Javier Lorente Peñas

Lorente Peñas

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 5
Argentina Under 20 1
Kazakhstan 2
Portugal 3
Spain 4

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Russia 3
Spain 4
Argentina 2

Best Referee of the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Woman Player of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1

Best Club Coach of the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 1
Sergey Skorovich (RUS) 3
Xande Melo 2

Best Club of the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 3

Best Player of the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points

Best Woman Player of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 2
Tatiane Debiasi Croceta "Taty" (BRA) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Deivd Charles de Souza (BRA) 2
Santiago Elias (ARG) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1

Best Referee of the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 5
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 5
Brazil Women 1
Russia 3
Spain 4
Argentina 2

Best Club Coach of the World

Name Points
Massimiliano Bellarte (ITA) 1
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Marc Carmona (ESP) 3
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Sergio Luiz Schiochet "Serginho" (BRA) 5
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 1
Sergey Skorovich (RUS) 3
Xande Melo 2

Best Club of the World

Name Points
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 1
Movistar Inter FS (ESP) 5
ISK Dina Moscow (Russia) 4
Kairat Almaty (KAZ) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 4
Artem Antoshkin (RUS) 2
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 1
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 5
Nikolay Shisterov (RUS) 3

Best Player of the World

Name Points
Leandro Esteban Cuzzolino (ARG) 2
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 1
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 2
Iran 3
Spain 4
Thailand 1

Best Referee of the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best Woman Player of the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player of the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4

Best Player of the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 4
Estela García Rodero (ESP) 3
Maria Antonia Mascia (ITA) 1
Silvia Aguete Outón (ESP) 5

Best Woman Player of the World

Name Points
Amelia Romero De La Flor (ESP) 2
Janice Eloísa Da Silva (POR) 3
Arianna Pomposelli (ITA) 1
Renata Adamatti "Renatinha" (BRA) 4
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 4
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 2
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Tiago De Melo Marinho (BRA) 1

Best Referee of the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 4

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 5
Brazil Women 2
Iran 3
Spain 4
Thailand 1

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
David Marín Ortega (ESP) 2
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 1
Vander Iacovino (BRA) 4
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 3
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 1
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 1
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player of the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 2
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 1
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 4

Best Player of the World

Name Points
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Jackson "Samurai" Van Riel Dalcanal (BRA) 2
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 1