Frederick Mendez

Mendez

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Iran 3
Kazakhstan 2
Russia 4

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team of the World

Name Points
Brazil Under 20 3
Brazil Women 4
Japan 5
Thailand 1
Argentina 2

Best Referee of the World

Name Points
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo 2

Best Club of the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3

Best Young Player of the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Player of the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo 2

Best Young Player of the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team of the World

Name Points
Brazil Under 20 3
Brazil Women 4
Japan 5
Thailand 1
Argentina 2

Best Club of the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3

Best Referee of the World

Name Points
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Player of the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points

Best Woman Player of the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Joziane de Oliveira "Jozi" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 3
Stefano Mammarella (ITA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Referee of the World

Name Points
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 1

Best National Team of the World

Name Points
Brazil Under 20 3
Brazil Women 4
Japan 5
Thailand 1
Argentina 2

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 1
Osmar Arney Fonnegra Henao 3
Diego Raul Giustozzi 5
Roberto Menichelli 4
Miguel Rodrigo 2

Best Club of the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Nagoya Oceans (JPN) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3

Best Young Player of the World

Name Points
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Player of the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 1
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 5
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 3
Iran 2
Spain 5

Best Referee of the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Club Coach of the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club of the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Player of the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 2

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Club Coach of the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 3
Iran 2
Spain 5

Best Club of the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1

Best Referee of the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Player of the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 2

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Gabriella Gonçalves "Gabi" Tardelli (ITA) 2
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 1
Karen Julieth Murillo Rey (COL) 4
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Daniela Sofia da Costa Ferreira "Pisko" (POR) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 1
Nicolás Sarmiento (ARG) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Referee of the World

Name Points
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 3
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 4

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 4
Brazil Women 1
Kazakhstan 3
Iran 2
Spain 5

Best Club Coach of the World

Name Points
Hernán Basile (ARG) 4
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 2
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3
Paulo Ricardo Figueiroa Silva "Kakà" (BRA) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 5
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 2
Faustino "Tino" Pérez-Moreno Gómez (ESP) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club of the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Kairat Almaty (KAZ) 3
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 1

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Ivan Anatolievich Chishkala (RUS) 2
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 5
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 1
Javier Adolfo Salas (PAR) 3

Best Player of the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 1
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3
Maximiliano Rescia (ARG) 2

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 1
Spain 3
Thailand 2

Best Referee of the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Young Player of the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Player of the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Young Player of the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 1
Spain 3
Thailand 2

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Referee of the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Player of the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Estela García Rodero (ESP) 3
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 5
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Regiane Fernanda Silva Do Amaral (BRA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 2

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 5
Amelia Romero De La Flor (ESP) 1
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 2
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 3
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 4

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 3
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Referee of the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 2
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 3
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 1
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 4
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 5

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 5
Brazil 4
Iran 1
Spain 3
Thailand 2

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 4
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 1
Hernán José Garcias (ARG) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 5
Jesús Velasco Tejada (ESP) 3

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 2
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 5

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 3
Club Atlético Boca Juniors (ARG) 2
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 1
Movistar Inter FS (ESP) 4

Best Young Player of the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 2
Gabriel Penezio Martins (BRA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4
Ygor Daniel Mota da Silva (BRA) 3

Best Player of the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 4
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 2
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 3
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Jirawat Sornwichian (THA) 1