NEWS
International Competitions - October 22, 2022 19:00UEFA Futsal Champions League 22/23Main RoundCover photo credit: UEFA via Sportsfile

22nd edition

(known as UEFA Futsal Cup until season 2017/2018)

Official Draw: July 7th, 2022 - h.14.30 - UEFA Headquarters, Nyon (Switzerland) (WATCH REPLAY)

-> COEFFICIENT RANKING 2022/23

-> Tournament Regulations

-> Russian clubs excluded (click here for more details)

-> Previous Stage: PRELIMINARY ROUND


FIXTURE
All times are local! Looking for CET times? Click here!



MAIN ROUND - PATH A

Group 1

26-29/10/2022
Roosdaal, Belgium
Venue: Belleheide
Delegate:
Referees:
Grigori Osomkov (Estonia)
Josip Barton (North Macedonia)
Filipe Gonçalo Santos Duarte (Portugal)
Kirill Naishouler (Finland)
Timekeeper: Jiri Bergs (Belgium)
Referee Observer: Stefan Tivold (Slovenia)

Clubs
Palma Futsal (Spain)
Sporting Club de Paris (France)
Kairat Almaty (Kazakhstan)
Sporting Anderlecht Futsal (Belgium, hosts)

Fixture

26/10/2022, Wednesday
17.00 Palma Futsal vs Sporting Club de Paris 11-5 (4-3)
20.30 Kairat Almaty vs Sporting Anderlecht Futsal 2-2 (1-1)

27/10/2022, Thursday
17.00 Kairat Almaty vs Palma Futsal 2-2 (1-1)
20.30 Sporting Anderlecht Futsal vs Sporting Club de Paris 4-0 (1-0)

29/10/2022, Saturday
17.00 Sporting Club de Paris vs Kairat Almaty 2-3 (0-1)
20.30 Sporting Anderlecht Futsal vs Palma Futsal 2-2 (1-1)

UEFA Futsal Champions League 22/23 - Main Round - Group 1 Standing
1. Palma Futsal ----------------3-1-2-0-15--9-5
2. Sporting Anderlecht Futsal --3-1-2-0--8--4-5
3. Kairat Almaty ---------------3-1-2-0--7--6-5
4. Sporting Club de Paris ------3-0-0-3--7-18-0


Progress to Elite Round: Palma Futsal, Sporting Anderlecht Futsal and Kairat Almaty

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group 2

26-29/10/2022
Makarska, Croatia
Venue: Town Sports Center
Delegate:
Referees:
Ondrej Cerný (Czechia)
Cédric Pelissier (France)
Denys Kutsyi (Ukraine)
Dario Pezzuto (Italy)
Timekeeper: Dino Kramar (Croatia)
Referee Observer: Pedro Galan Nieto (Spain)

Clubs
Sporting Clube de Portugal
MNK Futsal Pula
Ayat
Novo Vrijeme

Fixture

26/10/2022, Wednesday
18.00 Sporting Clube de Portugal vs MNK Futsal Pula 5-3 (2-2)
20.30 Ayat vs Novo Vrijeme 2-2 (0-0)

27/10/2022, Thursday
18.00 Ayat vs Sporting Clube de Portugal 1-7 (1-5)
20.30 Novo Vrijeme vs MNK Futsal Pula 2-0 (1-0)

29/10/2022, Saturday
18.00 MNK Futsal Pula vs Ayat 5-2 (4-1)
20.30 Novo Vrijeme vs Sporting Clube de Portugal 0-7 (0-5)

UEFA Futsal Champions League - Main Round - Group 2 Standing
1. Sporting Clube de Portugal --3-3-0-0-19--4-9
2. Novo Vrijeme ----------------3-1-1-1--4--9-4
3. MNK Futsal Pula -------------3-1-0-2--8--9-3
4. Ayat ------------------------3-0-1-2--5-14-1


Progress to Elite Round: Sporting Clube de Portugal, Novo Vrijeme and MNK Futsal Pula

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group 3

26-29/10/2022
Msida, Malta
Venue: Tal-Qroqq University Sports Hall
Delegate:
Referees:
Stefan Vrijens (Belgium)
Nicola Manzione (Italy)
Miguel Castilho (Portugal)
Daniele D'Adamo (San Marino)
Timekeeper: Andrea Naudi (Malta)
Referee Observer: Radek Lobo (Czechia)

Clubs
Barça (Spain)
Zvv Hovocubo (Netherlands)
Futsal Klub Dobovec (Slovenia)
Luxol St. Andrews Futsal (Malta, hosts)

Fixture

26/10/2022, Wednesday
16.00 Barça vs Zvv Hovocubo 6-1 (2-1)
19.00 Futsal Klub Dobovec vs Luxol St. Andrews Futsal 1-1 (0-1)

27/10/2022, Thursday
16.00 Futsal Klub Dobovec vs Barça 0-8 (0-3)
19.00 Luxol St. Andrews Futsal vs Zvv Hovocubo 5-1 (3-0)

29/10/2022, Saturday
16.00 Zvv Hovocubo vs Futsal Klub Dobovec 0-3 (0-0)
19.00 Luxol St. Andrews Futsal vs Barça 1-7 (1-3)

UEFA Futsal Champions League - Main Round - Group 3 Standing
1. Barça -----------------------3-3-0-0-21--2-9
2. Luxol St. Andrews Futsal ----3-1-1-1--7--9-4
3. Futsal Klub Dobovec ---------3-1-1-1--4--9-4
4. Zvv Hovocubo ----------------3-0-0-3--2-14-0


Progress to Elite Round: Barça, Luxol St. Andrews Futsal and Futsal Klub Dobovec

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group 4

26-29/10/2022
Galati, Romania
Venue: Sala Sporturilor Dunarea
Delegate:
Referees:
Vedran Babic (Croatia)
Petar Radojcic (Serbia)
Kamil Çetin (Türkiye)
Vasilios Christodoulis (Greece)
Timekeeper: Valeriu Daianu (Romania)
Referee Observer: Pascal Fritz (France)

Clubs
Sport Lisboa e Benfica (Portugal)
Haladás VSE (Hungary)
Uragan Ivano-Frankivsk (Ukraine)
Club Sportiv United Galati (Romania, hosts)

Fixture

26/10/2022, Wednesday
17.00 SL Benfica vs Haladás VSE 3-1 (2-1)
20.00 Uragan Ivano-Frankivsk vs Club Sportiv United Galati 5-0 (4-0)

27/10/2022, Thursday
17.00 Uragan Ivano-Frankivsk vs SL Benfica 1-4 (1-2)
20.00 Club Sportiv United Galati vs Haladás VSE 4-2 (1-1)

29/10/2022, Saturday
14.00 Haladás VSE vs Uragan Ivano-Frankivsk 4-4 (1-2)
17.00 Club Sportiv United Galati vs SL Benfica 1-8 (0-5)

UEFA Futsal Champions League - Main Round - Group 4 Standing
1. SL Benfica ------------------3-3-0-0-15--3-9
2. Uragan Ivano-Frankivsk ------3-1-1-1-10--8-4
3. Club Sportiv United Galati --3-1-0-2--5-15-3
4. Haladás VSE -----------------3-0-1-2--7-11-1


Progress to Elite Round: SL Benfica, Uragan Ivano-Frankivsk and Club Sportiv United Galati

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MAIN ROUND - PATH B

Group 5

26-29/10/2022
Mostar, Bosnia & Herzegovina
Venue: USRC Mithad Hujdur Hujka
Delegate:
Referees:
David Urdánoz Apezteguía (Spain)
Victor Chaix (France)
Lukas Pesko (Slovakia)
Jan Kresta (Czechia)
Timekeeper: Farik Keco (Bosnia & Herzegovina)
Referee Observer: Bogdan Sorescu (Romania)

Clubs
Araz Naxçivan (Azerbaijan)
Örebro SK Futsalklubb (Sweden)
KMF Loznica-Grad 2018 (Serbia)
FC Mostar SG Staklorad (Bosnia & Herzegovina, hosts)

Fixture

26/10/2022, Wednesday
17.30 Araz Naxçivan vs Örebro SK Futsalklubb 2-5 (0-1)
20.00 KMF Loznica-Grad 2018 vs FC Mostar SG 2-1 (1-0)

27/10/2022, Thursday
17.30 KMF Loznica-Grad 2018 vs Araz Naxçivan 4-1 (2-1)
20.00 FC Mostar SG vs Örebro SK Futsalklubb 3-2 (1-2)

29/10/2022, Saturday
17.30 Örebro SK Futsalklubb vs KMF Loznica-Grad 2018 3-6 (1-2)
20.00 FC Mostar SG vs Araz Naxçivan 3-2 (2-0)

UEFA Futsal Champions League - Main Round - Group 5 Standing
1. KMF Loznica-Grad 2018 -------3-3-0-0-12--5-9
2. FC Mostar SG Staklorad ------3-2-0-1--7--7-6
3. Örebro SK Futsalklubb -------3-1-0-2-10-11-3
4. Araz Naxçivan ---------------3-0-0-3--5-12-0


Progress to Elite Round: KMF Loznica-Grad 2018

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group 6

25-28/10/2022
Pristina, Kosovo
Venue: Pallati i Rinise
Delegate:
Referees:
Chiara Perona (Italy)
Daniel Matkovic (Switzerland)
Admir Zahovic (Slovenia)
Vlad Nicolae Ciobanu (Romania)
Timekeeper: Besart Ismajli (Kosovo)
Referee Observer: Antonio Cardoso (Portugal)

Clubs
FC Stalitsa Minsk (Belarus)
Piast Gliwice Futsal (Poland)
JB Futsal Gentofte (Denmark)
FC Liqeni (Kosovo)

Fixture

25/10/2022, Tuesday
16.00 FC Stalitsa Minsk vs Piast Gliwice Futsal 1-6 (0-0)
20.00 JB Futsal Gentofte vs FC Liqeni 3-4 (1-1)

26/10/2022, Wednesday
16.00 JB Futsal Gentofte vs FC Stalitsa Minsk 4-3 (2-0)
20.00 FC Liqeni vs Piast Gliwice Futsal 3-9 (0-3)

28/10/2022, Friday
16.00 Piast Gliwice Futsal vs JB Futsal Gentofte 4-0 (1-0)
20.00 FC Liqeni vs FC Stalitsa Minsk 2-6 (0-2)

UEFA Futsal Champions League - Main Round - Group 6 Standing
1. Piast Gliwice Futsal --------3-3-0-0-19--4-9
2. FC Stalitsa Minsk -----------3-1-0-2-10-12-3
3. JB Futsal Gentofte ----------3-1-0-2--7-11-3
4. FC Liqeni -------------------3-1-0-2--9-18-3


Progress to Elite Round: Piast Gliwice Futsal

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group 7

26-29/10/2022
Prienai, Lithuania
Venue: Prienai Arena
Delegate:
Referees:
Nikola Jelic (Croatia)
Cristiano José Cardoso Santos (Portugal)
Javier Moreno Reina (Spain)
Marjan Mladenovski (North Macedonia)
Timekeeper: Sarunas Tamulynas (Lithuania)
Referee Observer: Silvio Borosak (Slovenia)

Clubs
Città di Eboli (Italy)
Kampuksen Dynamo (Finland)
FC Petrow (Latvia)
Kauno Zalgiris (Lithuania, hosts)

Fixture

26/10/2022, Wednesday
15.30 Città di Eboli vs Kampuksen Dynamo 4-2 (1-2)
19.00 FC Petrow vs Kauno Zalgiris 1-4 (0-1)

27/10/2022, Thursday
15.30 FC Petrow vs Città di Eboli 3-10 (2-6)
19.00 Kauno Zalgiris vs Kampuksen Dynamo 7-0 (2-0)

29/10/2022, Saturday
15.30 Kampuksen Dynamo vs FC Petrow 3-4 (2-1)
19.00 Kauno Zalgiris vs Città di Eboli 2-7 (2-3)

UEFA Futsal Champions League - Main Round - Group 7 Standing
1. Città di Eboli --------------3-3-0-0-21--7-9
2. Kauno Zalgiris --------------3-2-0-1-13--8-6
3. FC Petrow -------------------3-1-0-2--8-17-3
4. Kampuksen Dynamo ------------3-0-0-3--5-15-0


Progress to Elite Round: Città di Eboli

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group 8

26-29/10/2022
Skopje, North Macedonia
Venue: SC Jane Sandanski
Delegate:
Referees:
Ruben António Cardoso Santos (Portugal)
Eduardo Fernandes Coelho (Portugal)
Ales Mocnik Peric (Slovenia)
Peter Nurse (England)
Timekeeper: Nikola Kostencev (North Macedonia)
Referee Observer: Jirky Filppu (Finland)

Clubs
FK Chrudim (Czechia)
Futsal Klub Lucenec (Slovakia)
FC Differdange 03 (Luxembourg)
KMF Shkupi 1927 (North Macedonia)

Fixture

26/10/2022, Wednesday
17.00 FK Chrudim vs Futsal Klub Lucenec 2-2 (1-1)
20.00 FC Differdange 03 vs KMF Shkupi 1927 9-2 (7-1)

27/10/2022, Thursday
17.00 FC Differdange 03 vs FK Chrudim 1-2 (0-1)
20.00 KMF Shkupi 1927 vs Futsal Klub Lucenec 0-4 (0-2)

29/10/2022, Saturday
17.00 Futsal Klub Lucenec vs FC Differdange 03 1-3 (0-1)
20.00 KMF Shkupi 1927 vs FK Chrudim 0-3 (0-2)

UEFA Futsal Champions League - Main Round - Group 8 Standing
1. FK Chrudim ------------------3-2-1-0--7--3-7
2. FC Differdange 03 -----------3-2-0-1-13--5-6
3. Futsal Klub Lucenec ---------3-1-1-1--7--5-4
4. KMF Shkupi 1927 -------------3-0-0-3--2-16-0


Progress to Elite Round: FK Chrudim

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Posted by Luca Ranocchiari --> luca.ranocchiari@futsalplanet.com
KeywordSearch in Title and DescriptionSearchClearPages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63
International CompetitionsFutsal Love Serbia U19 Autumn Cup 2022December 04, 2022 12:45
International CompetitionsUEFA Futsal Champions League 22/23November 25, 2022 10:51
GermanyWhere is our national team? November 04, 2022 22:00
International CompetitionsLiberto Conceição's yearbooks are back!November 04, 2022 21:00
International CompetitionsUEFA UNDER 19 Futsal EURO 2022October 31, 2022 12:00
International CompetitionsUEFA Futsal Champions League 22/23October 22, 2022 19:00
International CompetitionsMontaigu Futsal Cup Aquila RHOctober 20, 2022 19:00
International CompetitionsFutsal Week November Cup - Porec 2022October 20, 2022 13:29
International CompetitionsUEFA Futsal Women's EURO 2023October 19, 2022 12:31
International CompetitionsInStat - AFC Futsal Asian Cup 2022October 12, 2022 18:00
International CompetitionsOdesur Games 2022October 08, 2022 22:00
Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63
FOLLOW US
FutsalPlanet © 2018