Shahab Sofalmanesh

Sofalmanesh

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 4
Iran 5
Portugal 3
Russia 2
Spain 1

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Portugal Women Team 2
Spain 4
Argentina 1

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Club Coach of the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Eder Popiolski (BRA) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Xande Melo 1

Best Club of the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Player of the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Eder Popiolski (BRA) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Xande Melo 1

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Club Coach of the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Portugal Women Team 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club of the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Player of the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 1
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 4
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Rafael Fernández Pérez (ESP) 1
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 2

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Cesar Máximo Malaga Mauri (PER) 2
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 3

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 5
Italy 3
Portugal Women Team 2
Spain 4
Argentina 1

Best Club Coach of the World

Name Points
Victor Acosta Garcia (BRA) 5
Massimiliano Bellarte (ITA) 4
Marc Carmona (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 2
Andrey Yudin (RUS) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Eder Popiolski (BRA) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Roberto Menichelli 5
Tomas Neumann 2
Xande Melo 1

Best Club of the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 5
Dabiri Tabriz (Iran) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Movistar Inter FS (ESP) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Arthur Guilherme De Sousa Fortunato (BRA) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2
Willian Felipe Dorn (BRA) 1

Best Player of the World

Name Points
Alessandro Rosa Vieira "Falcão" (BRA) 1
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 5
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 4
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 2
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 3

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Kazakhstan 1
Iran 5
Spain 3

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best Club Coach of the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Wilson Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club of the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Tasisat Daryaei (Iran) 5

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Player of the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Wilson Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Club Coach of the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Kazakhstan 1
Iran 5
Spain 3

Best Club of the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Tasisat Daryaei (Iran) 5

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best Player of the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 1
Belén De Uña Marzo (ESP) 2
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 3
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 5
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 4

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 5
Lucileia Renner Minuzzo "Lu" (BRA) 4
Aleksandra Samorodova (RUS) 2
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 3

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 1
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 3
Stefano Mammarella (ITA) 4
Mehdi Mostafaei (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 2

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 5
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 4
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 1
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 2

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 2
Brazil 4
Kazakhstan 1
Iran 5
Spain 3

Best Club Coach of the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 1
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 4
Joel Tiago Gonçalves Rocha (POR) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 2
Amir Shamsaei (IRN) 5

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 3
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 5
Wilson Sabóia (BRA) 1
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 4

Best Club of the World

Name Points
Barateiro Futsal (Women - BRA) 4
Futsal Brasil Kirin Sorocaba (Brazil) 2
Carlos Barbosa (Brazil) 3
Kairat Almaty (KAZ) 1
Tasisat Daryaei (Iran) 5

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 2
Artem Antoshkin (RUS) 1
Emilio Buendía Moreno (ESP) 3
Miguel Ângelo Magno Castro (POR) 5
Pedro Duarte Rei (BRA) 4

Best Player of the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 5
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 1
Alex Rodrigo da Silva Merlim "Babalu" (BRA/ITA)  2

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 2
Iran 5
Iran Under 20 4
Spain 1

Best Referee of the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 3

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player of the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Player of the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best Young Player of the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 3

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 2
Iran 5
Iran Under 20 4
Spain 1

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Referee of the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Player of the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Bianca Castagnaro Moraes (BRA) 5
Estela García Rodero (ESP) 4
Patricia Moraes Faria "Giga" (BRA) 3
Anastasia Ivanova (RUS) 2
Silvia Aguete Outón (ESP) 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 4
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 3
Janice Eloísa Da Silva (POR) 1
Carina Solange "Becha" Núñez (ARG) 2

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Thiago Mendes Rocha "Guitta" (BRA) 1
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 5
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 3
Alireza Samimi (IRN) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2

Best Referee of the World

Name Points
Nurdin Bukuev (KGZ), AFC 4
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 5
Bogdan Sorescu (ROU), UEFA 3
Saša Tomić (CRO), UEFA 2

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 2
Iran 5
Iran Under 20 4
Spain 1

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 1
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 5
Hernán José Garcias (ARG) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 2
Eder Popiolski (BRA) 3

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Chiew Chun Yong (MAS) 4
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 2
Diego Raul Giustozzi 3

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 5
Associação Female Futsal Chapecó (BRA) 1
Grupo Line Futsal (CRC) 2
Movistar Inter FS (ESP) 4
Sporting Clube de Portugal (POR) 3

Best Young Player of the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Ali Hussein Hatroosh Al-Sudani (IRQ) 1
Touhid Lotfi (IRN) 5
Sebastian Matías "Mati" Rosa (ARG) 2

Best Player of the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 2
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Rodolfo Fortino De Araujo (BRA/ITA) 1
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 4
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 5