20/03/2017
UEFA Futsal EURO - Slovenia 2018 Qualifiers - MAIN ROUND

UEFA Futsal EURO - Slovenia 2018 Qualifiers - MAIN ROUND ...
UEFA Futsal EURO

Slovenia 2018

Official draw

21/10/2016
14.00 CET
Nyon, Switzerland


>> PRELIMINARY ROUND


MAIN ROUND

Group A: Italy, Netherlands, Belarus, Georgia (hosts)
Group B: Azerbaijan (hosts), Hungary, Bosnia and Herzegovina, Albania
Group C: Ukraine (hosts), Croatia, Belgium, Montenegro
Group D: Portugal, Romania (hosts), Finland, Latvia
Group E: Spain (holders), Serbia, Poland (hosts), Moldova
Group F: Kazakhstan (hosts), Czech Republic, FYR Macedonia, Denmark
Group G: Russia, Slovakia, Turkey (hosts), France


Fixture (all times are local)
Looking for CET times? Click HERE


Group A

8-11/4/2017
Tbilisi (Georgia)
Hall: New Sports Palace
Delegate: Victor Beceiro (ESP)
Referees:
Admir Zahovic (SVN)
Oleg Ivanov (UKR)
Ozan Soykan (TUR)
Norbert Szilagyi (HUN)
Referees Observer: Radek Lobo (CZE)

8/4/2017
15.30 Italy - Belarus -
18.00 Georgia - Netherlands -

9/4/2017
15.30 Netherlands - Italy -
18.00 Georgia - Belarus -

11/4/2017
15.30 Belarus - Netherlands -
18.00 Italy - Georgia -

Main Round - Group A Standing
1. Belarus -------------------------0-0-0-0--0--0-0
2. Georgia -------------------------0-0-0-0--0--0-0
3. Italy ---------------------------0-0-0-0--0--0-0
4. Netherlands ---------------------0-0-0-0--0--0-0


Qualified Team: ?

-----------------------------------------------------------------------------------

Group B

8-11/4/2017
Baku (Azerbaijan)
Hall: Idman Sarayi
Delegate: Sergii Lysenchuk (UKR)
Referees:
Borislav Kolev (BUL)
Timo Onatsu (FIN)
Costas Nicolaou (CYP)
Lars Van Leeuwen (NED)
Referees Observer: Ivan Novak (CRO)


8/4/2017
16.00 Hungary - Albania -
18.30 Azerbaijan - Bosnia and Herzegovina -

9/4/2017
16.00 Bosnia and Herzegovina - Hungary -
18.30 Azerbaijan - Albania -

11/4/2017
17.30 Albania - Bosnia and Herzegovina -
20.00 Hungary - Azerbaijan -

Main Round - Group B Standing
1. Albania -------------------------0-0-0-0--0--0-0
2. Azerbaijan ----------------------0-0-0-0--0--0-0
3. Bosnia and Herzegovina ----------0-0-0-0--0--0-0
4. Hungary -------------------------0-0-0-0--0--0-0


Qualified Teams: ?

-----------------------------------------------------------------------------------

Group C

8-11/4/2017
Kiev (Ukraine)
Hall: Palace of Sports
Delegate: Fabrizio Di Felice (ITA)
Referees:
Ondrej Cerny (CZE)
Lukas Pesko (SVK)
Trayan Enchev (BUL)
Miguel Duarte Oliveira Castilho (POR)
Referees Observer: Pedro Angel Galan Nieto (ESP)

8/4/2017
13.00 Croatia - Montenegro -
16.00 Ukraine - Belgium -

9/4/2017
13.00 Belgium - Croatia -
16.00 Ukraine - Montenegro -

11/4/2017
16.00 Montenegro - Belgium -
19.00 Croatia - Ukraine -

Main Round - Group C Standing
1. Belgium -------------------------0-0-0-0--0--0-0
2. Croatia -------------------------0-0-0-0--0--0-0
3. Montenegro ----------------------0-0-0-0--0--0-0
4. Ukraine -------------------------0-0-0-0--0--0-0


Qualified Teams: ?

-----------------------------------------------------------------------------------

Group D

8-11/4/2017
Calarasi (Romania)
Hall: Polivalenta
Delegate: Zoran Dimic (SRB)
Referees:
Ivan Shabanov (RUS)
Cedric Pelissier (FRA)
Elchin Samadli (AZE)
Alejandro Martinez Flores (ESP)
Referees Observer: Massimo Cumbo (ITA)

8/4/2017
16.30 Portugal - Latvia -
19.00 Romania - Finland -

9/4/2017
16.30 Finland - Portugal -
19.00 Romania - Latvia -

11/4/2017
15.30 Latvia - Finland -
18.00 Portugal - Romania -

Main Round - Group D Standing
1. Finland -------------------------0-0-0-0--0--0-0
2. Latvia --------------------------0-0-0-0--0--0-0
3. Portugal ------------------------0-0-0-0--0--0-0
4. Romania -------------------------0-0-0-0--0--0-0


Qualified Teams: ?

-----------------------------------------------------------------------------------

Group E

8-11/4/2017
Elblag (Poland)
Hall: Municipal Sport Hall
Delegate: Patrick Willemarck (BEL)
Referees:
Eduardo Jose Fernandes Coelho (POR)
Angelo Galante (ITA)
Grigoriy Zelentsov (RUS)
Guy Berger (ISR)
Referees Observer: Mateo Beusan (CRO)

8/4/2017
15.00 Spain - Moldova -
20.00 Poland - Serbia -

9/4/2017
15.00 Serbia - Spain -
20.00 Poland - Moldova -

11/4/2017
15.00 Moldova - Serbia -
20.00 Spain - Poland -

Main Round - Group E Standing
1. Moldova -------------------------0-0-0-0--0--0-0
2. Poland --------------------------0-0-0-0--0--0-0
3. Serbia --------------------------0-0-0-0--0--0-0
4. Spain ---------------------------0-0-0-0--0--0-0


Qualified Teams: ?

-----------------------------------------------------------------------------------

Group F

8-11/4/2017
Almaty (Kazakhstan)
Hall: Almaty Arena
Delegate: Boris Durlen (CRO)
Referees:
Kamil Cetin (TUR)
Gerd Bylois (BEL)
Vasileios Christodoulis (GRE)
Kiril Naishouler (FIN)
Referees Observer: Alexandre Remin (BLR)

8/4/2017
15.30 Czech Republic - Denmark -
18.00 Kazakhstan - Macedonia -

9/4/2017
15.30 Macedonia - Czech Republic -
18.00 Kazakhstan - Denmark -

11/4/2017
17.00 Denmark - Macedonia -
19.30 Czech Republic - Kazakhstan -

Main Round - Group F Standing
1. Czech Republic ------------------0-0-0-0--0--0-0
2. Denmark -------------------------0-0-0-0--0--0-0
3. Macedonia -----------------------0-0-0-0--0--0-0
4. Kazakhstan ----------------------0-0-0-0--0--0-0


Qualified Teams: ?

-----------------------------------------------------------------------------------

Group G

8-11/4/2017
Kocaeli (Turkey)
Hall: Gazanfer Bige Sports Hall
Delegate: Ferenc Ragadics (HUN)
Referees:
Marc Birkett (ENG)
Tomasz Frak (POL)
Juan Jose Cordero Gallardo (ESP)
Jan Kresta (CZE)
Referees Observer: Andreas Demetriou (CYP)

8/4/2017
12.00 Turkey - Slovakia -
14.30 Russia - France -

9/4/2017
12.00 Turkey - France -
14.30 Slovakia - Russia -

11/4/2017
12.00 France - Slovakia -
14.30 Russia - Turkey -

Main Round - Group G Standing
1. France --------------------------0-0-0-0--0--0-0
2. Russia --------------------------0-0-0-0--0--0-0
3. Slovakia ------------------------0-0-0-0--0--0-0
4. Turkey --------------------------0-0-0-0--0--0-0


Qualified Teams: ?

-----------------------------------------------------------------------------------

UEFA Futsal EURO Story:
2018 -> Ljubljana (Slovenia) - ?
2016 -> Belgrade (Serbia) - SPAIN
2014 -> Antwerpen (Belgium) - ITALY
2012 -> Split/Zagreb (Croatia) - SPAIN
2010 -> Budapest/Debrecen (Hungary) - SPAIN
2007 -> Porto (Portugal) - SPAIN
2005 -> Ostrava (Czech Republic) - SPAIN
2003 -> Caserta/Aversa (Italy) - ITALY
2001 -> Moscow (Russia) - SPAIN
1999 -> Granada (Spain) - RUSSIA
1996 -> Cordoba (Spain) - SPAIN*

* UEFA European Futsal Tournament

-----------------------------------------------------------------------------------

www.coachingfutsal.com


Posted by Luca Ranocchiari --> luca.ranocchiari@futsalplanet.com


 


Send this news to a friend:
Your Name:   Friend's Mail:  Send!Send the Mail!

For more details visit also:

http://www.uefa.com/futsaleuro/































































Visualize all Polls