NEWS
Kazakhstan - May 08, 2019 08:00Olimp Cup 2019Soro Company got the title1-5/5/2019
Atyrau, Kazakhstan
Venue: Atyrau hall

Teams

Group A
Soro Company Dushanbe (Tajikistan)
Atyrau (Kazakhstan)
Okzhetpes Kokshetau (Kazakhstan)
Oral Uralsk (Kazakhstan)

Group B
Delta Astrahan (Russia)
Namys Atyrau (Kazakhstan)
Ynta Aktau (Kazakhstan)
Kedentransservice Atyrau (Kazakhstan)

Group C
Mobilservice Aktau (Kazakhstan)
Daru Aktobe (Kazakhstan)
Aktobe (Kazakhstan)
Umirzak Kulsary (Kazakhstan)

Fixture

1/5/2019
Okzhetpes Kokshetau - Oral Uralsk 1-3
Delta Astrahan - Namys Atyrau 2-0
Kedentransservice Atyrau - Ynta Aktau 0-3
Mobilservice Aktau - Daru Aktobe 5-1
Soro Company Dushanbe - Atyrau 7-0
Aktobe - Umirzak Kulsary 2-1

2/5/2019
Atyrau - Oral Uralsk 6-1
Okzhetpes Kokshetau - Soro Company Dushanbe 1-5
Delta Astrahan - Kedentransservice Atyrau 1-1
Namys Atyrau - Ynta Aktau 0-4
Aktobe - Mobilservice Aktau 2-1
Umirzak Kulsary - Daru Aktobe 3-2

3/5/2019
Ynta Aktau - Delta Astrahan 0-0
Oral Uralsk - Soro Company Dushanbe 1-4
Atyrau - Okzhetpes Kokshetau 3-5
Namys Atyrau - Kedentransservice Atyrau 0–1
Aktobe - Daru Aktobe 5-3
Umirzak Kulsary - Mobilservice Aktau 3-0

Olimp Cup 2019 - Group A - Standing
1. Soro Company Dushanbe -------3-3-0-0-16--2-9
2. Atyrau ----------------------3-1-0-2--9-13-3
3. Okzhetpes Kokshetau ---------3-1-0-2--7-11-3
4. Oral Uralsk -----------------3-1-0-2--5-11-0


Olimp Cup 2019 - Group B - Standing
1. Ynta Aktau ------------------3-2-1-0--7--0-7
2. Delta Astrahan --------------3-1-2-0--3--1-5
3. Kedentransservice Atyrau ----3-1-1-1--2--4-4
4. Namys Atyrau ----------------3-0-0-3--0--7-0


Olimp Cup 2019 - Group C - Standing
1. Aktobe ----------------------3-3-0-0--9--5-9
2. Umirzak Kulsary -------------3-2-0-1--7--4-6
3. Mobilservice Aktau ----------3-1-0-2--6--6-3
4. Daru Aktobe -----------------3-0-0-3--6-13-0


4/5/2019

Semi-Finals
Ynta Aktau - Aktobe 3-0
Soro Company Dushanbe - Umirzak Kulsary 8-7 ap; 2-2

5/5/2019

Finals

3rd/4th Place Match
Aktobe - Umirzak Kulsary 3-2 ap; 2-2

1st/2nd Place Match
Soro Company Dushanbe - Ynta Aktau 4-2


Awards
Best Referee: Iskakov Temirbek, Uralsk (Kazakhstan)
Revelation Player: Sharipov Nasim, Soro Company Dushanbe (Tajikistan)
Most versatile player: Mammadov Seymour, Ynta Aktau (Kazakhstan)
Best Coach: Salodovnik Oleg Petrovich, IFC Aktobe (Kazakhstan)
Best Goalkeeper: Hojaniyazov Khamit, Umirzak Kulsary (Kazakhstan)
Best Defender: Satzhan Arshat, Aktobe (Kazakhstan)
Best Forward: Esenamanov Chingis, Ynta Aktau (Kazakhstan)
Topscorer: Kuziev Umed, Soro Company Dushanbe (Tajikistan), 6 goals
Best Universal player: Sardorov Fazali, Soro Company Dushanbe (Tajikistan)
MVP: Karimov Sagitzhan, Umirzak Kulsary (Kazakhstan)

Olimp Cup 2019 Winners: Soro Company Dushanbe (Tajikistan)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Olimp Cup Story
2019 Soro Company Dushanbe (Tajikistan)
2018 Binta Aktau (Kazakhstan)
2017 Tulpar Karagandy (Kazakhstan)
2016 Olimp Atirau (Kazakhstan)
2015 Tulpar Karagandy (Kazakhstan)
2014 Embamunaigas
2013 Morport (Kazakhstan)
KeywordSearch in Title and DescriptionSearchClearPages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
CroatiaFutsal Week Summer Cup U19 - Porec 2019May 28, 2019 09:00
ItalyCity of Milan 2019May 10, 2019 13:00
LithuaniaFutsal World Cup 2020 May 10, 2019 12:00
VietnamVietnamese LeagueMay 08, 2019 10:30
KazakhstanOlimp Cup 2019May 08, 2019 08:00
IndonesiaIndonesian futsalMay 07, 2019 10:30
International CompetitionsOFC Futsal Nations CupMay 07, 2019 09:00
England2019 FA Futsal Cup FinalsMay 02, 2019 12:15
International CompetitionsUEFA Futsal Champions League reviewMay 02, 2019 11:00
GibraltarBrilliant news from Gibraltar!April 30, 2019 15:00
Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
FOLLOW US
FutsalPlanet © 2018