Yannis Mostrios

Mostrios

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 3
Brazil Women Under 20 1
Russia 2
Spain 4

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player of the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo 3
Sergey Skorovich (RUS) 1
Xande Melo 2

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 20 1
Italy 4
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach of the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club of the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Young Player of the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Player of the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 4
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 2
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Miguel Rodrigo 3
Sergey Skorovich (RUS) 1
Xande Melo 2

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Under 20 1
Italy 4
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach of the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 3
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best Club of the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 3
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Young Player of the World

Name Points
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 1
Nikolay Shisterov (RUS) 2

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 5
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player of the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Iran 2
Spain 4
Thailand 1

Best Club Coach of the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Hernán José Garcias (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club of the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player of the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee of the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Woman Player of the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Darika Peanpailun (THA) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Player of the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 1
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 3
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 3
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Wilson Sabóia (BRA) 2
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 5
Iran 2
Spain 4
Thailand 1

Best Club Coach of the World

Name Points
David Marín Ortega (ESP) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Hernán José Garcias (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club of the World

Name Points
Chonburi Bluewave Futsal Club (THA) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
RABA ETO Futsal Club Győr (HUN) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player of the World

Name Points
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 3
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Akbar Usmonov (UZB) 2
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 1

Best Referee of the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Woman Player of the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Darika Peanpailun (THA) 1
Arianna Pomposelli (ITA) 4
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 5

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Estela García Rodero (ESP) 4
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Natalina Maria Leite "Naty" Silva (POR) 2
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 3
Silvia Aguete Outón (ESP) 1