UMBRO European Futsal Golden Shoe 2008/2009
7th Edition by Futsalplanet.com
(Futsalplanet Awards)

futsalplanet.com - UMBRO European Futsal Golden Shoe 2008/2009



Dear Futsal friends,

We are proud to announce the winner of the 7th UMBRO European Futsal Golden Shoe for the season 2008/2009, in all UEFA futsal-playing countries.

As you will see, then, futsal has joined 11-a-side football in honouring the best goalscorer of all the European national league championships played under UEFA’s auspices.

Using a similar procedure to that applied for 11-a-side football to determine the Golden Shoe ranking compiled by ESM (European Sports Magazine), consideration will given to the degree of difficulty of playing in the various leagues. Consequently, the different leagues have been assigned coefficients, taking into account as well the number of matches that have to be played over a regular season, excluding play-off or “play-out” matches.

Once the three different levels have been determined (A, B and C) and the six coefficients assigned to these (Level A: 2.0 and 1.8; Level B: 1.6 and 1.4; Level C: 1.2 and 1.0), the final ranking list is calculated by multiplying the total number of goals a player has scored by the coefficient assigned to the league championship in which he is playing. The coefficient for each level (e.g. 2.0 or 1.8 for level A) is also determined on the basis of the number of matches played during the regular season.

The names of the top five goalscorers for each league championship registered in the Golden Shoe competition will be listed.

The decision to use six coefficients for this futsal ranking, rather than the three that are used for the ESM ranking, stems from the fact that there are greater differences between the various European futsal leagues as far as the number of matches that have to be played over a season is concerned. The results will also serve to highlight that many countries with a strong tradition of 11-a-side football are still novices in the world of futsal. The countries are assigned to the different classification levels solely on the basis of the standard they have achieved in European futsal.

Yours faithfully,

The Management Team of www.futsalplanet.com




GENERAL STANDING


Pos. Name
Club (Country)
Gls Val Pts
1 Diogo - Baio Futsal Morlanwelz (Belgium) 69 1.8 124.2
2 Eder Lima - TTG-Ugra Yugorsk (Russia) 62 1.6 99.2
3 Dodo - Iberia 2003 Tbilisi (Georgia) 82 1.2 98.4
4 Ivchenko - Belshina Bobruisk (Belarus) 52 1.6 83.2
5 Ricardinho - Baio Futsal Morlanwelz (Belgium) 45 1.8 81
6 Filinger - Benago Zruc nad Sazavou (Czech Republic) 43 1.8 77.4
7 Memedi - Elita Tetovo (Macedonia) 55 1.4 77
8 Kazar - Ironi Petach Tikva (Israel) 53 1.4 74.2
9 Vander Carioca - Norilsky Nickel (Russia) 45 1.6 72
10 Halko - Slov-matic FOFO Bratislava (Slovakia) 44 1.6 70.4
11 Cardinal - A.R. Freixieiro (Portugal) 35 2 70
11 Wilde - ElPozo Murcia Turística (Spain) 35 2 70
13 Pavlenko - Time Lvov (Ukraine) 38 1.8 68.4
14 Fernandinho - Azkar Lugo (Spain) 34 2 68
14 Zé Renato - Lazio Colleferro (Italy) 34 2 68
16 Dlouhy - Eco Investment Praha (Czech Republic) 37 1.8 66.6
17 Schumacher - Inter Movistar (Spain) 32 2 64
18 Achabar - Futsal Topsport Antwerpen (Belgium) 35 1.8 63
19 Levus - MAPID Minsk (Belarus) 39 1.6 62.4
20 Fernandao - Barcelona Mobicat (Spain) 31 2 62
20 Patias - Daf C.S. Montesilvano (Italy) 31 2 62
22 Zouggaghi - Futsal Hasselt (Belgium) 34 1.8 61.2
23 Savat - F.C. Encamp (Andorra) 51 1.2 61.2
24 Alkobi - Maccabi Zur Shalom (Israel) 43 1.4 60.2
25 Kakà - Augusta (Italy) 30 2 60
26 Vladyka - ERA-PACK Chrudim (Czech Republic) 33 1.8 59.4
27 Abyshev - MFK Tyumen (Russia) 37 1.6 59.2
28 Begaj - Athina '90 (Greece) 42 1.4 58.8
29 Jaison - Carnicer Torrejón (Spain) 29 2 58
30 Leo - Baio Futsal Morlanwelz (Belgium) 32 1.8 57.6
30 Popov - MAPID Minsk (Belarus) 36 1.6 57.6
32 A. Didi - Malabata (Netherlands) 35 1.6 56
32 Kanivets - CSKA Moscow (Russia) 35 1.6 56
32 Mikaelyan - Politekhnik (Armenia) 56 1 56
32 Ricardinho - SL Benfica (Portugal) 28 2 56
32 Robinho - TTG-Ugra Yugorsk (Russia) 35 1.6 56
37 Rangotov - Gemigii 1903 Veles (Macedonia) 39 1.4 54.6
37 Saiti - SEE Univerzitet Tetovo (Macedonia) 39 1.4 54.6
39 Tomin - SAS Zrenjanin (Serbia) 34 1.6 54.4
40 Schurtz - Napoli Barrese (Italy) 27 2 54
41 Bobrov - Dorozhnik Minsk (Belarus) 33 1.6 52.8
42 Matei - CIP Deva (Romania) 32 1.6 51.2
42 Pavlovic - Patrik Senica (Slovakia) 32 1.6 51.2
44 Sikaras - Kosmos V.P. (Greece) 36 1.4 50.4
45 El Ghannouti - KW/J&M (Netherlands) 31 1.6 49.6
45 Solovianchik - Belshina Bobruisk (Belarus) 31 1.6 49.6
45 Yurtsevich - Bazar Luninets (Belarus) 31 1.6 49.6
48 Vadit - Maccabi Dinamo Holon (Israel) 35 1.4 49
48 Varsamopoulos - Iniohos (Greece) 35 1.4 49
50 Dimas - Napoli (Italy) 24 2 48
50 Dimitrov - Vekta Plovdiv (Bulgaria) 30 1.6 48
50 Nuno Miguel - City'US Targu Mures (Romania) 30 1.6 48
53 Storc - Benago Zruc nad Sazavou (Czech Republic) 26 1.8 46.8
54 Molomfalean - CIP Deva (Romania) 29 1.6 46.4
54 Nikolic - Niksic (Montenegro) 29 1.6 46.4
54 Penava - Uspinjaca Zagreb (Croatia) 29 1.6 46.4
57 Bokeria - Tao Privat Bank Tbilisi (Georgia) 38 1.2 45.6
58 Al-Ioanii - CIP Deva (Romania) 28 1.6 44.8
58 Filipov - Academica Mix Sofia (Bulgaria) 28 1.6 44.8
60 Cohen - Asa Tel Aviv (Israel) 32 1.4 44.8
60 Simou - Salamina (Greece) 32 1.4 44.8
62 Divanei - Fundação Jorge Antunes and Sporting CP (Portugal) 22 2 44
62 Gyulambaryan - Arsenal Nor Nork (Armenia) 44 1 44
62 Nino - Instituto D. João V (Portugal) 22 2 44
65 Ahmedov - Ekol Baku (Azerbaijan) 31 1.4 43.4
65 Iliadis - Athina '90 (Greece) 31 1.4 43.4
67 Franz - PA Nova Gliwice (Poland) 27 1.6 43.2
67 Magurean - Olimpic 2003 Simeria (Romania) 27 1.6 43.2
67 Novotny - Nejzbach Vysoke Myto (Czech Republic) 24 1.8 43.2
67 Sluka - ERA-PACK Chrudim (Czech Republic) 24 1.8 43.2
71 Zisman - Asa Tel Aviv (Israel) 30 1.4 42
72 Mikita - Slov-matic FOFO Bratislava (Slovakia) 26 1.6 41.6
73 Rogachov - TVD Lvov (Ukraine) 23 1.8 41.4
74 Cameron - PYF All Stars (Scotland) 41 1 41
75 Baesu - Tornado Chisinau (Moldova) 29 1.4 40.6
75 Nevanperä - VALO Vantaa (Finland) 29 1.4 40.6
75 Petrovic - Kumanovo 1903 (Macedonia) 29 1.4 40.6
78 Alex - Sporting CP (Portugal) 20 2 40
78 Bojovic - Ekonomac Kragujevac (Serbia) 25 1.6 40
78 Eli - AC Mogadouro (Portugal) 20 2 40
78 Goranovic - Gorica (Slovenia) 25 1.6 40
78 Klaussen - Vegakameratene (Norway) 40 1 40
78 Lebiedzinski - Akademia FC Pniewy (Poland) 25 1.6 40
78 Néné - A.R. Freixieiro (Portugal) 20 2 40
78 Zekovic - Niksic (Montenegro) 25 1.6 40
86 Chudnov - Enakievez Enakievo (Ukraine) 22 1.8 39.6
86 Roni - Iberia 2003 Tbilisi (Georgia) 33 1.2 39.6
86 Vassoura - Shakhtar Donetsk (Ukraine) 22 1.8 39.6
89 Bulosas - Mazeikiai (Lithuania) 28 1.4 39.2
90 Kononenko - Aktyubrentgen Aktobe (Kazakhstan) 24 1.6 38.4
90 Kozar - RCS Košice (Slovakia) 24 1.6 38.4
90 Pengrin - Tulpar Karagandy (Kazakhstan) 24 1.6 38.4
93 Konev - Crna Reka Kavadarci (Macedonia) 27 1.4 37.8
93 Senj - RABA Riga (Latvia) 27 1.4 37.8
95 Madro - Program Dubnica (Slovakia) 23 1.6 36.8
95 Mijatovic - Inero Split (Croatia) 23 1.6 36.8
95 Rakic - Liman Novi Sad (Serbia) 23 1.6 36.8
95 Szimcsak - Goldball RFC Csömör (Hungary) 23 1.6 36.8
95 Szlapa - Clearex Chorzow (Poland) 23 1.6 36.8
95 Zouthane - KW/J&M (Netherlands) 23 1.6 36.8
101 Kocherygin - Glasget (Latvia) 26 1.4 36.4
101 Lipenits - RTU (Latvia) 26 1.4 36.4
101 Pelcis - JFC Kauguri (Latvia) 26 1.4 36.4
104 Nesteruk - Enakievez Enakievo (Ukraine) 20 1.8 36
104 Nuñez - DDS Madriu (Andorra) 30 1.2 36
104 Popov - Sillamäe JK (Estonia) 36 1 36
107 Cetkovic - Piramida Podgorica (Montenegro) 22 1.6 35.2
107 Pica Pau - Kairat Almaty (17) - Ayat Rudny (5) (Kazakhstan) 22 1.6 35.2
107 van den Brink - LZV/Marku Bouw (Netherlands) 22 1.6 35.2
110 Lapkovsky - JFC Kauguri (Latvia) 25 1.4 35
111 Bajrusevic - Split Brodospilt inzenjering (Croatia) 21 1.6 33.6
111 Gochev Petrov - MFC Varna (Bulgaria) 21 1.6 33.6
111 Korczynski - PA Nova Gliwice (Poland) 21 1.6 33.6
111 Rajcevic - SAS Zrenjanin (Serbia) 21 1.6 33.6
111 Stankovic - SAS Zrenjanin (Serbia) 21 1.6 33.6
111 Stojanovic - Rusce Vranje (Serbia) 21 1.6 33.6
117 Danielian - AGBU Ararat Nicosia (Cyprus) 24 1.4 33.6
117 Kozhevin - Omonoia Nicosia (Cyprus) 24 1.4 33.6
119 Caldow - Fair City Santos (Scotland) 33 1 33
119 Lapcevic - Futsal Team Schaffhausen (Switzerland) 33 1 33
121 Ribic - White Eagles (Malta) 27 1.2 32.4
122 Baqirov - Neftci Baku (Azerbaijan) 23 1.4 32.2
123 Damjanovic - Montenegro Stars Budva (Montenegro) 20 1.6 32
123 Juric - Torcida Tromont Split (Croatia) 20 1.6 32
123 Klemencic - Benedikt (Slovenia) 20 1.6 32
123 Zaric - Niksic (Montenegro) 20 1.6 32
127 Tautvydas - Mazeikiai (Lithuania) 22 1.4 30.8
128 Bo. Marev - MFC Varna (Bulgaria) 19 1.6 30.4
128 El Azhari - Hovocubo (Netherlands) 19 1.6 30.4
128 Krawczyk - Hurtap Leczyca (Poland) 19 1.6 30.4
131 Anglora - DDS Madriu (Andorra) 25 1.2 30
131 Dzabiradze - Iberia 2003 Tbilisi (Georgia) 25 1.2 30
133 Chrysostomou - Parnassos Nicosia (Cyprus) 21 1.4 29.4
134 Kurjanov - Tallinna FC Anzhi (Estonia) 29 1 29
135 Mihelic - Tomi Press Bronx Koper (Slovenia) 18 1.6 28.8
135 Osibov - Vrgorac Pivac (Croatia) 18 1.6 28.8
135 Samokhvalov - Kairat Almaty (Kazakhstan) 18 1.6 28.8
138 Ghazaryan - Hrazdan (Armenia) 28 1 28
138 Mattila - Mad Max Valkeakoski (Finland) 20 1.4 28
140 Altunashvili - Iberia 2003 Tbilisi (Georgia) 23 1.2 27.6
140 Ndoci - Vllaznia Shkoder (Albania) 23 1.2 27.6
140 Onuta Emeka - Jeepers FC (Malta) 23 1.2 27.6
143 Pantic - Svea Litija (Slovenia) 17 1.6 27.2
143 Vrhovec - Svea Litija (Slovenia) 17 1.6 27.2
145 Ravlo - Nidaros Futsal (Norway) 27 1 27
145 Silberg - Horten Futsal (Norway) 27 1 27
145 Zargaryan - Tal-Grig (Armenia) 27 1 27
148 Gertle - Socol Tiraspol (Moldova) 19 1.4 26.6
148 Pakola - Sievi Futsal Ylivieska (Finland) 19 1.4 26.6
148 Svet - Socol Tiraspol (Moldova) 19 1.4 26.6
151 Djala - Besëlidhja Lezha (Albania) 22 1.2 26.4
151 Mota - F.C. Encamp (Andorra) 22 1.2 26.4
151 Rrudho - Divjaka (Albania) 22 1.2 26.4
151 Skora - Teuta Durres (Albania) 22 1.2 26.4
155 Ivahnenko - Tallinna FC Ararat (Estonia) 26 1 26
156 Bl. Marev - MFC Varna (Bulgaria) 16 1.6 25.6
156 Kovacsics - Goldball RFC Csömör (Hungary) 16 1.6 25.6
156 Sivak - Colorspectrum Aramis (Hungary) 16 1.6 25.6
159 Mihailovic - White Eagles (Malta) 21 1.2 25.2
159 Qopekaj - Flamurtari Vlore (Albania) 21 1.2 25.2
159 Ruiz - BMS CE Sacalma Blues (Andorra) 21 1.2 25.2
159 Teittinen - Ilves FS Tampere (Finland) 18 1.4 25.2
163 Bernetsyan - Gyumri (Armenia) 25 1 25
163 Edwards - Laurel Bankies (Scotland) 25 1 25
165 Milivojsa - Aluserv Futsal (Malta) 19 1.2 22.8
166 Csernai - Colorspectrum Aramis (Hungary) 14 1.6 22.4
166 Glebov - Ayat Rudny (Kazakhstan) 14 1.6 22.4
166 Golesz - Duna Takarék AFC (Hungary) 14 1.6 22.4
166 Nagy - MVFC Berettyóújfalu (Hungary) 14 1.6 22.4
166 Pershin - Tulpar Karagandy (Kazakhstan) 14 1.6 22.4
166 Trencsenyi - MVFC Berettyóújfalu (Hungary) 14 1.6 22.4
166 Vukovic - KMF Nevesinje (Bosnia and H.) 14 1.6 22.4
173 Dolinin - Tallinna FC Ararat (Estonia) 22 1 22
174 MacGregor - Fair City Santos (Scotland) 21 1 21
174 McManus - Blue Boys (Scotland) 21 1 21
174 Steinas - Nautara Kaunas (Lithuania) 15 1.4 21
177 Alhami - Aluserv Futsal (Malta) 17 1.2 20.4
177 Babic - Naxxar Motors Futsal (Malta) 17 1.2 20.4
179 Jyrkiäinen - Loiske Lempäälä (Finland) 14 1.4 19.6
179 Lumivaara - Golden Futsal Team Espoo (Finland) 14 1.4 19.6
179 Romeiko - Aktas Vilnius (Lithuania) 14 1.4 19.6
179 Urbelionis - Nautara Kaunas (Lithuania) 14 1.4 19.6
179 Vassos - AOE Lakatamia Nicosia (Cyprus) 14 1.4 19.6
184 Rist - Tallinna FC Flora Futsal (Estonia) 19 1 19
185 Galusca - Aset-Unita Straseni (Moldova) 13 1.4 18.2
185 Iavorschi - Metalist Chisinau (Moldova) 13 1.4 18.2
185 Soulas - Livadiakos Larnaca (Cyprus) 13 1.4 18.2
188 Bingol - 1. FC Futsal Innsbruck (Austria) 18 1 18
188 T. Rocher - Murexin All Stars (Austria) 18 1 18
190 Skippervik - Nidaros Futsal (Norway) 17 1 17
190 Sortevik - KFUM-Kam. Oslo (Norway) 17 1 17
190 Stif - MNK Croatia 97 (Switzerland) 17 1 17
193 Kvrzic - KMF Doboj (Bosnia and H.) 10 1.6 16
194 Stankovic - FC Basel 1893 (Switzerland) 15 1 15
195 Gavric - KMF Doboj (Bosnia and H.) 9 1.6 14.4
195 Malcic - KMF Banja Luka (Bosnia and H.) 9 1.6 14.4
195 Peulic - KMF Celinac (Bosnia and H.) 9 1.6 14.4
195 Vico - KMF Leotar Trebinje (Bosnia and H.) 9 1.6 14.4
199 Efprit - Genesis (England) 12 1.2 14.4
200 E. Rocher - Murexin All Stars (Austria) 14 1 14
200 Palumbo - FC Seefeld Zürich (Switzerland) 14 1 14
202 Kijametovic - Futsal Team Schaffhausen (Switzerland) 13 1 13
202 Loderer - Therme Aqualux Fohnsdorf (Austria) 13 1 13
202 Morina - SL Benfica Rorschach (Switzerland) 13 1 13
205 J. Rocher - Murexin All Stars (Austria) 12 1 12
206 Harkin - Derry City (Ireland) 9 1 9
206 Lafferty - Finn Harps (Ireland) 9 1 9
206 Vickers - Bray Wanderers (Ireland) 9 1 9
209 Medina - Helvecia FC (England) 7 1.2 8.4
210 Korzan - Wexford Youths (Ireland) 8 1 8
211 Parkes - Team Bath (England) 6 1.2 7.2
211 Pavanello - Helvecia FC (England) 6 1.2 7.2
213 Dunne - Salthill Devon (Ireland) 7 1 7
213 Gengic - Dalum IF (Denmark) 7 1 7
213 Gracholski - Futsal Panthers Köln (Germany) 7 1 7
213 Hand - Dundalk (Ireland) 7 1 7
213 Hygo Cezar - St. Patrick Athletic (Ireland) 7 1 7
218 Flausino - London Utd (England) 5 1.2 6
218 Obling - Dalum IF (Denmark) 6 1 6
218 Sofiane - Genesis (England) 5 1.2 6
221 Akcan - TSC Stuttgart (Germany) 5 1 5
221 Petersen - Albertslund IF (Denmark) 5 1 5
223 Gustafsson - Skövde AIK (Sweden) 4 1.2 4.8
224 Karh - Vorup FB (Denmark) 4 1 4
224 Sæbbi - Vorup FB (Denmark) 4 1 4
226 Karlsson - Skövde AIK (Sweden) 3 1.2 3.6
227 Eberhardt - Futsal Panthers Köln (Germany) 3 1 3
227 Görmann - VfV 06 Hildesheim (Germany) 3 1 3
227 Mende - VfV 06 Hildesheim (Germany) 3 1 3
227 Reinhardt - TSC Stuttgart (Germany) 3 1 3
231 Abom - Sköllersta IF (Sweden) 2 1.2 2.4
231 C. Abraham - Skövde AIK (Sweden) 2 1.2 2.4
231 C.T. Larsson - Kinna IF (Sweden) 2 1.2 2.4
231 G. Larsson - Kinna IF (Sweden) 2 1.2 2.4
231 Holm - Söderhamns FF (Sweden) 2 1.2 2.4
231 Johansson - Skövde AIK (Sweden) 2 1.2 2.4
231 Lindberg - Skövde AIK (Sweden) 2 1.2 2.4
231 Lundström - Söderhamns FF (Sweden) 2 1.2 2.4
231 S. Abraham - Skövde AIK (Sweden) 2 1.2 2.4
231 Westberg - Söderhamns FF (Sweden) 2 1.2 2.4

7th UMBRO European Futsal Golden Shoe - From the left: Diogo - Eder Lima - Dodo



Countries Levels and Coefficients


Country N° Matches Difficulty Coeffic.
Albania 10 Low (C1) 1.2
Andorra 16 Low (C1) 1.2
Armenia 16 Low (C2) 1.0
Austria 9 Low (C2) 1.2
Azerbaijan 21 Medium (B2) 1.4
Belarus 28 Medium (B1) 1.6
Belgium 26 High (A2) 1.8
BIH Republic of Srpska Premiere League 10 Medium (B1) 1.6
Bulgaria 16 Medium (B1) 1.6
Croatia 22 Medium (B1) 1.6
Cyprus 14 Medium (B2) 1.4
Czech Republic 22 High (A2) 1.8
Denmark 2/3 Low (C2) 1.0
England 3/6 Low (C1) 1.2
Estonia 14 Low (C2) 1.0
Finland 18 Medium (B2) 1.4
Georgia 14/20 Low (C1) 1.2
Germany 3/5 Low (C2) 1.0
Greece 22 Medium (B2) 1.4
Hungary 18 Medium (B1) 1.6
Ireland (Republic of) 4/6 Low (C2) 1.0
Israel 14 Medium (B2) 1.4
Italy 26 High (A1) 2.0
Kazakhstan 20 Medium (B1) 1.6
Latvia 16/25 Medium (B2) 1.4
Lithuania 16 Medium (B2) 1.4
Macedonia 22 Medium (B2) 1.4
Malta 10 Low (C1) 1.2
Moldova 15 Medium (B2) 1.4
Montenegro 18 Medium (B1) 1.6
Netherlands 20 Medium (B1) 1.6
Norway 18 Low (C2) 1.0
Poland 22 Medium (B1) 1.6
Portugal 26 High (A1) 2.0
Romania 14 Medium (B1) 1.6
Russia 44 Medium (B1) 1.6
Scotland 12 Low (C2) 1.0
Serbia 22 Medium (B1) 1.6
Slovakia 22 Medium (B1) 1.6
Slovenia 18 Medium (B1) 1.6
Spain 28 High (A1) 2.0
Sweden 2 Low (C1) 1.2
Switzerland 7 Low (C2) 1.0
Ukraine 28 High (A2) 1.8


LEVEL A:
Coefficient 2.0 (A1)
: Italy, Portugal, Spain
Coefficient 1.8 (A2): Belgium, Czech Republic, Ukraine

LEVEL B:
Coefficient 1.6 (B1)
: Belarus, Bosnia & Herzegovina (Republic of Srpska Pr. League), Bulgaria, Croatia, Hungary, Kazahkstan, Montenegro, Netherlands, Poland, Romania, Russia, Serbia, Slovakia, Slovenia
Coefficient 1.4 (B2): Azerbaijan, Cyprus, Finland, Greece, Israel, Latvia, Lithuania, Macedonia, Moldova

LEVEL C:
Coefficient 1.2 (C1)
: Albania, Andorra, Austria, England, Georgia, Malta, Sweden
Coefficient 1.0 (C2): Armenia, Denmark, Estonia, Germany, Ireland (Republic of), Norway, Scotland, Switzerland

Note 1:
UEFA COUNTRIES STILL NOT RUNNING OFFICIAL FUTSAL NATIONAL LEAGUES: Faroe Islands, Liechtenstein, Luxembourg, Northern Ireland, Wales

Note 2:
DATA NOT AVAILABLE FROM: Bosnia & Herzegovina (Fed Pr. League), France, Iceland, San Marino and Turkey

Note 3:
LATVIA: Due to the singular league formula both Riga's league and Final Stage tournaments were taken in consideration

Note 4:
ENGLAND: In this edition were again taken into account the FA Cup goalscorers. Since the 2009/2010 season, if available, data will come out from the FA Leagues groups




The Best Scorer Nation by Nation


Country Name (Club) Gls
AlbaniaNdoci (Vllaznia Shkoder)23
AndorraSavat (F.C. Encamp)51
ArmeniaMikaelyan (Politekhnik)56
AustriaBingol (1. FC Futsal Innsbruck)18
AzerbaijanAhmedov (Ekol Baku)31
BelarusIvchenko (Belshina Bobruisk)52
BelgiumDiogo (Baio Futsal Morlanwelz)69
Bosnia and H.Vukovic (KMF Nevesinje)14
BulgariaDimitrov (Vekta Plovdiv)30
CroatiaPenava (Uspinjaca Zagreb)29
CyprusDanielian (AGBU Ararat Nicosia)24
Czech RepublicFilinger (Benago Zruc nad Sazavou)43
DenmarkGengic (Dalum IF)7
EnglandEfprit (Genesis)12
EstoniaPopov (Sillamäe JK)36
FinlandNevanperä (VALO Vantaa)29
GeorgiaDodo (Iberia 2003 Tbilisi)82
GermanyGracholski (Futsal Panthers Köln)7
GreeceBegaj (Athina '90)42
HungarySzimcsak (Goldball RFC Csömör)23
IrelandLafferty (Finn Harps)9
IsraelKazar (Ironi Petach Tikva)53
ItalyZé Renato (Lazio Colleferro)34
KazakhstanPengrin (Tulpar Karagandy)24
LatviaSenj (RABA Riga)27
LithuaniaBulosas (Mazeikiai)28
MacedoniaMemedi (Elita Tetovo)55
MaltaRibic (White Eagles)27
MoldovaBaesu (Tornado Chisinau)29
MontenegroNikolic (Niksic)29
NetherlandsA. Didi (Malabata)35
NorwayKlaussen (Vegakameratene)40
PolandFranz (PA Nova Gliwice)27
PortugalCardinal (A.R. Freixieiro)35
RomaniaMatei (CIP Deva)32
RussiaEder Lima (TTG-Ugra Yugorsk)62
ScotlandCameron (PYF All Stars)41
SerbiaTomin (SAS Zrenjanin)34
SlovakiaHalko (Slov-matic FOFO Bratislava)44
SloveniaGoranovic (Gorica)25
SpainWilde (ElPozo Murcia Turística)35
SwedenGustafsson (Skövde AIK)4
SwitzerlandLapcevic (Futsal Team Schaffhausen )33
UkrainePavlenko (Time Lvov)38



Top Goalscorers, Country by Country
 
Albania
1) Ndoci (Vllaznia Shkoder) 23
2) Skora (Teuta Durres) 22
3) Djala (Besëlidhja Lezha) 22
4) Rrudho (Divjaka) 22
5) Qopekaj (Flamurtari Vlore) 21
 
Andorra
1) Savat (F.C. Encamp) 51
2) Nuñez (DDS Madriu) 30
3) Anglora (DDS Madriu) 25
4) Mota (F.C. Encamp) 22
5) Ruiz (BMS CE Sacalma Blues) 21
 
Armenia
1) Mikaelyan (Politekhnik) 56
2) Gyulambaryan (Arsenal Nor Nork) 44
3) Ghazaryan (Hrazdan) 28
4) Zargaryan (Tal-Grig) 27
5) Bernetsyan (Gyumri) 25
 
Austria
1) T. Rocher (Murexin All Stars) 18
2) Bingol (1. FC Futsal Innsbruck) 18
3) E. Rocher (Murexin All Stars) 14
4) Loderer (Therme Aqualux Fohnsdorf) 13
5) J. Rocher (Murexin All Stars) 12
 
Azerbaijan
1) Ahmedov (Ekol Baku) 31
2) Baqirov (Neftci Baku ) 23
 
Belarus
1) Ivchenko (Belshina Bobruisk) 52
2) Levus (MAPID Minsk ) 39
3) Popov (MAPID Minsk) 36
4) Bobrov (Dorozhnik Minsk) 33
5) Solovianchik (Belshina Bobruisk) 31
6) Yurtsevich (Bazar Luninets) 31
 
Belgium
1) Diogo (Baio Futsal Morlanwelz) 69
2) Ricardinho (Baio Futsal Morlanwelz) 45
3) Achabar (Futsal Topsport Antwerpen) 35
4) Zouggaghi (Futsal Hasselt) 34
5) Leo (Baio Futsal Morlanwelz) 32
 
BIH Republic of Srpska Premiere League
1) Vukovic (KMF Nevesinje) 14
2) Kvrzic (KMF Doboj) 10
3) Peulic (KMF Celinac) 9
4) Malcic (KMF Banja Luka) 9
5) Vico (KMF Leotar Trebinje ) 9
6) Gavric (KMF Doboj) 9
 
Bulgaria
1) Dimitrov (Vekta Plovdiv) 30
2) Filipov (Academica Mix Sofia) 28
3) Gochev Petrov (MFC Varna) 21
4) Bo. Marev (MFC Varna) 19
5) Bl. Marev (MFC Varna) 16
 
Croatia
1) Penava (Uspinjaca Zagreb) 29
2) Mijatovic (Inero Split) 23
3) Bajrusevic (Split Brodospilt inzenjering) 21
4) Juric (Torcida Tromont Split) 20
5) Osibov (Vrgorac Pivac) 18
 
Cyprus
1) Kozhevin (Omonoia Nicosia ) 24
2) Danielian (AGBU Ararat Nicosia) 24
3) Chrysostomou (Parnassos Nicosia) 21
4) Vassos (AOE Lakatamia Nicosia) 14
5) Soulas (Livadiakos Larnaca ) 13
 
Czech Republic
1) Filinger (Benago Zruc nad Sazavou) 43
2) Dlouhy (Eco Investment Praha) 37
3) Vladyka (ERA-PACK Chrudim) 33
4) Storc (Benago Zruc nad Sazavou) 26
5) Novotny (Nejzbach Vysoke Myto) 24
6) Sluka (ERA-PACK Chrudim) 24
 
Denmark
1) Gengic (Dalum IF) 7
2) Obling (Dalum IF) 6
3) Petersen (Albertslund IF) 5
4) Karh (Vorup FB) 4
5) Sæbbi (Vorup FB) 4
 
England
1) Efprit (Genesis) 12
2) Medina (Helvecia FC) 7
3) Pavanello (Helvecia FC) 6
4) Parkes (Team Bath) 6
5) Sofiane (Genesis) 5
6) Flausino (London Utd) 5
 
Estonia
1) Popov (Sillamäe JK) 36
2) Kurjanov (Tallinna FC Anzhi) 29
3) Ivahnenko (Tallinna FC Ararat) 26
4) Dolinin (Tallinna FC Ararat) 22
5) Rist (Tallinna FC Flora Futsal) 19
 
Finland
1) Nevanperä (VALO Vantaa) 29
2) Mattila (Mad Max Valkeakoski) 20
3) Pakola (Sievi Futsal Ylivieska) 19
4) Teittinen (Ilves FS Tampere) 18
5) Lumivaara (Golden Futsal Team Espoo ) 14
6) Jyrkiäinen (Loiske Lempäälä) 14
 
Georgia
1) Dodo (Iberia 2003 Tbilisi) 82
2) Bokeria (Tao Privat Bank Tbilisi) 38
3) Roni (Iberia 2003 Tbilisi) 33
4) Dzabiradze (Iberia 2003 Tbilisi) 25
5) Altunashvili (Iberia 2003 Tbilisi) 23
 
Germany
1) Gracholski (Futsal Panthers Köln) 7
2) Akcan (TSC Stuttgart) 5
3) Görmann (VfV 06 Hildesheim) 3
4) Mende (VfV 06 Hildesheim) 3
5) Eberhardt (Futsal Panthers Köln) 3
6) Reinhardt (TSC Stuttgart) 3
 
Greece
1) Begaj (Athina '90) 42
2) Sikaras (Kosmos V.P.) 36
3) Varsamopoulos (Iniohos) 35
4) Simou (Salamina) 32
5) Iliadis (Athina '90) 31
 
Hungary
1) Szimcsak (Goldball RFC Csömör) 23
2) Sivak (Colorspectrum Aramis) 16
3) Kovacsics (Goldball RFC Csömör) 16
4) Csernai (Colorspectrum Aramis) 14
5) Nagy (MVFC Berettyóújfalu) 14
6) Trencsenyi (MVFC Berettyóújfalu) 14
7) Golesz (Duna Takarék AFC) 14
 
Ireland
1) Harkin (Derry City) 9
2) Lafferty (Finn Harps) 9
3) Vickers (Bray Wanderers) 9
4) Korzan (Wexford Youths) 8
5) Hygo Cezar (St. Patrick Athletic) 7
6) Dunne (Salthill Devon) 7
7) Hand (Dundalk) 7
 
Israel
1) Kazar (Ironi Petach Tikva) 53
2) Alkobi (Maccabi Zur Shalom) 43
3) Vadit (Maccabi Dinamo Holon) 35
4) Cohen (Asa Tel Aviv) 32
5) Zisman (Asa Tel Aviv) 30
 
Italy
1) Zé Renato (Lazio Colleferro) 34
2) Patias (Daf C.S. Montesilvano) 31
3) Kakà (Augusta) 30
4) Schurtz (Napoli Barrese) 27
5) Dimas (Napoli) 24
 
Kazakhstan
1) Kononenko (Aktyubrentgen Aktobe) 24
2) Pengrin (Tulpar Karagandy) 24
3) Pica Pau (Kairat Almaty (17) - Ayat Rudny (5)) 22
4) Samokhvalov (Kairat Almaty) 18
5) Glebov (Ayat Rudny) 14
6) Pershin (Tulpar Karagandy) 14
 
Latvia
1) Senj (RABA Riga) 27
2) Pelcis (JFC Kauguri) 26
3) Lipenits (RTU) 26
4) Kocherygin (Glasget) 26
5) Lapkovsky (JFC Kauguri) 25
 
Lithuania
1) Bulosas (Mazeikiai) 28
2) Tautvydas (Mazeikiai) 22
3) Steinas (Nautara Kaunas) 15
4) Urbelionis (Nautara Kaunas) 14
5) Romeiko (Aktas Vilnius) 14
 
Macedonia
1) Memedi (Elita Tetovo) 55
2) Saiti (SEE Univerzitet Tetovo) 39
3) Rangotov (Gemigii 1903 Veles ) 39
4) Petrovic (Kumanovo 1903) 29
5) Konev (Crna Reka Kavadarci) 27
 
Malta
1) Ribic (White Eagles) 27
2) Onuta Emeka (Jeepers FC) 23
3) Mihailovic (White Eagles) 21
4) Milivojsa (Aluserv Futsal) 19
5) Alhami (Aluserv Futsal) 17
6) Babic (Naxxar Motors Futsal) 17
 
Moldova
1) Baesu (Tornado Chisinau) 29
2) Svet (Socol Tiraspol) 19
3) Gertle (Socol Tiraspol) 19
4) Iavorschi (Metalist Chisinau) 13
5) Galusca (Aset-Unita Straseni) 13
 
Montenegro
1) Nikolic (Niksic) 29
2) Zekovic (Niksic) 25
3) Cetkovic (Piramida Podgorica) 22
4) Zaric (Niksic) 20
5) Damjanovic (Montenegro Stars Budva) 20
 
Netherlands
1) A. Didi (Malabata) 35
2) El Ghannouti (KW/J&M) 31
3) Zouthane (KW/J&M) 23
4) van den Brink (LZV/Marku Bouw) 22
5) El Azhari (Hovocubo) 19
 
Norway
1) Klaussen (Vegakameratene) 40
2) Ravlo (Nidaros Futsal) 27
3) Silberg (Horten Futsal) 27
4) Sortevik (KFUM-Kam. Oslo) 17
5) Skippervik (Nidaros Futsal) 17
 
Poland
1) Franz (PA Nova Gliwice) 27
2) Lebiedzinski (Akademia FC Pniewy) 25
3) Szlapa (Clearex Chorzow) 23
4) Korczynski (PA Nova Gliwice) 21
5) Krawczyk (Hurtap Leczyca) 19
 
Portugal
1) Cardinal (A.R. Freixieiro) 35
2) Ricardinho (SL Benfica) 28
3) Nino (Instituto D. João V) 22
4) Divanei (Fundação Jorge Antunes and Sporting CP) 22
5) Alex (Sporting CP) 20
6) Eli (AC Mogadouro) 20
7) Néné (A.R. Freixieiro) 20
 
Romania
1) Matei (CIP Deva) 32
2) Nuno Miguel (City'US Targu Mures) 30
3) Molomfalean (CIP Deva) 29
4) Al-Ioanii (CIP Deva) 28
5) Magurean (Olimpic 2003 Simeria) 27
 
Russia
1) Eder Lima (TTG-Ugra Yugorsk) 62
2) Vander Carioca (Norilsky Nickel) 45
3) Abyshev (MFK Tyumen) 37
4) Kanivets (CSKA Moscow) 35
5) Robinho (TTG-Ugra Yugorsk) 35
 
Scotland
1) Cameron (PYF All Stars) 41
2) Caldow (Fair City Santos) 33
3) Edwards (Laurel Bankies) 25
4) MacGregor (Fair City Santos) 21
5) McManus (Blue Boys) 21
 
Serbia
1) Tomin (SAS Zrenjanin) 34
2) Bojovic (Ekonomac Kragujevac) 25
3) Rakic (Liman Novi Sad) 23
4) Rajcevic (SAS Zrenjanin) 21
5) Stankovic (SAS Zrenjanin) 21
6) Stojanovic (Rusce Vranje) 21
 
Slovakia
1) Halko (Slov-matic FOFO Bratislava) 44
2) Pavlovic (Patrik Senica) 32
3) Mikita (Slov-matic FOFO Bratislava) 26
4) Kozar (RCS Košice) 24
5) Madro (Program Dubnica) 23
 
Slovenia
1) Goranovic (Gorica) 25
2) Klemencic (Benedikt) 20
3) Mihelic (Tomi Press Bronx Koper) 18
4) Vrhovec (Svea Litija) 17
5) Pantic (Svea Litija) 17
 
Spain
1) Wilde (ElPozo Murcia Turística) 35
2) Fernandinho (Azkar Lugo) 34
3) Schumacher (Inter Movistar) 32
4) Fernandao (Barcelona Mobicat) 31
5) Jaison (Carnicer Torrejón) 29
 
Sweden
1) Gustafsson (Skövde AIK) 4
2) Karlsson (Skövde AIK) 3
3) Abom (Sköllersta IF) 2
4) C.T. Larsson (Kinna IF) 2
5) G. Larsson (Kinna IF) 2
6) Lindberg (Skövde AIK) 2
7) C. Abraham (Skövde AIK) 2
8) Johansson (Skövde AIK) 2
9) S. Abraham (Skövde AIK) 2
10) Lundström (Söderhamns FF) 2
11) Holm (Söderhamns FF) 2
12) Westberg (Söderhamns FF) 2
 
Switzerland
1) Lapcevic (Futsal Team Schaffhausen ) 33
2) Stif (MNK Croatia 97) 17
3) Stankovic (FC Basel 1893) 15
4) Palumbo (FC Seefeld Zürich) 14
5) Morina (SL Benfica Rorschach) 13
6) Kijametovic (Futsal Team Schaffhausen ) 13
 
Ukraine
1) Pavlenko (Time Lvov) 38
2) Rogachov (TVD Lvov) 23
3) Vassoura (Shakhtar Donetsk) 22
4) Chudnov (Enakievez Enakievo) 22
5) Nesteruk (Enakievez Enakievo) 20



7th UMBRO European Futsal Golden Shoe Winner: Diogo (Photo courtesy: Cedric Bouillon - Omnisport.be)

7th UMBRO European Futsal Golden Shoe Winner: Diogo (Photo courtesy: Cedric Bouillon - Omnisport.be)


7th UMBRO European Futsal Golden Shoe Runner Up: Eder Lima (Photo courtesy: AMFR)

7th UMBRO European Futsal Golden Shoe Runner Up: Eder Lima (Photo courtesy: AMFR)


7th UMBRO European Futsal Golden Shoe Third Classified: Dodo (Photo courtesy: Futsal Paulista Portal)

7th UMBRO European Futsal Golden Shoe Third Classified: Dodo (Photo courtesy: Futsal Paulista Portal)


7th UMBRO European Futsal Golden Shoe


























































Visualize all Polls