Dmitri Skiperski

Skiperski

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi (ARG) 1
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo 2
Sergey Skorovich (RUS) 3

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 5
Italy 2
Russia 3
Spain 4
Argentina 1

Futsalplanet Awards 2015

Best Player of the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Wilson Sabóia (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 1
Kazakhstan 5
Iran 3
Spain 4
Ukraine 2

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Fabio Cortez (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5

Best Club of the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 1

Best Player of the World

Name Points
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Leonardo da Rosa Mendonça (BRA/KAZ) 2
Leandro Simi (BRA) 1

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Oleksandr Kosenko (UKR) 1
Wilson Sabóia (BRA) 2
Tomas "Sito" Rivera Amoros (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 1
Kazakhstan 5
Iran 3
Spain 4
Ukraine 2

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 2
Fabio Cortez (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5

Best Club of the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Kairat Almaty (KAZ) 4
Movistar Inter FS (ESP) 3
Pescara C5 (Italy) 2
SL Benfica (Portugal) 1

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 3
Artem Antoshkin (RUS) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 2
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 4
Emilio Buendía Moreno (ESP) 1

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 5
Fereshteh Karimi (IRN) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 3
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 2

Futsalplanet Awards 2016

Best Player of the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Pablo Taborda (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi (ARG) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 1
Kazakhstan 2
Portugal 3
Russia 4
Spain 5

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1

Best Club of the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee of the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomic (CRO), UEFA 4

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Inês Fernandes (POR) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 3
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 1
Anastasia Ivanova (RUS) 5

Best Player of the World

Name Points
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Pablo Taborda (ARG) 2
Dmitry Lyskov (RUS) 1

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 5
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 4
Stefano Mammarella (ITA) 3
Yevgen Ivanyak (UKR) 1
Zviad Kupatadze​ (GEO) 2

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Márcio Bica Coelho (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi (ARG) 3
Sergey Skorovich (RUS) 4

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 1
Kazakhstan 2
Portugal 3
Russia 4
Spain 5

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Fulvio Colini (ITA) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 5
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Pedro Alexandre Silva Da Costa (POR) 1

Best Club of the World

Name Points
Gazprom Ugra (RUS) 5
Movistar Inter FS (ESP) 4
Magnus Futsal (BRA) 1
Kairat Almaty (KAZ) 3
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 3
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 5
Leandro Lino dos Santos (BRA) 2
Artem Niyazov (RUS) 1

Best Referee of the World

Name Points
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1
Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP), UEFA 5
Ondřej Černý (CZE), UEFA 3
Saša Tomic (CRO), UEFA 4

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 4
Inês Fernandes (POR) 3
Maria Nikolaeva Filisova (RUS) 2
Patricia Gonzalez Mota "Peque" (ESP) 1