Sergey Skorovich (RUS)

Skorovich (RUS)

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 4
Iran 2
Kazakhstan 1
Russia 3
Russia Women 5

AGLA Futsal Awards 2014

Best Player of the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Italy 4
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club of the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Player of the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Italy 4
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club of the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points

Best Player of the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 3
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Sergei Sergeev (RUS) 2

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Stefano Mammarella (ITA) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Italy 4
Russia 3
Spain 2

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Marc Carmona (ESP) 4
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club of the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 3
Movistar Inter FS (ESP) 1
ISK Dina Moscow (Russia) 2
Kairat Almaty (KAZ) 5

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Nikolay Shisterov (RUS) 4

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Leroy Rafael Brown Gomez (GUA), CONCACAF 3
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points

Futsalplanet Awards 2015

Best Player of the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 5
Kazakhstan 2
Iran 3
Russia Women 4

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Player of the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Wilson Sabóia (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 5
Kazakhstan 2
Iran 3
Russia Women 4

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5

Best Player of the World

Name Points
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 2
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 3
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 5
Stefano Mammarella (ITA) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 4
Mohammad Nazemosharia (IRN) 2
Wilson Sabóia (BRA) 5
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 1
Brazil Women 5
Kazakhstan 2
Iran 3
Russia Women 4

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Fulvio Colini (ITA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 2
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 4

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 2
Gazprom Ugra (RUS) 4
Kairat Almaty (KAZ) 5
Movistar Inter FS (ESP) 3
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Artem Antoshkin (RUS) 3
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 2

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 3
Aleksandra Samorodova (RUS) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 1

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 1
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 5

UMBRO Futsal Awards 2017

Best Player of the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Brazil Women 1
Iran 5
Spain 2

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player of the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Akbar Usmonov (UZB) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee of the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Player of the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Pierre Jacky 2

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Brazil Women 1
Iran 5
Spain 2

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player of the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Akbar Usmonov (UZB) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee of the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Player of the World

Name Points
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 2
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 3

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Jesús Herrero Parrón (ESP) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2
Alireza Samimi (IRN) 3

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Andrzej Bianga (POL) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 4
Diego Raul Giustozzi 1
Pierre Jacky 2

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Brazil Women 1
Iran 5
Spain 2

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 2
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player of the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 5
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 1
Akbar Usmonov (UZB) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Referee of the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 5
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 2
Alexandra Samorodova (RUS) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 3

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5
Pannipa Kamolrat (THA) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 3