27/10/2010
UEFA Futsal Cup 2010/2011 - Elite Round

UEFA Futsal Cup 2010/2011 - Elite Round


UEFA Futsal Cup 2010/2011





Elite Round


-> Relive the Preliminary Round


-> Relive the Main Round



Fixture

all kick-off times are local

Group A

25-28/11/2010
Kragujevac (Serbia)
Hall: Sports Hall Jezero
Delegate: Martinus Van den Bekerom (NED)
Referees:
Borut Sivic (SLO)
Sebastian Stawicki (POL)
Alexandr Remin (BLR)
Gerd Bylois (BEL)
Referees Observer: Bontiotis (GRE)

Teams
SL Benfica (POR)
Ekonomac Kragujevac (SRB)
FC Time Lviv (UKR)
MNK Nacional Zagreb (CRO)

25/11/2010
18.00 Ekonomac Kragujevac - Time Lviv 7-1 (4-0)
20.30 Benfica - Nacional Zagreb 1-0 (1-0)
26/11/2010
18.00 Ekonomac Kragujevac - Nacional Zagreb 4-1 (2-0)
20.30 Time Lviv - Benfica 1-2 (0-0)
28/11/2010
18.00 Nacional Zagreb - Time Lviv 1-4 (0-1)
20.30 Benfica - Ekonomac Kragujevac 5-2 (2-1)

Elite Round - Group A Standing
1. SL Benfica ----------------------3-3-0-0--8--3-9
2. Ekonomac Kragujevac -------------3-2-0-1-13--7-6
3. FC Time Lviv --------------------3-1-0-2--6-10-3
4. MNK Nacional Zagreb -------------3-0-0-3--2--9-0


Qualified Club: SL Benfica

------------------------------------------------------------------------------------------

Group B

22-25/11/2010
Ekaterinburg (Russia)
Hall: n/a
Delegate: Rocha JoÔo (POR)
Referees:
Sierra Marcelino (ESP)
Katanic Rajko (SRB)
Vadan Stefanita Mugurel (ROU)
Mantev Petar (MKD)
Referees Observer: Amler Evzen (CZE)

Teams
Sinara Ekaterinburg (RUS)
Araz Naxcivan (AZE)
Montesilvano C/5 (ITA)
AGBU Ararat Nicosia (CYP)

22/11/2010
17.00 Araz Naxšivan - Ararat Nicosia 2-1 (0-1)
19.15 Sinara Ekaterinburg - Montesilvano 1-2 (1-1)
23/11/2010
17.00 Montesilvano - Araz Naxšivan 2-2 (0-0)
19.15 Sinara Ekaterinburg - Ararat Nicosia 12-1 (5-0)
25/11/2010
17.00 Ararat Nicosia - Montesilvano 0-10 (0-7)
19.15 Araz Naxšivan - Sinara Ekaterinburg 2-3 (1-1)

Elite Round - Group B Standing
1. Montesilvano C/5 ----------------3-2-1-0-14--3-7
2. Sinara Ekaterinburg -------------3-2-0-1-16--5-6
3. Araz Naxcivan -------------------3-1-1-1--6--6-4
4. AGBU Ararat Nicosia -------------3-0-0-3--2-24-0


Qualified Club: Montesilvano c/5

------------------------------------------------------------------------------------------

Group C

20-23/11/2010
Almaty (Kazakhstan)
Hall: Baluan Sholak Sport Palace
Delegate: Fabrizio Di Felice (ITA)
Referees:
Karel Henych (CZE)
Petros Panayides (CYP)
Audrius Kancleris (LTU)
Epaminondas Stamoulis (GRE)
Referees Observer: Silvo Borosak (SVN)

Teams
Kairat Almaty (KAZ)
Iberia Star Tbilisi (GEO)
Akademia FC Pniewy (POL)
Slov-Matic Bratislava (SVK)

20/11/2010
15.00 Iberia Star Tbilisi - Slov-Matic Bratislava 3-1 (2-0)
17.30 Kairat Almaty - Akademia Pniewy 5-0 (1-0)
21/11/2010
15.00 Akademia Pniewy - Iberia Star Tbilisi 5-0*
17.30 Kairat Almaty - Slov-Matic Bratislava 3-1 (2-1)
23/11/2010
16.00 Slov-Matic Bratislava - Akademia Pniewy 3-0 (2-0)
18.30 Iberia Star Tbilisi - Kairat Almaty 2-2 (2-1)

* Akademia Pniewy - Iberia Star Tbilisi 1-3 (0-1) was turned into 5-0 due to an ineligible player (Vassoura) used by Iberia Star

Elite Round - Group C Standing
1. Kairat Almaty -------------------3-2-1-0-10--3-7
2. Iberia Star Tbilisi -------------3-1-1-1--5--8-4
3. Slov-Matic Bratislava -----------3-1-0-2--5--6-3
4. Akademia FC Pniewy --------------3-1-0-2--5--8-3


Qualified Club: Kairat Almaty

------------------------------------------------------------------------------------------

Group D

25-28/11/2010
Odivelas (Portugal)
Hall: PavilhŃo Multiusos Odivelas
Delegate: Patrick Willemarck (BEL)
Referees:
n/a
Referees Observer: Andreas Demetriou (CYP)
Tournament Administrator: n/a

Teams
ElPozo Murcia (ESP)
Sporting CP (POR)
Era-Pack Chrudim (CZE)
City'US Targu Mures (ROU)

25/11/2010
18.00 ElPozo Murcia - City'us TÔrgu Mures 6-0 (1-0)
20.30 Sporting CP - Era-Pack Chrudim 4-4 (2-2)
26/11/2010
18.00 Era-Pack Chrudim - ElPozo Murcia 1-3 (0-1)
20.30 Sporting CP - City'us TÔrgu Mures 4-1 (3-0)
28/11/2010
15.00 ElPozo Murcia - Sporting CP 3-5 (1-2)
17.30 City'us TÔrgu Mures - Era-Pack Chrudim 5-7 (1-3)

Elite Round - Group A Standing
1. Sporting CP ---------------------3-2-1-0-13--8-7
2. ElPozo Murcia -------------------3-2-0-1-12--6-6
3. Era-Pack Chrudim ----------------3-1-1-1-12-12-4
4. City'us Targu Mures -------------3-0-0-3--6-17-0


Qualified Club: Sporting CP

------------------------------------------------------------------------------------------

UEFA Futsal Cup Story
2010 - 2011 -> ? (?)
2009 - 2010 -> SL Benfica (POR)
2008 - 2009 -> Inter Movistar (ESP)
2007 - 2008 -> Viz-Sinara Ekaterinburg (RUS)
2006 - 2007 -> Dinamo Moscow (RUS)
2005 - 2006 -> Boomerang Intervi˙ (ESP)
2004 - 2005 -> Charleroi Action 21 (BEL)
2003 - 2004 -> Boomerang Intervi˙ (ESP)
2002 - 2003 -> Playas de Castellˇn (ESP)
2001 - 2002 -> Playas de Castellˇn (ESP)

------------------------------------------------------------------------------------------

Posted by Mico Martic --> mico.martic@futsalplanet.com


 


Send this news to a friend:
Your Name:   Friend's Mail:  Send!Send the Mail!

For more details visit also:

http://www.futsalplanet.com/agenda/agenda-01.asp?id=13179
http://www.futsalplanet.com/agenda/agenda-01.asp?id=13373
http://www.uefa.com





























































Visualize all Polls