NEWS
International Competitions - October 21, 2021 15:56UEFA Futsal Champions League 21/22Main Round21st edition

(known as UEFA Futsal Cup until season 2017/2018)

Season 2021/2022


Main Round
to be played between October 26th-31st

Official Draw: Monday 30 August 2021, 17:00 CET, Nyon (SUI) - UEFA Headquarters - watch replay

Note: all times listed below are LOCAL - Looking for CET times? Click here!


Group 1

27-30/10/2021
Lucenec, Slovakia
Venue: Sportová hala Arena
Delegate: Tai Pundik (Denmark)
Referees:
Trayan Enchev (Bulgaria)
Nicola Manzione (Italy)
Grigori Osomkov (Estonia)
Norbert Szilagyi (Hungary)
Referee Observer: Stefan Tivold (Slovenia)

Clubs
SL Benfica (Portugal)
Sinara Ekaterinburg (Russia)
FP Halle-Gooik (Belgium)
Mimel Lucenec (Slovakia, hosts)

27/10/2021
15.30 SL Benfica vs FP Halle-Gooik 2-1 (2-0)
18.00 Sinara Ekaterinburg vs Mimel Lucenec 3-0 (1-0)

28/10/2021
15.30 Sinara Ekaterinburg vs SL Benfica 1-5 (1-1)
18.00 Mimel Lucenec vs FP Halle-Gooik 1-7 (0-1)

30/10/2021
14.30 FP Halle-Gooik vs Sinara Ekaterinburg 0-1 (0-0)
17.00 Mimel Lucenec vs SL Benfica 1-10 (0-4)

UFCL 21/22 - Main Round - Group 1 Standing
1. SL Benfica ------------------3-3-0-0-17--3-9
3. Sinara Ekaterinburg ---------3-2-0-1--5--5-6
2. FP Halle-Gooik --------------3-1-0-2--8--4-3
4. Mimel Lucenec ---------------3-0-0-3--2-20-0


Progress to Elite Round: SL Benfica (POR), Sinara Ekaterinburg (RUS) and FP Halle-Gooik (BEL)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group 2

27-30/10/2021
Podcetrtek, Slovenia
Venue: Sport Hall Podcetrtek
Delegate: Avi Levi (Israel)
Referees:
Besar Beqiri (Kosovo)
Juan Boelen (Belgium)
Iurii Neverov (Russia)
Ingus Purins (Latvia)
Referee Observer: Gjergji Bitri (Malta)

Clubs
Sporting CP (Portugal)
Futsal Klub Dobovec (Slovenia, hosts)
ACCS Futsal Club (France)
MFC Atyrau (Kazakhstan)

27/10/2021
17.30 Sporting CP vs ACCS Futsal Club 4-3 (1-1)
20.00 MFC Atyrau vs Futsal Klub Dobovec 1-2 (0-0)

28/10/2021
17.30 MFC Atyrau vs Sporting CP 1-8 (0-4)
20.00 Futsal Klub Dobovec vs ACCS Futsal Club 4-5 (2-3)

30/10/2021
17.30 ACCS Futsal Club vs MFC Atyrau 6-0 (3-0)
20.00 Futsal Klub Dobovec vs Sporting CP 1-6 (0-3)

UFCL 21/22 - Main Round - Group 2 Standing
1. Sporting CP -----------------3-3-0-0-18--5-9
2. ACCS Futsal Club ------------3-2-0-1-14--8-6
3. Futsal Klub Dobovec ---------3-1-0-2--7-12-3
4. MFC Atyrau ------------------3-0-0-3--2-16-0


Progress to Elite Round: Sporting CP (POR), ACCS Futsal Club (FRA) and Futsal Klub Dobovec (SVN)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group 3

26-29/10/2021
Kaunas, Lithuania
Venue: Zalgiris
Delegate: Kim Robin Haugen (Norway)
Referees:
Vedran Babic (Croatia)
Tomasz Frak (Poland)
Ales Mocnik Peric (Slovenia)
Yaroslav Vovchok (Ukraine)
Referee Observer: Massimo Cumbo (Italy)

Clubs
Viten Orsha (Belarus)
Barça (Spain)
Levante UD FS (Spain)
Zalgiris Futsal (Lithuania, hosts)

26/10/2021
16.30 Barça - Viten Orsha 5-1 (4-0)
19.00 Levante UD FS - Zalgiris Futsal 4-1 (3-0)

27/10/2021
16.30 Levante UD FS - Barça 2-9 (0-5)
19.00 Zalgiris Futsal - Viten Orsha 3-3 (0-1)

29/10/2021
16.30 Viten Orsha - Levante UD FS 2-2 (1-1)
19.00 Zalgiris Futsal - Barça 1-7 (1-3)

UFCL 21/22 - Main Round - Group 3 Standing
1. Barça -----------------------3-3-0-0-21--4-9
2. Levante UD FS ---------------3-1-1-1--8-12-4
3. Viten Orsha -----------------3-0-2-1--6-10-2
4. Zalgiris Futsal -------------3-0-1-2--5-14-1


Progress to Elite Round: Barça (ESP), Levante UD FS (ESP) and Viten Orsha (BLR)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group 4

27-30/10/2021
Rimini, Italy
Venue: RDS Stadium
Delegate: Orive Natalia (Spain)
Referees:
Christo doulis Vasilieios (Greece)
Ciobanu Vlad Nicolae (Romania)
Colak Murat (Turkey)
Moreni Reina Javier (Spain)
Referee Observer: Gautier Perry (Belgium)

Clubs
Kairat Almaty (Kazakhstan)
Tyumen (Russia)
Plzen (Czech Republic)
Pesaro (Italy)

27/10/2021
18.00 Kairat Almaty - Plzen 3-3
21.00 Tyumen - Pesaro 3-2

28/10/2021
18.00 Tyumen - Kairat Almaty 3-3
21.00 Pesaro - Plzen 4-2

30/10/2021
18.00 Plzen - Tyumen 1-0
21.00 Pesaro - Kairat Almaty 2-3

UFCL 21/22 - Main Round - Group 4 Standing
1. Kairat Almaty ---------------3-1-2-0--9--8-5
2. Plzen -----------------------3-1-1-1--6--7-4
3. Tyumen ----------------------3-1-1-1--6--6-4
4. Pesaro ----------------------3-1-0-2--8--8-3


Progress to Elite Round: Kairat Almaty (KAZ), Plzen (CZE) and Tyumen (RUS)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group 5

27-30/10/2021
Gzira, Malta
Venue: Tal-Qroqq University Sports Hall
Delegate: Rocha Joao (Portugal)
Referees:
Hughes Carl (Wales)
Kresta Jan (Czech Republic)
Schaerli David (Switzerland)
Zelentsov Grigoriy (Russia)
Referee Observer: Filppu Jyrki (Finland)

Clubs
Luxol St. Andrews (Malta)
Rekord Bielsko-Biala (Poland)
Haladas (Hungary)
Hammarby (Sweden)

27/10/2021
18.00 Rekord Bielsko-Biala - Hammarby 7-2
21.00 Haladas - Luxol St. Andrews 6-2

28/10/2021
18.00 Haladas - Rekord Bielsko-Biala 4-3
21.00 Luxol St. Andrews - Hammarby 3-2

30/10/2021
18.00 Hammarby - Haladas 4-6
21.00 Luxol St. Andrews - Rekord Bielsko-Biala 1-1

UFCL 21/22 - Main Round - Group 5 Standing
1. Haladas ---------------------3-3-0-0-16--9-9
2. Rekord Bielsko-Biala --------3-1-1-1-11--7-4
3. Luxol St. Andrews -----------3-1-1-1--6--9-4
4. Hammarby --------------------3-0-0-3--8-16-0


Progress to Elite Round: Haladas (HUN)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group 6

28-31/10/2021
Ivano-Frankivsk, Ukraine
Venue: Hall "IF Professional College of Physical Education"
Delegate: Kammerer Stephan (Germany)
Referees:
Barton Josip (North Macedonia)
Cardoso Santos Cristiano Jose (Portugal)
Soykan Ozan (Turkey)
Veselic Dejan (Slovenia)
Referee Observer: Villemarck Patrick (Belgium)

Clubs
Araz (Azerbaijan)
Uragan (Ukraine)
United Galati (Romania)
Liqeni (Kosovo)

28/10/2021
15.00 United Galati - Liqeni 4-6
20.00 Uragan - Araz 2-1

29/10/2021
15.00 Araz - United Galat 5-3
20.00 Uragani - Liqeni 7-1

31/10/2021
15.00 Liqeni - Araz 6-6
20.00 Uragani - United Galat 2-0

UFCL 21/22 - Main Round - Group 6 Standing
1. Uragan ----------------------3-3-0-0-11--2-9
2. Araz ------------------------3-1-1-1-12-11-4
3. Liqeni ----------------------3-1-1-1-13-17-4
3. United Galati ---------------3-0-0-3--7-13-0


Progress to Elite Round: Uragan (UKR)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group 7

27-30/10/2021
Omis, Croatia
Venue: Sportska dvorana Ribnjak
Delegate: Vornicu Cristian (Romania)
Referees:
Adamopoulos Antonios (Greece)
Bugenko Viktor (Moldova)
El Jilali Ibrahim (Netherlands)
Lang Julien (France)
Referee Observer: Ivanov Oleg (Ukraine)

Clubs
KMF FON (Serbia)
Leo (Armenia)
Linz (Austria)
MNK Olmissum (Croatia)

27/10/2021
16.00 Leo - Linz 4-5
21.00 MNK Olmissum - KMF FON 3-1

28/10/2021
16.00 KMF FON - Leo 2-3
21.00 MNK Olmissum - Linz 6-0

30/10/2021
16.00 Linz - KMF FON 1-9
21.00 MNK Olmissum - Leo 5-0

UFCL 21/22 - Main Round - Group 7 Standing
1. MNK Olmissum ----------------3-3-0-0-14--1-9
2. KMF FON ---------------------3-1-0-2-12--7-3
3. Leo -------------------------3-1-0-2--7-12-3
4. Linz ------------------------3-1-0-2--6-19-3


Progress to Elite Round: MNK Olmissum (CRO)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group 8

27-30/10/2021
Jablanica, Bosnia and Herzegovina
Venue: JP Sportski centar Jablanica
Delegate: Lovse Samantha Tina (Slovenia)
Referees:
Dzeikala Maksim (Belarus)
Fatkulins Eduards (Latvia)
Mladenovski Marjan (North Macedonia)
Nurse Peter (England)
Referee Observer: Sunjic Edi (CRO)

Clubs
Mostar (Bosnia and Herzegovina)
Dinamo Plus (Moldova)
Hovocubo (Netherlands)
Kampuksen Dynamo (Finland)

27/10/2021
17.30 Hovocubo - Dinamo Plus 5-0
21.00 Mostar - Kampuksen Dynamo 1-1

28/10/2021
17.30 Kampuksen Dynamo - Hovocubo 2-2
21.00 Mostar - Dinamo Plus 9-3

30/10/2021
17.30 Dinamo Plus - Kampuksen Dynamo 1-9
21.00 Mostar - Hovocubo 1-4

UFCL 21/22 - Main Round - Group 8 Standing
1. Hovocubo --------------------3-2-1-0-11--3-7
2. Kampuksen Dynamo ------------3-1-2-0-12--4-5
3. Mostar ----------------------3-1-1-1-11--8-4
4. Dinamo Plus -----------------3-0-0-3--4-23-0


Progress to Elite Round: Hovocubo (NED)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

UEFA Futsal Champions League (Previously Futsal Cup) Story
2021/2022 -> ?
2020/2021 -> Sporting CP (POR)
2019/2020 -> Barça (ESP)
2018/2019 -> Sporting CP (POR)
2017/2018 -> Movistar Inter (ESP)
2016/2017 -> Movistar Inter (ESP)
2015/2016 -> Gazprom Ugra (RUS)
2014/2015 -> Kairat Almaty (KAZ)
2013/2014 -> Barcelona Alusport (ESP)
2012/2013 -> Kairat Almaty (KAZ)
2011/2012 -> Barcelona Alusport (ESP)
2010/2011 -> Città di Montesilvano (ITA)
2009/2010 -> SL Benfica (POR)
2008/2009 -> Inter Movistar (ESP)
2007/2008 -> Viz-Sinara Ekaterinburg (RUS)
2006/2007 -> Dinamo Moscow (RUS)
2005/2006 -> Boomerang Interviu (ESP)
2004/2005 -> Charleroi Action 21 (BEL)
2003/2004 -> Boomerang Interviu (ESP)
2002/2003 -> Playas de Castellon (ESP)
2001/2002 -> Playas de Castellon (ESP)


Posted by Luca Ranocchiari --> luca.ranocchiari@futsalplanet.com
KeywordSearch in Title and DescriptionSearchClearPages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54
International CompetitionsFutsal Women's European ChampionsNovember 06, 2021 11:00
International CompetitionsSportstadt Düsseldorf Futsal-CupNovember 03, 2021 18:21
International CompetitionsUEFA Under-19 Futsal EURO - SPAIN 2022October 22, 2021 19:52
International CompetitionsFutsal Love SerbiaOctober 16, 2021 11:00
International CompetitionsUEFA Futsal Champions League 21/22October 21, 2021 15:56
International CompetitionsUEFA Women’s Futsal EURO Main RoundOctober 20, 2021 15:29
Czech RepublicTotální derby: Slavia vs SpartaSeptember 28, 2021 21:00
NorwayNorway ready to face FranceSeptember 28, 2021 09:00
International CompetitionsUMAG Nations Cup 2021September 24, 2021 12:00
International CompetitionsFutsal Week Autumn Cup - Porec 2021September 21, 2021 09:00
International CompetitionsLithuania 2021September 21, 2021 09:00
Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54
FOLLOW US
FutsalPlanet © 2018