futsal ranking, rather than the three that are used for the ESM ranking, stems from the fact that there are greater differences between the various European futsal leagues as far as the number of matches that have to be played over a season is concerned. The results will also serve to highlight that many countries with a strong tradition of 11-a-side football are still novices in the world of futsal. The countries are assigned to the different classification levels solely on the basis of the standard they have achieved in European futsal.

Yours faithfully,

The Management Team of www.futsalplanet.com




GENERAL STANDING


Pos. Name
Club (Country)
Gls Val Pts
1 Eder Lima - TTG-JAVA Yugorsk (Russia) 73 1.6 116.8
2 Mikaelyan - Politechnik (Armenia) 107 1 107
3 Betinho - Charleroi Action 21 (Belgium) 58 1.8 104.4
4 Bali - Futsal Topsport Antwerpen (Belgium) 55 1.8 99
5 Ricardinho - Paraske Bowl Morlanwelz (Belgium) 52 1.8 93.6
6 L. Cohen - Asa Tel Aviv (Israel) 62 1.4 86.8
7 Shayakhmetov - VIZ-Sinara Ekaterinburg (Russia) 54 1.6 86.4
8 Cirilo - Dinamo Moscow (Russia) 52 1.6 83.2
8 Touzani - DZS (Netherlands) 52 1.6 83.2
10 Sanamyan - Europe (Armenia) 83 1 83
11 K. Didi - Malabata (Netherlands) 50 1.6 80
12 Badeer - Bnei Kfar Kasem (Israel) 55 1.4 77
13 Marechal - FCK De Hommel (Netherlands) 48 1.6 76.8
14 Jakupi - Elita Tetovo (Macedonia) 53 1.4 74.2
15 Levus - Mapid Minsk (Belarus) 46 1.6 73.6
16 Kirakosyan - Erebuni (Armenia) 72 1 72
17 Bondaruk - Bazar Luninets (Belarus) 44 1.6 70.4
17 Pavlenko - Aqtobe BTA (Kazakhstan) 44 1.6 70.4
17 Robinho - TTG-JAVA Yugorsk (Russia) 44 1.6 70.4
20 Cardinal - A.R. Freixieiro (Portugal) 35 2 70
20 Junior - Icobit Montesilvano (Italy) 35 2 70
22 Muhren - ZVV Volendam (Netherlands) 43 1.6 68.8
23 Tsakanikas - Aris Virona (Greece) 49 1.4 68.6
24 Arrepiu - Ponzio Pescara (Italy) 34 2 68
24 Ghazaryan - Hrazdan (Armenia) 68 1 68
26 Serginho - Gospic (Croatia) 42 1.6 67.2
27 Afranio - MFK Tyumen (Russia) 40 1.6 64
28 Lubeznikov - BTEU Gomel (Belarus) 39 1.6 62.4
29 Betăo - Autos Lobelle de Santiago (Spain) 31 2 62
29 Borja - Móstoles 2008 (Spain) 31 2 62
31 Gritzalis - Ethnikos Asteras (Greece) 44 1.4 61.6
32 Bachar - Futsal Topsport Antwerpen (Belgium) 34 1.8 61.2
33 Anglora Pirot - DDS Madriu (Andorra) 51 1.2 61.2
34 A. Didi - Malabata (Netherlands) 38 1.6 60.8
35 Iacovenco - Dinamo Chisinau (Moldova) 42 1.4 58.8
35 Mammadkarimov - Araz Naxcivan (Azerbaijan) 42 1.4 58.8
35 Totladze - Omonoia Nicosia (Cyprus) 49 1.2 58.8
38 Nino - Instituto D. Joăo V (Portugal) 29 2 58
39 Chaibai - Charleroi Action 21 (Belgium) 32 1.8 57.6
39 Dentinho - Kairat Almaty (Kazakhstan) 36 1.6 57.6
39 Goranovic - Bajo Pivljanin Niksic (Montenegro) 36 1.6 57.6
39 Pavlovic - FC Patrik Senica (Slovakia) 36 1.6 57.6
39 Tsvelyh - Lug.T.K. Lugansk (Ukraine) 32 1.8 57.6
44 Guga - Caja Segovia (Spain) 28 2 56
44 Orucevic - Kaskada Gracanica (BIH Fed. Premiere League) 35 1.6 56
44 Ricardinho - S.L. Benfica (Portugal) 28 2 56
44 Seco - Napoli (Italy) 28 2 56
48 Baesu - Tornado Chisinau (Moldova) 39 1.4 54.6
49 Kurto - Orlic Sarajevo (BIH Fed. Premiere League) 34 1.6 54.4
49 Podalinski - Mapid Minsk (Belarus) 34 1.6 54.4
51 Cris - Mass Roma (Italy) 27 2 54
51 Marcelinho - C.F. Os Belenenses (Portugal) 27 2 54
51 Sandrinho - TFL Arzignano (Italy) 27 2 54
54 Maltsev - Aqtobe BTA (Kazakhstan) 33 1.6 52.8
55 Filinger - Benago Praha (Czech Republic) 29 1.8 52.2
56 Eka - DKV Seguros Zaragoza (Spain) 26 2 52
56 Mauricio - ElPozo Murcia Turística (Spain) 26 2 52
56 Potter - FC Santos (Scotland) 52 1 52
56 Wilde - ElPozo Murcia Turística (Spain) 26 2 52
60 Mulabecirovic - Teuta Ulcinj (Montenegro) 32 1.6 51.2
61 Djala - Besëlidhja Lezha (Albania) 42 1.2 50.4
61 Kazar - Ironi Petach Tikva (Israel) 36 1.4 50.4
61 Matveev - Nikars Riga (Latvia) 36 1.4 50.4
61 Nazaretian - AGBU Ararat Nicosia (Cyprus) 42 1.2 50.4
65 Café - Sporting CP (Portugal) 25 2 50
65 Israel - A.R. Freixieiro (Portugal) 25 2 50
67 Korczynski - PA Nova Eurogames Gliwice (Poland) 31 1.6 49.6
67 Pengrin - Tulpar-Ikar Qaraghandy (Kazakhstan) 31 1.6 49.6
67 Skadorva - Viten Novolukoml (Belarus) 31 1.6 49.6
70 Mourdoukoutas - G.S. Ilioupoli (Greece) 35 1.4 49
71 Khimyak - Metropoliten Kiev (Ukraine) 27 1.8 48.6
71 Miroshnyk - Shakhtar Donetsk (Ukraine) 27 1.8 48.6
73 Halko - Slov-Matic FOFO Bratislava (Slovakia) 30 1.6 48
73 Slisko - Banovici (BIH Fed. Premiere League) 30 1.6 48
75 Kononenko - Aray Aqtobe (Kazakhstan) 29 1.6 46.4
75 Muratovic - Bosna Kompred Tuzla (BIH Fed. Premiere League) 29 1.6 46.4
75 Sofic - Zenicki Drugari Zenica (BIH Fed. Premiere League) 29 1.6 46.4
75 Tomin - SAS DalPonte Zrenjanin (Serbia) 29 1.6 46.4
79 Kapukranyan - Tal-Grig (Armenia) 45 1 45
79 Koptev - Marrion Odessa (Ukraine) 25 1.8 45
81 Madarasz - ACS Odorheiu Secuiesc (Romania) 28 1.6 44.8
81 Madro - Program Dubnica n/V (Slovakia) 28 1.6 44.8
83 Hilotii - Rapid Chisinau (Moldova) 31 1.4 43.4
83 Saiti - SEE Univerzitet Tetovo (Macedonia) 31 1.4 43.4
85 A.Tóth - Első Beton Szeged (Hungary) 27 1.6 43.2
85 Dlouhý - Eco Investment Praha (Czech Republic) 24 1.8 43.2
85 Nyári - Goldball RFC Csömör (Hungary) 27 1.6 43.2
85 Rajcevic - SAS DalPonte Zrenjanin (Serbia) 27 1.6 43.2
89 Y. Sikaras - Kosmos V.P. (Greece) 30 1.4 42
90 Jasinski - Clearex Chorzow (Poland) 26 1.6 41.6
91 Memedi - Elita Tetovo (Macedonia) 29 1.4 40.6
92 Dima - United Galati (Romania) 25 1.6 40
92 Faria - City'us Targu Mures (Romania) 25 1.6 40
92 Lebiedzinski - Akademia Slowa Poznan (Poland) 25 1.6 40
92 Stankovic - Poli Timisoara (Romania) 25 1.6 40
96 Málko - Delta Real Šumperk (Czech Republic) 22 1.8 39.6
96 Navrátil - Delta Real Šumperk (Czech Republic) 22 1.8 39.6
98 Begai - Athina '90 (Greece) 28 1.4 39.2
98 Filipou - Minotavros (Greece) 28 1.4 39.2
100 Arvaji - Magnat Nekretnine Vrbas (Serbia) 24 1.6 38.4
101 Georgiou - Parnassos Nicosia (Cyprus) 32 1.2 38.4
102 Klochko - Lokomotiv Kharkov (Ukraine) 21 1.8 37.8
103 Osmani - SEE Univerzitet Tetovo (Macedonia) 27 1.4 37.8
103 Romeiko - Aktas Vilnius (Lithuania) 27 1.4 37.8
103 Sharakat - Meuhedet Rosh Haayin (Israel) 27 1.4 37.8
106 Bokeria - Kazbegi Tbilisi (Georgia) 31 1.2 37.2
107 Lodi - ACS Odorheiu Secuiesc (Romania) 23 1.6 36.8
107 Martinac - Vrgorac (Croatia) 23 1.6 36.8
109 Nemanis - Nautara Kaunas (Lithuania) 26 1.4 36.4
109 Shvets - Socol Tiraspol (Moldova) 26 1.4 36.4
109 Subotin - Rapid Chisinau (Moldova) 26 1.4 36.4
112 Nunez Romero - DDS Madriu (Andorra) 30 1.2 36
113 Dimic - Marbo Beograd & Liman Novi Sad (Serbia) 22 1.6 35.2
113 Grdovic - Brodosplit Inženjering Split (Croatia) 22 1.6 35.2
113 Krawczyk - Hurtap Leczyca (Poland) 22 1.6 35.2
113 M. Damjanovic - Niksic (Montenegro) 22 1.6 35.2
113 Nagy - MVFC Berettyóújfalu (Hungary) 22 1.6 35.2
113 Osredkar - Svea Lesna Litija (Slovenia) 22 1.6 35.2
113 Sladecek - Mima Divus Trnava (Slovakia) 22 1.6 35.2
113 Slonina - GKS Jachym Tychy 71 (Poland) 22 1.6 35.2
121 Petrovic - Kumanovo 1903 (Macedonia) 25 1.4 35
121 Philips - PYF Samba Kings (Scotland) 35 1 35
123 Achami - Head Hunters FC (Malta) 29 1.2 34.8
123 Correia - CE Casa De Portugal (Andorra) 29 1.2 34.8
123 Devdariani - Omonoia Nicosia (Cyprus) 29 1.2 34.8
123 Qopekaj - Flamurtari Vlore (Albania) 29 1.2 34.8
127 Mikan - ERA-PACK Chrudim (Czech Republic) 19 1.8 34.2
128 Skiperski - Tallinna FC Anzi (Estonia) 34 1 34
129 Bajrusovic - Brodosplit Inženjering Split (Croatia) 21 1.6 33.6
129 Grega - RCS Kosice (Slovakia) 21 1.6 33.6
129 Hertl - Gospic (Croatia) 21 1.6 33.6
132 Pelcis - Kauguri Riga (Latvia) 24 1.4 33.6
133 Hynd - PYF All Stars (Scotland) 33 1 33
134 Emeka - Jeepers FC (Malta) 27 1.2 32.4
135 A. Cohen - Ironi Rishon Lezion (Israel) 23 1.4 32.2
135 Atakisiyev - Sumgayit (Azerbaijan) 23 1.4 32.2
135 Azimov - Araz Naxcivan (Azerbaijan) 23 1.4 32.2
135 Senj - RABA Riga (Latvia) 23 1.4 32.2
139 Dobrijevic - Liman Novi Sad (Serbia) 20 1.6 32
139 Dróth - Euro Mobil Trans Győr (Hungary) 20 1.6 32
139 Goranovic - KMN Futsal Gorica (Slovenia) 20 1.6 32
139 Kocic - Ekonomac Kragujevac (Serbia) 20 1.6 32
139 Novovic - Piramida CKB Podgorica (Montenegro) 20 1.6 32
144 Mijailovic - European Pilot Academy (Malta) 26 1.2 31.2
144 Papadopoulos - AGBU Ararat Nicosia (Cyprus) 26 1.2 31.2
144 Veloso Araujo - CE Casa De Portugal (Andorra) 26 1.2 31.2
147 Afanasiev - RTU Riga (Latvia) 22 1.4 30.8
147 Quliyev - TT Baku (Azerbaijan) 22 1.4 30.8
149 Drobne - KMN Sevnica (Slovenia) 19 1.6 30.4
149 Drobnic - KMN Futsal Gorica (Slovenia) 19 1.6 30.4
149 Kertész - Arrabona FC Győr (Hungary) 19 1.6 30.4
152 Doig - PYF All Stars (Scotland) 30 1 30
153 Henriksson - Golden FT Espoo (Finland) 21 1.4 29.4
153 Kocherygin - UBAK Riga & RABA Riga (Latvia) 21 1.4 29.4
153 Slekys - SFK-FA Panevezys (Lithuania) 21 1.4 29.4
156 Gochev Petrov - MFC Varna (Bulgaria) 18 1.6 28.8
156 Mes - Izola (Slovenia) 18 1.6 28.8
156 Vajic - Tomi Press Bronx (Slovenia) 18 1.6 28.8
156 Z. Damjanovic - Niksic (Montenegro) 18 1.6 28.8
160 Bezykornovas - Nautara Kaunas (Lithuania) 20 1.4 28
160 Lempinen - TPK Turku (Finland) 20 1.4 28
162 Espańa Muńoz - Granja A. CE Principat (Andorra) 23 1.2 27.6
162 Manastirliu - Tirana (Albania) 23 1.2 27.6
164 Dimitrov - Vekta Plovdiv (Bulgaria) 17 1.6 27.2
165 Bulosas - Nautara Kaunas (Lithuania) 19 1.4 26.6
165 Farzaliyev - Araz Naxcivan (Azerbaijan) 19 1.4 26.6
165 Laurikainen - TPK Turku (Finland) 19 1.4 26.6
168 Nevanperä - VALO Vantaa & Ruutupaidat Vaasa (Finland) 18 1.4 25.2
168 Rizvani - Tervarit Oulu (Finland) 18 1.4 25.2
170 Brown - PYF All Stars (Scotland) 25 1 25
171 Dajko - Teuta Durres (Albania) 19 1.2 22.8
172 Kosterev - Rummu Dünamo (Estonia) 22 1 22
172 Kulijci - Futsal Team Schaffhausen (Switzerland) 22 1 22
174 Asatiani - Kazbegi Tbilisi (Georgia) 18 1.2 21.6
174 Jata - Partizani Tirana (Albania) 18 1.2 21.6
176 Jeršov - Tallinna LiVal Sport (Estonia) 21 1 21
177 Neparidze - TSU Tbilisi (Georgia) 17 1.2 20.4
177 Zoidze - Iberia 2003 Tbilisi (Georgia) 17 1.2 20.4
179 Arst - Tallinna FC Betoon (Estonia) 20 1 20
180 Georgiev - Plazma Plovdiv (Bulgaria) 12 1.6 19.2
181 Darchia - Kazbegi Tbilisi (Georgia) 16 1.2 19.2
182 Pari - Tallinna FC Betoon (Estonia) 19 1 19
182 Purje - Tallinna FC Betoon (Estonia) 19 1 19
184 Blagoev - Nadin Sofia (Bulgaria) 11 1.6 17.6
184 Malcic - Banja Luka (BIH Republic of Srpska Premiere League) 11 1.6 17.6
186 Fabian - Futsal Saalfelden (Austria) 15 1 15
186 Meyer - Uni Futsal Team Bulle (Switzerland) 15 1 15
188 Andric - Leotar Tviko (BIH Republic of Srpska Premiere League) 9 1.6 14.4
188 Becarevic - Doboj (BIH Republic of Srpska Premiere League) 9 1.6 14.4
188 Germanov - Nadin Sofia (Bulgaria) 9 1.6 14.4
188 Popovic - Celinac (BIH Republic of Srpska Premiere League) 9 1.6 14.4
192 Bozic - Futsal Team Dinamo (Switzerland) 14 1 14
192 Martin - Union 7 Futsal Club Zürich (Switzerland) 14 1 14
192 Mejekici - FC Seefeld Zürich (Switzerland) 14 1 14
192 Palumbo - FC Seefeld Zürich (Switzerland) 14 1 14
196 Kraxner - 1. FC Futsal Innsbruck (Austria) 13 1 13
196 Rocher - Murexin All Stars (Austria) 13 1 13
198 Jovicic - Banja Luka (BIH Republic of Srpska Premiere League) 8 1.6 12.8
199 Brandalise - FC Brasil Vorarlberg (Austria) 11 1 11
199 Zorko - 1. Futsal Club Xion Graz (Austria) 11 1 11
201 Bebeto Flausinio - Corinthians (England) 9 1.2 10.8
202 Levandovski - St. Patrick's Athletic (Ireland) 9 1 9
203 Coleman - Sligo Rovers (Ireland) 8 1 8
203 Reinhardt - TSC Stuttgart 2001 (Germany) 8 1 8
205 Hugo Costa - Tranmere Victoria (England) 6 1.2 7.2
205 Muweke - Skövde AIK (Sweden) 6 1.2 7.2
207 Byrne - Bohemians (Ireland) 7 1 7
207 Faherty - Galway United (Ireland) 7 1 7
207 Finan - Dundalk (Ireland) 7 1 7
207 Korzan - St. Patrick's Athletic (Ireland) 7 1 7
207 McClean - Derry City (Ireland) 7 1 7
212 Balan - Manchester Futsal Club (England) 5 1.2 6
212 Sofiane - Newham Genesis (England) 5 1.2 6
214 Eraslan - TSC Stuttgart 2001 (Germany) 5 1 5
215 Borisov - FC London White Bear - USSR (England) 4 1.2 4.8
215 Diorio - Helvecia Futsal (England) 4 1.2 4.8
215 Godelis - Baltic Futsal Club (England) 4 1.2 4.8
215 Hagström - Sköllersta IF (Sweden) 4 1.2 4.8
215 Hale - Loughborough University (England) 4 1.2 4.8
215 Morris - Loughborough University (England) 4 1.2 4.8
215 Treigys - Baltic Futsal Club (England) 4 1.2 4.8
215 Vallance - Birmingham Tigers (England) 4 1.2 4.8
223 Offermann - UFC Münster (Germany) 4 1 4
224 Lindberg - Skövde AIK (Sweden) 3 1.2 3.6
224 Lithell - Sköllersta IF (Sweden) 3 1.2 3.6
226 Akcan - TSC Stuttgart 2001 (Germany) 3 1 3
226 Ametovski - VfV Borussia Hildesheim 06 (Germany) 3 1 3
226 Bologna - FC Portus Pforzheim (Germany) 3 1 3
226 Cid-Valdes - VfV Borussia Hildesheim 06 (Germany) 3 1 3
226 Duarte - FC Erdre Atlantique (France) 3 1 3
226 Hellendrung - UFC Münster (Germany) 3 1 3
226 Quint - FC Erdre Atlantique (France) 3 1 3
226 Rados - FC Montenegro Wuppertal (Germany) 3 1 3
226 Radovic - VfV Borussia Hildesheim 06 (Germany) 3 1 3
226 Schröder - Spvgg Ingelheim (Germany) 3 1 3
226 Scurbeck - Roubaix Futsal (France) 3 1 3
226 Wenning - UFC Münster (Germany) 3 1 3
238 Abic - Dalkurd FF (Sweden) 2 1.2 2.4
238 Agirman - Dalkurd FF (Sweden) 2 1.2 2.4
238 Bodin - Sköllersta IF (Sweden) 2 1.2 2.4
238 Gustafsson - Skövde AIK (Sweden) 2 1.2 2.4
238 Karlsson - Skövde AIK (Sweden) 2 1.2 2.4
238 Sandberg - Alingsĺs IF (Sweden) 2 1.2 2.4
244 Carvalho - FC Erdre Atlantique (France) 2 1 2
244 Heunninck - Roubaix Futsal (France) 2 1 2
244 Khrouf - Roubaix Futsal (France) 2 1 2
244 Kourar - United Kremlin-Bicetre (France) 2 1 2
244 Saoudi - Roubaix Futsal (France) 2 1 2

6th UMBRO European Futsal Golden Shoe - From the left: Eder Lima - Mikaelyan - Betinho



Countries Levels and Coefficients


Country N° Matches Difficulty Coeffic.
Albania 12/14 Low (C1) 1.2
Andorra 21 Low (C1) 1.2
Armenia 24 Low (C2) 1.0
Austria 9 Low (C2) 1.0
Azerbaijan 16 Medium (B2) 1.4
Belarus 26 Medium (B1) 1.6
Belgium 26 High (A2) 1.8
Bih Fed Pr. League 7 Medium (B1) 1.6
BIH Republic of Srpska Premiere League 4/6 Medium (B1) 1.6
Bulgaria 10 Medium (B1) 1.6
Croatia 22 Medium (B1) 1.6
Cyprus 14 Low (C1) 1.2
Czech Republic 22 High (A2) 1.8
England 3/6 Low (C1) 1.2
Estonia 14 Low (C2) 1.0
Finland 18 Medium (B2) 1.4
France 3/5 Low (C2) 1.0
Georgia 18 Low (C1) 1.2
Germany 3/5 Low (C2) 1.0
Greece 22 Medium (B2) 1.4
Hungary 22 Medium (B1) 1.6
Ireland (Republic of) 4/6 Low (C2) 1.0
Israel 16 Medium (B2) 1.4
Italy 26 High (A1) 2.0
Kazakhstan 24 Medium (B1) 1.6
Latvia 16/22 Medium (B2) 1.4
Lithuania 16 Medium (B2) 1.4
Macedonia 19 Medium (B2) 1.4
Malta 12 Low (C1) 1.2
Moldova 21 Medium (B2) 1.4
Montenegro 16 Medium (B1) 1.6
Netherlands 22 Medium (B1) 1.6
Poland 24 Medium (B1) 1.6
Portugal 26 High (A1) 2.0
Romania 22 Medium (B1) 1.6
Russia 48 Medium (B1) 1.6
Scotland 18 Low (C2) 1.0
Serbia 22 Medium (B1) 1.6
Slovakia 20 Medium (B1) 1.6
Slovenia 18 Medium (B1) 1.6
Spain 30 High (A1) 2.0
Sweden 2 Low (C1) 1.2
Switzerland 5/6 Low (C2) 1.0
Ukraine 28 High (A2) 1.8


LEVEL A:
Coefficient 2.0 (A1)
: Italy, Portugal, Spain
Coefficient 1.8 (A2): Belgium, Czech Republic, Ukraine

LEVEL B:
Coefficient 1.6 (B1)
: Belarus, Bosnia & Herzegovina (Fed Pr. League), Bosnia & Herzegovina (Republic of Srpska Pr. League), Bulgaria, Croatia, Hungary, Kazahkstan, Montenegro, Netherlands, Poland, Romania, Russia, Serbia, Slovakia, Slovenia
Coefficient 1.4 (B2): Azerbaijan, Finland, Greece, Israel, Latvia, Lithuania, Macedonia, Moldova

LEVEL C:
Coefficient 1.2 (C1)
: Albania, Andorra, Cyprus, England, Georgia, Malta, Sweden
Coefficient 1.0 (C2): Armenia, Austria, Estonia, France, Germany, Ireland (Republic of), Scotland, Switzerland

Note 1:
UEFA COUNTRIES STILL NOT RUNNING OFFICIAL FUTSAL NATIONAL LEAGUES: Faroe Islands, Liechtenstein, Luxembourg, Northern Ireland, Turkey, Wales

Note 2:
DATA NOT AVAILABLE FROM: Denmark, Iceland, Norway, San Marino

Note 3:
LATVIA: Due to the singular league formula both Riga's league and Final Stage tournament were taken in consideration




The Best Scorer Nation by Nation


Country Name (Club) Gls
AlbaniaDjala (Besëlidhja Lezha)42
AndorraAnglora Pirot (DDS Madriu)51
ArmeniaMikaelyan (Politechnik)107
AustriaFabian (Futsal Saalfelden )15
AzerbaijanMammadkarimov (Araz Naxcivan)42
BelarusLevus (Mapid Minsk)46
BelgiumBetinho (Charleroi Action 21)58
Bosnia and H.Orucevic (Kaskada Gracanica)35
Bosnia and H.Malcic (Banja Luka)11
BulgariaGochev Petrov (MFC Varna )18
CroatiaSerginho (Gospic)42
CyprusTotladze (Omonoia Nicosia)49
Czech RepublicFilinger (Benago Praha)29
EnglandBebeto Flausinio (Corinthians)9
EstoniaSkiperski (Tallinna FC Anzi)34
FinlandHenriksson (Golden FT Espoo)21
FranceQuint (FC Erdre Atlantique)3
GeorgiaBokeria (Kazbegi Tbilisi)31
GermanyReinhardt (TSC Stuttgart 2001)8
GreeceTsakanikas (Aris Virona)49
HungaryNyári (Goldball RFC Csömör)27
IrelandLevandovski (St. Patrick's Athletic)9
IsraelL. Cohen (Asa Tel Aviv)62
ItalyJunior (Icobit Montesilvano)35
KazakhstanPavlenko (Aqtobe BTA)44
LatviaMatveev (Nikars Riga)36
LithuaniaRomeiko (Aktas Vilnius)27
MacedoniaJakupi (Elita Tetovo)53
MaltaAchami (Head Hunters FC)29
MoldovaIacovenco (Dinamo Chisinau)42
MontenegroGoranovic (Bajo Pivljanin Niksic)36
NetherlandsTouzani (DZS)52
PolandKorczynski (PA Nova Eurogames Gliwice)31
PortugalCardinal (A.R. Freixieiro)35
RomaniaMadarasz (ACS Odorheiu Secuiesc)28
RussiaEder Lima (TTG-JAVA Yugorsk)73
ScotlandPotter (FC Santos)52
SerbiaTomin (SAS DalPonte Zrenjanin)29
SlovakiaPavlovic (FC Patrik Senica)36
SloveniaOsredkar (Svea Lesna Litija)22
SpainBorja (Móstoles 2008)31
SwedenMuweke (Skövde AIK)6
SwitzerlandKulijci (Futsal Team Schaffhausen)22
UkraineTsvelyh (Lug.T.K. Lugansk)32



Top Goalscorers, Country by Country
 
Albania
1) Djala (Besëlidhja Lezha) 42
2) Qopekaj (Flamurtari Vlore) 29
3) Manastirliu (Tirana) 23
4) Dajko (Teuta Durres) 19
5) Jata (Partizani Tirana) 18
 
Andorra
1) Anglora Pirot (DDS Madriu) 51
2) Nunez Romero (DDS Madriu) 30
3) Correia (CE Casa De Portugal) 29
4) Veloso Araujo (CE Casa De Portugal) 26
5) Espańa Muńoz (Granja A. CE Principat) 23
 
Armenia
1) Mikaelyan (Politechnik) 107
2) Sanamyan (Europe) 83
3) Kirakosyan (Erebuni) 72
4) Ghazaryan (Hrazdan) 68
5) Kapukranyan (Tal-Grig) 45
 
Austria
1) Fabian (Futsal Saalfelden ) 15
2) Rocher (Murexin All Stars) 13
3) Kraxner (1. FC Futsal Innsbruck) 13
4) Brandalise (FC Brasil Vorarlberg) 11
5) Zorko (1. Futsal Club Xion Graz) 11
 
Azerbaijan
1) Mammadkarimov (Araz Naxcivan) 42
2) Azimov (Araz Naxcivan) 23
3) Atakisiyev (Sumgayit) 23
4) Quliyev (TT Baku) 22
5) Farzaliyev (Araz Naxcivan) 19
 
Belarus
1) Levus (Mapid Minsk) 46
2) Bondaruk (Bazar Luninets) 44
3) Lubeznikov (BTEU Gomel) 39
4) Podalinski (Mapid Minsk) 34
5) Skadorva (Viten Novolukoml) 31
 
Belgium
1) Betinho (Charleroi Action 21) 58
2) Bali (Futsal Topsport Antwerpen) 55
3) Ricardinho (Paraske Bowl Morlanwelz) 52
4) Bachar (Futsal Topsport Antwerpen) 34
5) Chaibai (Charleroi Action 21) 32
 
BIH Fed. Premiere League
1) Orucevic (Kaskada Gracanica) 35
2) Kurto (Orlic Sarajevo) 34
3) Slisko (Banovici) 30
4) Sofic (Zenicki Drugari Zenica) 29
5) Muratovic (Bosna Kompred Tuzla) 29
 
BIH Republic of Srpska Premiere League
1) Malcic (Banja Luka) 11
2) Becarevic (Doboj) 9
3) Andric (Leotar Tviko) 9
4) Popovic (Celinac) 9
5) Jovicic (Banja Luka) 8
 
Bulgaria
1) Gochev Petrov (MFC Varna ) 18
2) Dimitrov (Vekta Plovdiv) 17
3) Georgiev (Plazma Plovdiv) 12
4) Blagoev (Nadin Sofia) 11
5) Germanov (Nadin Sofia) 9
 
Croatia
1) Serginho (Gospic) 42
2) Martinac (Vrgorac) 23
3) Grdovic (Brodosplit Inženjering Split) 22
4) Bajrusovic (Brodosplit Inženjering Split) 21
5) Hertl (Gospic) 21
 
Cyprus
1) Totladze (Omonoia Nicosia) 49
2) Nazaretian (AGBU Ararat Nicosia) 42
3) Georgiou (Parnassos Nicosia) 32
4) Devdariani (Omonoia Nicosia) 29
5) Papadopoulos (AGBU Ararat Nicosia) 26
 
Czech Republic
1) Filinger (Benago Praha) 29
2) Dlouhý (Eco Investment Praha) 24
3) Navrátil (Delta Real Šumperk) 22
4) Málko (Delta Real Šumperk) 22
5) Mikan (ERA-PACK Chrudim) 19
 
England
1) Bebeto Flausinio (Corinthians) 9
2) Hugo Costa (Tranmere Victoria) 6
3) Sofiane (Newham Genesis) 5
4) Balan (Manchester Futsal Club) 5
5) Morris (Loughborough University) 4
6) Hale (Loughborough University) 4
7) Borisov (FC London White Bear - USSR) 4
8) Vallance (Birmingham Tigers) 4
9) Treigys (Baltic Futsal Club) 4
10) Godelis (Baltic Futsal Club) 4
11) Diorio (Helvecia Futsal) 4
 
Estonia
1) Skiperski (Tallinna FC Anzi) 34
2) Kosterev (Rummu Dünamo) 22
3) Jeršov (Tallinna LiVal Sport) 21
4) Arst (Tallinna FC Betoon) 20
5) Purje (Tallinna FC Betoon) 19
6) Pari (Tallinna FC Betoon) 19
 
Finland
1) Henriksson (Golden FT Espoo) 21
2) Lempinen (TPK Turku) 20
3) Laurikainen (TPK Turku) 19
4) Rizvani (Tervarit Oulu) 18
5) Nevanperä (VALO Vantaa & Ruutupaidat Vaasa) 18
 
France
1) Duarte (FC Erdre Atlantique) 3
2) Quint (FC Erdre Atlantique) 3
3) Scurbeck (Roubaix Futsal) 3
4) Heunninck (Roubaix Futsal) 2
5) Saoudi (Roubaix Futsal ) 2
6) Khrouf (Roubaix Futsal) 2
7) Kourar (United Kremlin-Bicetre) 2
8) Carvalho (FC Erdre Atlantique) 2
 
Georgia
1) Bokeria (Kazbegi Tbilisi) 31
2) Asatiani (Kazbegi Tbilisi) 18
3) Neparidze (TSU Tbilisi) 17
4) Zoidze (Iberia 2003 Tbilisi) 17
5) Darchia (Kazbegi Tbilisi) 16
 
Germany
1) Reinhardt (TSC Stuttgart 2001) 8
2) Eraslan (TSC Stuttgart 2001) 5
3) Offermann (UFC Münster) 4
4) Cid-Valdes (VfV Borussia Hildesheim 06) 3
5) Ametovski (VfV Borussia Hildesheim 06) 3
6) Radovic (VfV Borussia Hildesheim 06) 3
7) Wenning (UFC Münster) 3
8) Hellendrung (UFC Münster) 3
9) Akcan (TSC Stuttgart 2001) 3
10) Schröder (Spvgg Ingelheim) 3
11) Bologna (FC Portus Pforzheim) 3
12) Rados (FC Montenegro Wuppertal) 3
 
Greece
1) Tsakanikas (Aris Virona) 49
2) Gritzalis (Ethnikos Asteras) 44
3) Mourdoukoutas (G.S. Ilioupoli) 35
4) Y. Sikaras (Kosmos V.P.) 30
5) Filipou (Minotavros) 28
6) Begai (Athina '90) 28
 
Hungary
1) A.Tóth (Első Beton Szeged) 27
2) Nyári (Goldball RFC Csömör) 27
3) Nagy (MVFC Berettyóújfalu) 22
4) Dróth (Euro Mobil Trans Győr) 20
5) Kertész (Arrabona FC Győr) 19
 
Ireland
1) Levandovski (St. Patrick's Athletic) 9
2) Coleman (Sligo Rovers) 8
3) Korzan (St. Patrick's Athletic) 7
4) Byrne (Bohemians) 7
5) Finan (Dundalk) 7
6) McClean (Derry City) 7
7) Faherty (Galway United) 7
 
Israel
1) L. Cohen (Asa Tel Aviv) 62
2) Badeer (Bnei Kfar Kasem) 55
3) Kazar (Ironi Petach Tikva) 36
4) Sharakat (Meuhedet Rosh Haayin) 27
5) A. Cohen (Ironi Rishon Lezion) 23
 
Italy
1) Junior (Icobit Montesilvano) 35
2) Arrepiu (Ponzio Pescara) 34
3) Seco (Napoli) 28
4) Cris (Mass Roma) 27
5) Sandrinho (TFL Arzignano) 27
 
Kazakhstan
1) Pavlenko (Aqtobe BTA) 44
2) Dentinho (Kairat Almaty) 36
3) Maltsev (Aqtobe BTA) 33
4) Pengrin (Tulpar-Ikar Qaraghandy) 31
5) Kononenko (Aray Aqtobe) 29
 
Latvia
1) Matveev (Nikars Riga) 36
2) Pelcis (Kauguri Riga) 24
3) Senj (RABA Riga) 23
4) Afanasiev (RTU Riga) 22
5) Kocherygin (UBAK Riga & RABA Riga) 21
 
Lithuania
1) Romeiko (Aktas Vilnius) 27
2) Nemanis (Nautara Kaunas) 26
3) Slekys (SFK-FA Panevezys) 21
4) Bezykornovas (Nautara Kaunas) 20
5) Bulosas (Nautara Kaunas) 19
 
Macedonia
1) Jakupi (Elita Tetovo) 53
2) Saiti (SEE Univerzitet Tetovo) 31
3) Memedi (Elita Tetovo) 29
4) Osmani (SEE Univerzitet Tetovo) 27
5) Petrovic (Kumanovo 1903) 25
 
Malta
1) Achami (Head Hunters FC) 29
2) Emeka (Jeepers FC) 27
3) Mijailovic (European Pilot Academy) 26
 
Moldova
1) Iacovenco (Dinamo Chisinau) 42
2) Baesu (Tornado Chisinau) 39
3) Hilotii (Rapid Chisinau) 31
4) Subotin (Rapid Chisinau) 26
5) Shvets (Socol Tiraspol) 26
 
Montenegro
1) Goranovic (Bajo Pivljanin Niksic) 36
2) Mulabecirovic (Teuta Ulcinj) 32
3) M. Damjanovic (Niksic) 22
4) Novovic (Piramida CKB Podgorica) 20
5) Z. Damjanovic (Niksic) 18
 
Netherlands
1) Touzani (DZS) 52
2) K. Didi (Malabata) 50
3) Marechal (FCK De Hommel) 48
4) Muhren (ZVV Volendam) 43
5) A. Didi (Malabata) 38
 
Poland
1) Korczynski (PA Nova Eurogames Gliwice) 31
2) Jasinski (Clearex Chorzow) 26
3) Lebiedzinski (Akademia Slowa Poznan) 25
4) Krawczyk (Hurtap Leczyca) 22
5) Slonina (GKS Jachym Tychy 71) 22
 
Portugal
1) Cardinal (A.R. Freixieiro) 35
2) Nino (Instituto D. Joăo V) 29
3) Ricardinho (S.L. Benfica) 28
4) Marcelinho (C.F. Os Belenenses) 27
5) Israel (A.R. Freixieiro) 25
6) Café (Sporting CP) 25
 
Romania
1) Madarasz (ACS Odorheiu Secuiesc) 28
2) Stankovic (Poli Timisoara) 25
3) Faria (City'us Targu Mures) 25
4) Dima (United Galati) 25
5) Lodi (ACS Odorheiu Secuiesc) 23
 
Russia
1) Eder Lima (TTG-JAVA Yugorsk) 73
2) Shayakhmetov (VIZ-Sinara Ekaterinburg) 54
3) Cirilo (Dinamo Moscow) 52
4) Robinho (TTG-JAVA Yugorsk) 44
5) Afranio (MFK Tyumen) 40
 
Scotland
1) Potter (FC Santos) 52
2) Philips (PYF Samba Kings) 35
3) Hynd (PYF All Stars ) 33
4) Doig (PYF All Stars) 30
5) Brown (PYF All Stars ) 25
 
Serbia
1) Tomin (SAS DalPonte Zrenjanin) 29
2) Rajcevic (SAS DalPonte Zrenjanin) 27
3) Arvaji (Magnat Nekretnine Vrbas) 24
4) Dimic (Marbo Beograd & Liman Novi Sad) 22
5) Dobrijevic (Liman Novi Sad) 20
6) Kocic (Ekonomac Kragujevac ) 20
 
Slovakia
1) Pavlovic (FC Patrik Senica) 36
2) Halko (Slov-Matic FOFO Bratislava) 30
3) Madro (Program Dubnica n/V) 28
4) Sladecek (Mima Divus Trnava) 22
5) Grega (RCS Kosice) 21
 
Slovenia
1) Osredkar (Svea Lesna Litija) 22
2) Goranovic (KMN Futsal Gorica) 20
3) Drobne (KMN Sevnica) 19
4) Drobnic (KMN Futsal Gorica) 19
5) Mes (Izola) 18
6) Vajic (Tomi Press Bronx) 18
 
Spain
1) Betăo (Autos Lobelle de Santiago) 31
2) Borja (Móstoles 2008) 31
3) Guga (Caja Segovia) 28
4) Eka (DKV Seguros Zaragoza) 26
5) Mauricio (ElPozo Murcia Turística) 26
6) Wilde (ElPozo Murcia Turística) 26
 
Sweden
1) Muweke (Skövde AIK) 6
2) Hagström (Sköllersta IF) 4
3) Lithell (Sköllersta IF) 3
4) Lindberg (Skövde AIK) 3
5) Abic (Dalkurd FF) 2
6) Agirman (Dalkurd FF) 2
7) Gustafsson (Skövde AIK) 2
8) Karlsson (Skövde AIK) 2
9) Sandberg (Alingsĺs IF) 2
10) Bodin (Sköllersta IF) 2
 
Switzerland
1) Kulijci (Futsal Team Schaffhausen) 22
2) Meyer (Uni Futsal Team Bulle) 15
3) Bozic (Futsal Team Dinamo) 14
4) Martin (Union 7 Futsal Club Zürich) 14
5) Mejekici (FC Seefeld Zürich) 14
6) Palumbo (FC Seefeld Zürich) 14
 
Ukraine
1) Tsvelyh (Lug.T.K. Lugansk) 32
2) Miroshnyk (Shakhtar Donetsk) 27
3) Khimyak (Metropoliten Kiev) 27
4) Koptev (Marrion Odessa) 25
5) Klochko (Lokomotiv Kharkov) 21



6th UMBRO European Futsal Golden Shoe Winner: Eder Lima (Photo courtesy: AMFR)

6th UMBRO European Futsal Golden Shoe Winner: Eder Lima (Photo courtesy: AMFR)


6th UMBRO European Futsal Golden Shoe Runner Up: Karen Mikaelyan (Photo courtesy: www.totalfootball.am)

6th UMBRO European Futsal Golden Shoe Runner Up: Karen Mikaelyan (Photo courtesy: www.totalfootball.am)


6th UMBRO European Futsal Golden Shoe Third Classified: Betinho (Photo courtesy: Cedric Bouillon - Omnisport.be)

6th UMBRO European Futsal Golden Shoe Third Classified: Betinho (Photo courtesy: Cedric Bouillon - Omnisport.be)


6th UMBRO European Futsal Golden Shoe


























































Visualize all Polls