Robert Varela

Varela

Futsalplanet Awards 2016

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 5
Iran 1
Portugal 2
Russia 4
Spain 3

AGLA Futsal Awards 2014

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 3
Italy 4
Russia 2
Spain 5
Argentina 1

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Club Coach of the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best Club of the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Player of the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo 5
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Club Coach of the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 3
Italy 4
Russia 2
Spain 5
Argentina 1

Best Club of the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Player of the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points

Best Woman Player of the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 2
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 3
Belén De Uña Marzo (ESP) 4
Mélissa Antunes (POR) 1
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 5

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Santiago Elias (ARG) 1
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Stefano Mammarella (ITA) 4
Tiago De Melo Marinho (BRA) 2
Gustavo Lobo Paradeda "Juruna" (RUS) 3

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (AUS) 5
Alessandro Malfer (ITA), UEFA 3
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 2
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 1

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 3
Italy 4
Russia 2
Spain 5
Argentina 1

Best Club Coach of the World

Name Points
Marc Carmona (ESP) 4
Christian Meloni (ARG) 3
Vander Iacovino (BRA) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Andrey Yudin (RUS) 2

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo 5
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Best Club of the World

Name Points
Barcelona Alusport (Spain) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Kairat Almaty (KAZ) 1
Sporting Clube de Portugal (POR) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 3

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 5
Juan José Camacho Pérez "Catela" (ESP) 4
Yulián David Díaz Montañez (COL) 3
Rafael Katsutoshi Henmi (JPN) 1
José Esteban Sánchez Nagles (COL) - goalkeeper 2

Best Player of the World

Name Points
Gabriel Mancini Lima De Oliveira (BRA/ITA) 3
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Rodrigo Hardy Araújo (BRA) 2
Sergei Sergeev (RUS) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Diego Raul Giustozzi 4
Roberto Menichelli 3
Miguel Rodrigo 5
Sergey Skorovich (RUS) 2
Xande Melo 1

Futsalplanet Awards 2015

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Iran 1
Spain 5
Russia Women 3

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Club Coach of the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Player of the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Wilson Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Club Coach of the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Iran 1
Spain 5
Russia Women 3

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best Woman Player of the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Player of the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Belén De Uña Marzo (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Missiara Luiza Papst "Missi" (BRA) 4
Farzaneh Tavasoli Sis (IRN) 2
Vanessa Barberá Martínez "Vane" (ESP) 3

Best Woman Player of the World

Name Points
Ana Patricia Abreu Azevedo (POR) 1
Fereshteh Karimi (IRN) 3
Caroline Da Silva Marciano "Nega" (BRA) 2
Vanessa Cristina Pereira (BRA) 5
Vanessa Sotelo Quintela (ESP) 4

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Juan Bosco Molina Salinero (ESP) 2
Stefano Mammarella (ITA) 3
Mehdi Mostafaei (IRN) 1
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Referee of the World

Name Points
Marc Birkett (ENG), UEFA 4
Christopher Daniel Colley (Australia), AFC 3
Gábor Kovács (Hungary), UEFA 5
Tomohiro Kozaki (JPN), AFC 2
Gean Coelho Telles (Brazil), CONMEBOL 1

Best National Team of the World

Name Points
Brazil 4
Brazil Women 2
Iran 1
Spain 5
Russia Women 3

Best Club Coach of the World

Name Points
Fulvio Colini (ITA) 2
Daniel Rodríguez Martinez (ESP) 3
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Amir Shamsaei (IRN) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Wilson Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Pescara C5 (Italy) 3
Tasisat Daryaei (Iran) 2
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1

Best Young Player of the World

Name Points
Adolfo Fernández Díaz "Adolfito" (ESP) 1
Dener Rodrigo da Silva (BRA) 3
Emilio Buendía Moreno (ESP) 5
Matteus Reinaldi Caetano (BRA) 4
Javier Adolfo Salas (PAR) 2

Best Player of the World

Name Points
Fabricio Bastezini "Gadeia" (BRA) 3
Ali Asghar Hassanzadeh (IRN) 2
Miguel Sayago Martí "Miguelin" (ESP) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Mohammad Keshavarz (IRN) 1

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Evgeny Viktorovich Kuzmin (RUS) 2
Mohammad Nazemosharia (IRN) 1
Wilson Sabóia (BRA) 3
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
Diego Raul Giustozzi 4

UMBRO Futsal Awards 2017

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 5

Best Referee of the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player of the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2

Best Player of the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Young Player of the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 5

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Referee of the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Estela García Rodero (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Player of the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best Woman Goalkeeper of the World

Name Points
Ana Catarina Silva Pereira (POR) 2
Estela García Rodero (ESP) 5
Anastasia Ivanova (RUS) 1
Maria Antonia Mascia (ITA) 4
Silvia Aguete Outón (ESP) 3

Best Woman Player of the World

Name Points
Amanda Lyssa de Oliveira Crisostomo "Amandinha" (BRA) 1
Amelia Romero De La Flor (ESP) 5
Diana Santos De Oliveira Mendes (BRA) 4
Arianna Pomposelli (ITA) 3
Alexandra Samorodova (RUS) 2

Best Goalkeeper of the World

Name Points
Miodrag Aksentijevic (SRB) 1
Leonardo De Melo Vieira Leite "Higuita" (BRA) 3
Jesús Herrero Parrón (ESP) 5
Sepehr Mohammadi Kamalabadi (IRN) 2
Francisco "Paco" Sedano Antolín (ESP) 4

Best Referee of the World

Name Points
Carlos Enrique González Sánchez (GUA), CONCACAF 1
Mohamed Hassan Hassan Ahmed Youssef (EGY), CAF 2
Daniel Fernando Rodriguez Bordon (URU), CONMEBOL 5
Dario Javier Santamaria (ARG), CONMEBOL 4
Saša Tomić (CRO), UEFA 3

Best National Team of the World

Name Points
Argentina 3
Brazil 4
Brazil Women 1
Iran 2
Spain 5

Best Club Coach of the World

Name Points
Ricardo Cámara Sobral "Cacau" (BRA) 2
Eduardo Sao Thiago Lentz "Duda" (BRA) 3
Marcos "Marquinhos" Xavier Andrade (BRA) 4
Nuno Sérgio Dos Santos Dias (POR) 1
Jesús Velasco Tejada (ESP) 5

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4

Best Club of the World

Name Points
Carlos Barbosa (Brazil) 3
C.D. Futsi Atlético Navalcarnero - Women (ESP) 1
JEC/Krona Futsal Joinville (BRA) 4
Movistar Inter FS (ESP) 5
Sporting Clube de Portugal (POR) 2

Best Young Player of the World

Name Points
Antonio Fernando Aguilera Sancho "Fernan" (ESP) 3
Gabriel Penezio Martins (BRA) 4
Panut Kittipanuwong (THA) 1
Leandro Lino dos Santos (BRA) 5
Touhid Lotfi (IRN) 2

Best Player of the World

Name Points
Santiago Basile (ARG) 1
Carlos Ortiz Jiménez (ESP) 3
Dyego Henrique Zuffo (BRA) 4
Ricardo Filipe da Silva Braga "Ricardinho" (POR) 5
Hossein Tayebi Bidgoli (IRN) 2

Best National Team Coach of the World (Dimitri Nicolaou Award)

Name Points
Alicia Morell Campillo (ESP) 1
Seyed Mohammad Nazemalsharieh (IRN) 2
Josè Venancio Lopez Hierro (ESP) 5
José María Pazos Méndez "Pulpis" (ESP) 3
Diego Raul Giustozzi 4