Best Player of the World First Second Third
Best Goalkeeper of the World First Second Third
Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award) First Second Third
Best National Team of the World First Second Third
Best Club Coach of the World First Second Third
Best Club of the World First Second Third
Best Young Player of the World First Second Third
Best Woman Player of the World First Second Third
Best Referee of the World First Second Third
Best Woman Goalkeeper of the World First Second Third
Futsalplanet Awards 2016
Best Player of the World First Second Third
Futsalplanet Awards 2015 Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA)
AGLA Futsal Awards 2014 Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA)
Best Goalkeeper of the World First Second Third
Futsalplanet Awards 2015 Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) Stefano Mammarella (ITA)
AGLA Futsal Awards 2014 Stefano Mammarella (ITA) Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS)
Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award) First Second Third
Futsalplanet Awards 2015 Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA)
AGLA Futsal Awards 2014 Roberto Menichelli Miguel Rodrigo Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA)
Best National Team of the World First Second Third
Futsalplanet Awards 2015 Spain Brazil Kazakhstan
AGLA Futsal Awards 2014 Brazil Spain Italy
Best Club Coach of the World First Second Third
Futsalplanet Awards 2015 Jesús Velasco Tejada (ESP) Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA)
AGLA Futsal Awards 2014 Jesús Velasco Tejada (ESP) Marc Carmona (ESP) Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA)
Best Club of the World First Second Third
Futsalplanet Awards 2015 Inter Movistar Futbol Sala (Spain) Kairat Almaty (Kazakhstan) Carlos Barbosa (Brazil)
AGLA Futsal Awards 2014 Barcelona Alusport (Spain) Inter Movistar Futbol Sala (Spain) Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil)
Best Young Player of the World First Second Third
Futsalplanet Awards 2015 Adolfo Fernández (ESP) Emilio Buendía Moreno (ESP) Dener Rodrigo da Silva (BRA)
AGLA Futsal Awards 2014 Adolfo Fernández (ESP) Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) Felipe Paradynski Dos Santos (BRA)
Best Woman Player of the World First Second Third
Futsalplanet Awards 2015 Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) Vanessa Cristina Pereira (BRA) Vanessa Sotelo Quintela (ESP)
AGLA Futsal Awards 2014 Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) Vanessa Cristina Pereira (BRA) Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA)
Best Referee of the World First Second Third
Futsalplanet Awards 2015 Alessandro Malfer (ITA), UEFA Gábor Kovács (Hungary), UEFA Marc Birkett (ENG), UEFA
AGLA Futsal Awards 2014 Alessandro Malfer (ITA), UEFA Saša Tomic (CRO), UEFA Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL
Best Woman Goalkeeper of the World First Second Third
Futsalplanet Awards 2015 Belén De Uña Marzo (ESP) Ana Catarina Silva Pereira (POR) Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA)

Old Site Awards

Best Player of the World First Second Third
2013 Sergio Lozano (ESP) Not Assigned Not Assigned
2012 Falcão (BRA) Neto (BRA) Kike (ESP)
2011 Falcão (BRA) Not Assigned Not Assigned
2010 Ricardinho (POR) Not Assigned Not Assigned
2009 Kike (ESP) Not Assigned Not Assigned
2008 Schumacher (BRA) Not Assigned Not Assigned
2007 Shayakhmetov (RUS) Not Assigned Not Assigned
2006 Falcão (BRA) Schumacher (BRA) Luis Amado (ESP)
2005 Javi Rodriguez (ESP) Not Assigned Not Assigned
2004 Falcão (BRA) Javi Rodriguez (ESP) Marcelo (ESP)
2003 Foglia (ITA) Schumacher (BRA) Lenisio (BRA)
2002 Manoel Tobias (BRA) Daniel (ESP) Schumacher (BRA)
2001 Manoel Tobias (BRA) Javi Rodriguez (ESP) Daniel (ESP)
2000 Manoel Tobias (BRA) Daniel (ESP) Schumacher (ESP)
Best Goalkeeper of the World First Second Third
2013 Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) Not Assigned Not Assigned
2012 Mammarella (ITA) Tiago (BRA) Juanjo (ESP)
2011 Mammarella (ITA) Not Assigned Not Assigned
2010 Mostafa Nazari (IRN) Not Assigned Not Assigned
2009 Elias (ARG) Not Assigned Not Assigned
2008 Zuev (RUS) Not Assigned Not Assigned
2007 Tiago (BRA) Not Assigned Not Assigned
2006 Not Celebrated Not Celebrated Not Celebrated
2005 Not Celebrated Not Celebrated Not Celebrated
2004 Luis Amado (ESP) Franklin (BRA) Angelini (ITA)
2003 Luis Amado (ESP) Angelini (ITA) Sergio (ESP)
Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)First Second Third
2013 Ney Pereira (BRA) Not Assigned Not Assigned
2012 Venancio Lopez (ESP) Pipoca (BRA) Rodrigo (ESP)
2011 Pipoca (BRA) Not Assigned Not Assigned
2010 Josè Venancio (ESP) Not Assigned Not Assigned
2009 Shams (IRN) Not Assigned Not Assigned
2008 "PC" De Oliveira (BRA) Not Assigned Not Assigned
2007 Josè Venancio (ESP) Javier Lozano (ESP) "PC" De Oliveira (BRA)
2006 Not Celebrated Not Celebrated Not Celebrated
2005 Not Celebrated Not Celebrated Not Celebrated
2004 Lozano (ESP) Nuccorini (ITA) Ferretti (BRA)
2003 Lozano (ESP) Nuccorini (ITA) Larranaga (ARG)
Best National Team of the WorldFirst Second Third
2013 Brazil Not Assigned Not Assigned
2012 Brazil Spain Brazil Women
2011 Brazil Not Assigned Not Assigned
2010 Spain Not Assigned Not Assigned
2009 Iran & Brazil Women Not Assigned Not Assigned
2008 Brazil Not Assigned Not Assigned
2007 Brazil Not Assigned Not Assigned
2006 Not Celebrated Not Celebrated Not Celebrated
2005 Not Celebrated Not Celebrated Not Celebrated
2004 Spain Brazil Italy
2003 Italy Boomerang Interviù (ESP) Argentina
Best Club Coach of the WorldFirst Second Third
2013 Tino Perez (ESP) Not Assigned Not Assigned
2012 Marc Carmona(ESP) Duda (BRA) Tino Perez (ESP)
2011 Fulvio Colini (ITA) Not Assigned Not Assigned
2010 Fernando Ferretti (BRA) Not Assigned Not Assigned
2009 Paulo Mussalem (BRA) Not Assigned Not Assigned
2008 Jesus Candelas (ESP) Not Assigned Not Assigned
2007 Fernando Ferretti (BRA) Not Assigned Not Assigned
2006 Not Celebrated Not Celebrated Not Celebrated
2005 Not Celebrated Not Celebrated Not Celebrated
2004 Jesus Candelas (ESP) PC (BRA) Benatti (BRA)
Best Club of the WorldFirst Second Third
2013 ADC Intelli Orlândia (BRA) Not Assigned Not Assigned
2012 Barcelona (ESP) Carlos Barbosa (BRA) Dinamo Moskow (RUS)
2011 Montesilvano (ITA) Not Assigned Not Assigned
2010 Malwee/Cimed (BRA) Not Assigned Not Assigned
2009 Carlos Barbosa (BRA) Not Assigned Not Assigned
2008 Malwee Futsal (BRA) Not Assigned Not Assigned
2007 Pinocho (ARG) Not Assigned Not Assigned
2006 Not Celebrated Not Celebrated Not Celebrated
2005 Not Celebrated Not Celebrated Not Celebrated
2004 Boomer. Interviu (ESP) Carlos Barbosa (BRA) P. de Castellón (ESP)
Best Young (Under 21) Player of the WorldFirst Second Third
2013 Carlos Vagner Gularte Filho "Ferrão" (BRA) Not Assigned Not Assigned
2012 Alex (ESP) Dieguinho (BRA) David (ESP)
2011 Sergio Lozano (ESP) Not Assigned Not Assigned
2010 Aicardo (ESP) Not Assigned Not Assigned
2009 Thiaguinho (BRA) Not Assigned Not Assigned
2008 Dmitri Prudnikov (RUS) Not Assigned Not Assigned
2007 Jesús (ESP) Not Assigned Not Assigned
2006 Not Celebrated Not Celebrated Not Celebrated
2005 Not Celebrated Not Celebrated Not Celebrated
2004 Fernandinho (BRA) Rafael (BRA) Renato (BRA)
Best Referee of the WorldFirst Second Third
2013 Fernando Gutierrez Lumbreras (ESP) Not Assigned Not Assigned
2012 Gutierrez (ESP) Leite (BRA) Birkett (ENG)
2011 Vadim Baratov (TKM) Not Assigned Not Assigned
2010 Danijel Janosevic (CRO) Not Assigned Not Assigned
2009 Michel Jean Bonnaud (BRA) Not Assigned Not Assigned
2008 Karoly Torok (HUN) Not Assigned Not Assigned
2007 Cardoso (POR) Not Assigned Not Assigned
2006 Not Celebrated Not Celebrated Not Celebrated
2005 Not Celebrated Not Celebrated Not Celebrated
2004 Galan Nieto (ESP) Cumbo (ITA) Paixao (BRA)
Best Woman player of the WorldFirst Second Third
2013 Lù (BRA) Not Assigned Not Assigned
2012 Vanessa (BRA) Marcela (BRA) Ana Azevedo (POR)
2011 Vanessa (BRA) Not Assigned Not Assigned
2010 Vanessa (BRA) Not Assigned Not Assigned
2009 Alina Gorobets (UKR) Not Assigned Not Assigned
2008 Cilene (BRA) Not Assigned Not Assigned
2007 Eva Manguan (ESP) Not Assigned Not Assigned